A CSOK 2,6+10 vagy a CSOK 10+15 remek lehetőség. A CSOK remek lehetőség lenne. A CSOK remek lehetőség egy szűk rétegnek, akik nem feltétlenül szorulnak rá. Szóval eléggé vegyesek az érzéseink ezzel kapcsolatban. Azonban 2018 okt. 1-től történt egy olyan változás a törvényben, ami sokak álmát romba döntheti, ami valójában nem segít, hanem ellehetetlenít.
2018 októberétől hatályos JTM változásban szigorodtak a jövedelemarányok a hitelfelvétel során. Innentől kezdve már csak a 10 évnél hosszabb kamatperiódus esetén terhelhetjük a jövedelmünk 50/60%-át. A 10 évnél rövidebb, de minimum 5 éves kamatperiódussal rendelkező jelzáloghitelek esetén a terhelhetőség 400e forintos jövedelem alatt 35%, felette 45%.
2019.07.01-től tovább szigorodik a szabály, ugyanis a 400 000 forintos igazolható nettó jövedelem helyett életbe lép az 500 000 forintos sávhatár.
Alapvetően nem lenne gond még ezzel sem, hiszen aki felelősségteljesen szeretne dönteni, az úgyis a minimum 10 éves kamatozást választja. Ráadásul a CSOK kedvezményes 10 vagy 15 millió forintos államilag támogatott és 25 évig garantált (3%-os kamat maximum) hitel pontosan megfelel ezen elképzeléseinknek.
Azonban sok család találja magát abban az élethelyzetben, amikor piaci hitelre is szükségük van. Ilyenkor mi történik? Felveszik a CSOK-ot, a CSOK hitelt (ha új építésű lakásban gondolkodnak) és mellé piaci hitelt min. 10 éves kamatozásra.
A buktató ezen a ponton válik láthatóvá. A minisztérium tájékoztatása szerint (írtam nekik tavaly levelet) a CSOK államilag támogatott hitelek kamatperiódusa 5 éves (ez tiszta sor volt eddig is). Viszont a JTM törvény nem tesz kivételt a piaci hitel és a CSOK hitel között, tehát a CSOK hitel a JTM szempontjából 5 éves kamatozású hitelnek számít, azaz jövedelemterhelhetősége 35/45%.
Abban az esetben is, ha a piaci hitel amúgy 10 éves kamattal indulna.
Vagyis a CSOK 25 évig államilag garantált és felső határában fixált hitelt magával rántja a piaci hitelt és lerombolja a jövedelmezhetőségünket.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Tegyük fel, hogy Gibsz Jakabéknak a jövedelme összesen nettó 380 000 forint. Viszont már rendelkeznek 300e forintos hitelkártyával, 200e forintos folyószámla hitelkerettel (fejenként) és fizetnek egy autólízinget, aminek a törlesztője 30 000 forint /hó.
Összes törlesztő:
Hitelkártya keret 5%= 15 000 forint
Folyószámla hitelkeret 5%= 10 000 x 2 = 20 000 forint
Autóhitel: 30 000 forint
Összesen: 65 000 forint
A jövedelem terhelhetősége 380 000 x 0,35= 133 000 forint, amiből le kell vonnunk a meglévő hiteleket, azaz 65 000 forintot.
A mostani jelzáloghitelünkre fordítható teljes havi keretünk 68 000 forint / hó. Ha azt vesszük, hogy a CSOK 10M forintnak 25 évre a törlesztője 47 000 forint körül alakul, akkor beláthatjuk, hogy a fennmaradó 21 000 forintos havi keretből maximum még egy 4-6M forintos hitelt vehetünk fel.
Update: JTM rendelet 2018.október.1-től hatályos 6. § (5) bekezdés: a CSOK 10+10 konstrukcióval igénybe vett hitelek kamatozásának...eszerint az állami kamattámogatást nem meghaladó futamidőre folyósított hitelek esetén az alkalmazandó értékeket az alapján kell megállapítani, hogy a kamattámogatásra vonatkozó jogszabályi rendelkezésekre figyelemmel az ügyfél milyen kamatozás szerint fizet. Ennek megfelelően pl. a CSOK 10+10 konstrukcióban az ügyfél által fizetendő kamat fix, a fix kamatozásra vonatkozó szabályok szerint kerül megállapításra a JTM értéke (jövedelemtől függően 50 vagy 60 százalék lehet).
►►►►
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2019. január. 23. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek
Az utolsó 100 komment: