A kezembe került egy nagyon hátborzongató statisztika arról, hogy mi történik átlagosan a nyugdíjasokkal? 100 nyugdíjasból ki hol fog tartani és milyen kilátásai vannak? Az igazán érdekes, hogy ez a statisztika nem jövőbeni feltételezésekkel számol, hanem az elmúlt évtized adatait dolgozza fel és rendszerezi. Ez alapján elmondhatjuk, hogy sokaknak nagyon jól át kell gondolniuk a nyugdíj-stratégiájukat!
Ez alapján tehát minden 100 leendő nyugdíjasból 49 képtelen saját magát eltartani, 29 tönkrement és 12 meghalt. Nagyon szomorú, hogy ez alapján a statisztika alapján a minden 10. ember képes valamilyen szinten önálló életet élni nyugdíjas fejjel. A helyzet egyre rosszabb (néhány brutális számot, statisztikát még itt találsz: nyugdíj).
Szerinted mi ennek az oka? Tényleg kizárólag a nyugdíjrendszer felelős ezért a kialakult és egyre súlyosbodó helyzetért? Nézzünk meg 3 okot, amiért csak magunkat hibáztathatjuk!
#3 Nem létezik az egészségmegőrzés intézménye
Akárhogyan vizsgáljuk a helyzetet, talán a nyugdíjas lét legfenyegetőbb veszélyeként az egészségromlást és az azzal járó anyagi terhet érdemes megnevezni. Ez nem azt jelenti, hogy hirtelen mindenki lebetegszik. Viszont generációkon átívelő probléma, hogy nem alakul ki már fiatalabb (és egészségesebb) életkorban a tudatos és felelősságteljes életmód, ami az alapja lenne az időskori betegségmegelőzésnek.
Vannak megelőzhető betegségek és olyanok, amik ellen nem tudunk mit tenni. Az előbbivel érdemes foglalkozni és már fiatalon odafigyelni a helyes táplálkozásra, rendszeres mozgásra és a minőségi étel-ital bevitelre. Ne feledjük, amikor választani kell a 200 forintos 25%-os narancslé és a 600 forintos magunk által frissen turmixolható kilós narancs között, akkor ne spóroljunk, mert most még csak pár száz forint a különbség, de később milliós anyagi terhet jelenthet a rossz választás.
#2 Mindent felélünk
Hatalmas problémát jelentenek a "mindent bele nyaralások" és az "egyszer élünk éttermezések". Megfelelő hosszútávú kifizetési terv és pénzügyi stratégia hiányában pusztán bizonytalanságból eredően felélik a tartalékaikat, elszórakozzák azt, mondván úgyis lesz valahogy.
Érdemes lenne megkérdezni a nyugdíjasok 49%-át, akik másokra támaszkodnak, vagy azokat, akik már csődbe is mentek. Ők hogyan éltek? Szerinted mit fognak mondani nagy százalékban? Ők is feléltek mindent, jó helyeken ettek, buliztak fiatalon vagy pedig egy jól meghatározott stratégia mentén haladtak előre olyan módon, hogy a mának éltek, de nem a jövő rovására?
#1 A lehetőségeinket alul, az eredményt felül becsüljük
A legtipikusabb hiba és ügyféligény, amikor úgy gondolják, hogy havi 10-20 000 forintot elég félretenni nyugdíjas évekre anélkül, hogy menet közben emelnének az összegen. Aztán mindenki a csodát várja ettől, mondván most többet nem tudnak gyűjteni, de ennek a pénznek már elégnek kell lennie.
Mindenféle számítás elvégzése nélkül beláthatjuj, hogy 20 év alatt 20 000 forintból összegyűjthetünk 240x 20 000 forintot, azaz 4,8M forintot, amit jó esetben is maximum triplázunk ilyen időtávban (nem valószínű). És mire lesz elég az a 12-14 millió forint, ha a pénz romlását is figyelembe vesszük? És ha nem vesszük, akkor mihez kezdenél 20 évnyi nyugdíjas lét esetén?
12M forintot osszunk el 20 évvel= évi 600 000 forint, azaz havi 50 000 forint nyugdíjjárulékot tudunk magunknak biztosan garantálni. Ez szerinted mire elég a mai viszonyok között? Sejthetjük, hogy ez a jövőben egyre kevesebbet fog érni...
►►►►
Gyerekmegtakarításról szeretnél többet megtudni? Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. október.3 napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.