A magyar foci elit ma már odáig merészkedett, hogy bárkitől képes kikapni reménytelen, szégyenteljes játékkal. Az igazság az, hogy nem szabadna a játékosokkal elvitetni a balhét, hiszen a probléma nem Dzsudzsák bal lábával kezdődik. Itt egy rendkívül bonyolult struktúrális hanyatlás történik évtizedek óta a szemünk előtt, aminek nem okozója, hanem következménye a magyar válogatott szereplése! Nézzük meg, mi húzódik meg a háttérben!
2011-től legalább 200 milliárd forintnyi pénz áramlott a fociba (stadionokat és TAO-t nem számítva), aminek a költségvetésben lenne a helye. Nem a hiány a fájó, hanem a céltalan túlköltekezés
Képzeld el, hogy mi történne a családoddal, ha holnaptól a gyereked kezébe adnád a bankkártyádat, és ő döntené el, hogy a család mire mennyit költsön! Nem árulok zsákbamacskát, ha kijelentem, hogy kész katasztrófa! Biztosan elképesztő pazarlásba kezdene, racionális döntések helyett ad hoc jelleggel költene arra, amit meglát, amit megkíván.
Ez nem rosszindulatból lenne így, hanem a hozzánemértés miatt
Most képzeld el, hogy a magyar fociba áramló súlyos milliárdokat ilyen "gyerekekre" bízzák, akiknél a párthűség egy dedikált tényező, míg a szakmai tartalom másodlagos. A rendszerben az a legszörnyűbb, hogy a megfogalmazott célokhoz képest túl sok pénz áramlik be, amit mindenféle szakmai koncepció nélkül költenek el. Elég csak megnézni a belga Double Pass tanácsadó cég jelentését, amiben kifejtették, hogy a magyar akadémiák döntő többsége a totális dilettanizmus megtestesítője. Teszik mindezt a világ minden pénzéből!
A hosszútávú stratégia mindig a következő megmérettetésben manifesztálódik
Szemmértékkel vizsgálva a rendszer abszurditását, láthatjuk, hogy a megváltást felülről lefele képzeli el a vezetőség, hiszen ebben látja a leggyorsabb látvány-megtérülést, amivel önigazolni lehet az amúgy türelmetlen tömegek előtt a pénz útját és értelmét.
Gondold el, hogy ez olyan lenne, mintha házat akarnál építeni, noha te nem vagy építész, mégis te terveznéd meg. A megvalósítást pedig úgy kezdenéd, hogy megvásárolod a tetőt, amihez megépíted a padlást, majd az ablakokat, szobákat, falakat és legvégül akarsz eljutni az alapokig és a közművesítésig.
A magyar foci megváltásának folyamatában mi történik? Nézzük az építkezés sorrendjét:
- Legyenek világszínvonalú stadionok
- Legyen ütőképes válogatottunk (gyakorlatilag ugyanazt a 20-25 játékost használva évek óta)
- Legyen egy sikeres válogatott edzőnk
- Legyenek akadémiák
- Legyen erős NB1
- Legyen jó utánpótlás válogatottunk
- Legyenek jó vezetőedzők
- Legyenek tehetséges fiatalok akadémiákról
- Legyen sok igazolt focista
- Legyen tömegsport
Működik? Látjuk, hogy nem. Mint ahogyan a házat is mindig alulról kezdjük el építeni! Ez a felsorolás tökéletes megvalósítási terv lenne, ha megfordítanánk és az egészet a tömegsportnál kezdenénk el, ahonnan építkezve a rendszert felépítenénk! Először kellenek gyerekek, majd kellenek megvelelő utánpótlásedzők, majd kellenek klubbok, majd kell játéklehetőség. Az biztos, hogy a megvalósítás legvégén lenne szükség egy ütőképes válogatottra és jó stadionokra, mivel a beérés ebben az esetben 6-10 év lenne.
De legalább lenne valami az évtizedek óta tartó "most levontunk a tanulságot" hamis ígérgetésekből!
Struktúrális szinten két dolog nem működik ma! A tömegsport és a kiválasztási rendszer
Ezek azok az egyáltalán nem látványos dolgok, amik bármilyen eredményesen működő futballnemzet alapját adhatják. Azt nem akarja megérteni a döntéshozó testülete a magyar focinak, hogy ez a sport nem a csili-vili stadionokban kezdődik, hanem a tömegsportban. Hiszen csak ezáltal teremthetünk lehetőséget arra, hogy minél több gyerek kezdjen el focizni.
Rendszerszinten egyszerűen nem létezik ez a stratégiai pont, mivel utánpótlás alatt mindenki a szervezett körülmények között (lehetőleg akadémiákon) nevelteket értik. De hogyan kerülnek az akadémiákra a gyerekek? Jellemzően a jó háttérrel rendelkezők kapnak lehetőséget ezáltal.
Maga a kiválasztási rendszerünk is teljesen hibás, amit újra kellene statuálni nemzetközi tapasztalatok alapján. Ezzel az a legnagyobb probléma, hogy se szándék nincs ezzel kapcsolatban, se alapanyag. Az alapanyag pedig nem a játékost jelenti, hanem a rendszerben dolgozókat, akik mindig mindent jobban tudnak, tipikusan megszokásból cselekednek és végső soron az elmúlt 30 év sikertelenségéért felelősek.
Mivel ezt az "alapanyagot" a rendszer kényelmesen eltartja, ezért sosem fognak önmaguktól a kés alá feküdni és elismerni saját felelősségüket.
A magyar foci ma már az OTP adózási stratégiájának és vállalati hitelkihelyezésének az egyik kulcsfontosságú pontja lehet!
Nem véletlen, hogy Csányi Sándor az MLSZ vezére. Muszbek Mihály sportközgazdász szerint az MLSZ szövetség TAO bevételeinek a 85%-át az OTP adja és nem sportszeretetből, hanem azért, mert így pénzt spórolnak. Ugyanis ha nem a NAV-nak utalják, hanem a sportkasszába irányítják ezt a pénzt, akkor kevesebbet kell fizetniük. EZ ennek az üzletnek a lényege!
Másik oldalról pedig a rendszerbe elképesztő mennyiségű hitelpénz áramolhat, amit a klubbok vesznek fel egy bizonyos banktól. Így pedig kamatnyereség keletkezik egy másik intput oldalon, tehát duplán megéri rátelepedni a magyar focira, amiből a végtelenségig lehet nyerészkedni.
Ezzel talán nem is lenne baj, ha a beáramló pénzt okosan és stratégiai szemléletben használnák fel. Ez azonban nem így történik. Ha pedig a magyar sport és ezáltal az adófizetők nem nyernek az üzleten (sőt az adóbevétel kiesés miatt veszítenek), akkor át kell gondolni ennek az üzleti kapcsolatban a létjogosultságát...
A TAO pénzek maximalizálva vannak 60-70 milliárd forintban. Nyilvános adatok alapján az MLSZ-nek érkező TAO pénzeinek 85%-át az OTP, 15%-át a MOL intézi. Más nem fér oda jelen pillanatban.
A pazarlás csúcsa a brutális játékosfizetések, amiket egyébként nem is finanszírozhatnának TAO pénzekből...
Az látszik, hogy a klubbok saját bevételeikből képtelenek lennének fedezni a 3-6 millió forintos havi szintű játékosfizetéseket. Ennek ellenére valamilyen könyvelési machniáció által mégis gond nélkül kifizetik. A játékosok fizetése az elmúlt években úgy töbszöröződött meg, hogy közben a magyar foci egyáltalán nem lépett előrébb, nem lettek jobbak a játékosok vagy eredményesebbek a csapatok.
Tehát megnyílt a pénzcsap, ami immár nem teljesítmény alapján járt. Ez egy nagyon szép sormintája azoknak a piacoknak, ahol az állam támogatással beavatkozik. Lásd a CSOK pénzeket, amik gyakorlatilag 1 az 1-ben beépültek az eladási árakba. Tehát ezen sem az emberek nyerészkedtek, mint ahogyan a fociba áramló milliárdok sem nekünk jók, hiszen például a játékosok fizetésén látszik, hogy teljesítmény nélkül többszöröződik.
Mivel a pénz, mint ösztönző gyakorlatilag állami infláción esik át, ezért a játékosok egyre kevésbé érdekeltek abban, hogy jobbak legyenek, hogy külföldre szerződjenek. Az a játékos, aki a gyenge hazai NB1-ben képes átlagos szinten pötyögni, valószínűleg úrként fog élni a maga havi 3-6 millió forintos keresetével. Ennél többet magasabb teljesítmény esetén se biztos, hogy keresnének egy jobb bajnokságban.
Külföldön a magas fizetés sok nézővel párosul és piaci alapon történik mindez
Az igazság az, hogy az egész rendszer elhasalna már másnap, amint az állam feladná az elképzeléseit a focival kapcsolatban. Piaci alapon ezek a csapatok képtelenek működni, mivel pazarolnak, túlfizetnek. Ráadásul grátisz a nyakukba hullott a csodastadion, aminek fenntartási költségei százmilliókat jelentenek évente. Ezt pláne nem fogják tudni kifizenti, ezért érkezik a TAO 2, ami stadionfenntartási támogatást jelent magyarul.
Persze merül fel ilyenkor a kérdés, hogy azért a nettó 1000 fizető vendégért, akik átlagosan elmennek 1-1 meccsre (levontam már a tiszteletjegyesek), miért kell pénzt szedni? A jegyár bevételek semmit nem számítanak jelen pillanatban a klubboknak. Olyan aprópénz, aminek kiesése nem okozna gondot.
Egyértelmű, hogy a sportot a szurkolók éltetik és működtetik. Talán vissza kellene csábítani a szurkolókat, hogy az új 10-20 ezer főt befogadó stadionok ne üresen álljanak meccs közben. Az látszik, hogy a szurkolókat a "jelenlegi teljesítménnyel" nem lehet visszacsábítani.
Egyetlen megoldás lehetne, ha ingyen lehetne bejutni a családoknak ezekre a meccsekre, és mintegy "vonzó" hétvégi programalternatívát jelenthetne. Teljesítmény hiányában csak abban lehetne reménykedni, hogy a kritikus tömeg elérésével olyan atmoszféra alakul ki a stadionokban, amit az emberek megszeretnek, amiért megéri számukra kijárni.
Azt gondolom, hogy egy újfajta stratégiai szemlélettel még pénzről sem kellene lemondani a klubboknak az ingyen jegyek miatt. Ugyanis be kéne látni, hogy 10 000 ember többet fogyaszt a büfében, mint 1 500! Ebből még többet is ki lehetne hozni
Tényleg csak azt kérdezem a felelősöktől:
Ha van pénz, van stadion, van labda, van akadámia, akkor miért nincsen szerintük foci?
►►►►
Elkészült, nézd meg!: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. november. 10. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.