Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy tulajdonképpen Péter mennyi pénzt bukott el azáltal, hogy nem cselekedett másként, mint a mai magyar lakásvásárlók jelentős része, akik nem családi segítséggel akartak lakáshoz jutni! Magyarországon a lakhatással kapcsolatban csak egy biztos dolog létezik: Mindenki 5 év múlva akar lakást vásárolni/cserélni/építeni. A kérdés már csak az, hogy mikortól számítva 5 év...?
Ha reálisak maradunk, akkor az 5 év múlva kéne valamiből lakás egy nem megalapozott élethelyzet. Sokkal inkább lehet első kezdőpontként a 30 éves kort megjelölni, amikor az átlagnak először reálissá válik ez a lépés. A viszonyítási pont pedig a 20 éves kor lehet, amikortól minden lehetősége megvan a fiatalnak (mama-hotel), hogy elkezdjen előre tervezni, mivel már rendelkezhet jövedelemmel!
Miért nem reális az "5 év múlva"?
Ha Pétert vesszük mintának, aki nem örökölt vagy kapott anyagi segítséget a családjától lakásvásárláshoz, akkor alapvetően két úton tudja összehozni a lakásra valót: önerő és hitel. A jelzáloghitel felvételéhez legalább 20% önerővel kell rendelkezni, de sosem baj, ha ennél lényegesen magasabb önrésszel indulunk neki a lakásvásárláshoz.
A huszonévesek jelentős része semmilyen tervvel nem rendelkezik 20-25-28 év között azt illetően, miből áll majd össze az önrész. Úgy vannak vele, hogy "majd lesz valahogyan". Az "5 év múlva" azért nem reális cél ilyen tervezés mellett, mivel havi 40 000 forint félretételével (talán még ez sem reális összeg sokaknál a bulik és elektronikai kütyük mellett) sem tudnak összegyűjteni 2,4M forintot, ami ma már a 20%-os önerőnek is nagyon kevés!
A lakástakarék, mint nem kívánt kötelezettség
Főleg a fiatalok nem szeretik a kötelezettséget felvállalni, mivel "úgysem tudják, hogy mi lesz". Ez egyfajta időhúzás, amiből soha nem jöhetnek ki jól, mivel minden elvesztegetett perccel állami támogatást buknak el. Nagyon ritka az a 20-25 éves fiatal, aki minden hónapban következetesen félrerak 40 000 forintot valahova (sárga csekk nélkül) és soha nem nyúl hozzá!
A kötöttség a kulcs!
El kell fogadni, hogy a tudatos lakásvásárlási stratégiánk első lépése a lakástakarék, amihez jár a 30%-os állami támogatás. Ez a termék nem csak a garancia miatt érdekes, hanem a "sárga csekk miatt is", ami minden hónapban kötelezettségként jelenik meg az ember életében. Számtalan ügyfelünk számolt be arról, hogy szüksége van erre a "sárga csekkre", mivel csak így nem szórja el a pénzét rendszeresen.
Péter ma akart lakást venni és lakástakarék nélkül összegyűjtött 20% önerőt! Viszont beismerte, hogy már 20 éves korától kezdve lett volna lehetősége havi 40 000 forintot félrerakni, mivel mama-hotelban lakott és élvezte annak az all inclusive ellátását. 2 db LTP megkötésével az elmúlt 10 évben további 6 300 000 forintot gyűjtött volna össze!
Kevesebb hitel
Sokan abban a tévhitben vannak, hogyha nem kötnek időben lakástakarékot, akkor csak az állami támogatást bukják el. Péter jelen esetben a 10 év alatt 1 440 000 forint állami támogatással lett kevesebb. Ez viszont egy 15-20 milliós ingatlannál talán már az "elenyésző" kategória, amit sokan nem bánnak meg. De tényleg csak ennyit bukott el?
NEM!
Érdemes továbbszámolni, ugyanis az a 6 300 000 forint hiányzik az önerőből és emiatt több hitelt kell felvenni. A hitelnek pedig vannak kamatai is, amiket szintén a veszteség oldalhoz kell elkönyvelnünk az elbukott állami támogatást mellett, hiszen megfelelő stratégia esetén ezt nem kellett volna kifizetnünk!
A számok nem hazudnak
Érdemes az elmaradt hasznot is a képletbe helyettesíteni és máris láthatjuk, hogy a meg nem szerzett állami támogatás+ a megtakarítás hiánya miatt megfizetendő hitelkamatok Péter esetében közel 6 000 000 forint veszteséggel jártak, ami közel akkora összeg, mint amit felvett volna hitelben!
Ha Péter 10 évvel ezelőtt, 20 évesen előre gondolkodott volna és tudatosan építi fel a lakásvásárlását, akkor egyrészt 30 éves korára 6 300 000 forinttal lett volna több önereje (és ennyivel kevesebb hitel). Raádásul az elkövetkezendő 20 évben megspórolhatott volna magának 4 300 000 forint kamatot, amit hozzácsapva a lakástakarék megtakarításhoz, láthatjuk, hogy 20 éves távlatban:
10 600 000 forinttal lehetett volna beljebb, ami esetében nagyjából az 50%-a annak a lakásnak, amit most meg szeretne vásárolni! Tehát a tervezés hiányában egy fél lakás árát bukta el, mert kétségeink ne legyenek affelől, hogy az elmúlt 10 évben a havi 40 000 forintok nem a számláján landoltak, hanem valamelyik szórakozóhely bárpultján, utazásban vagy elektronikai kütyüben...
►►►►
Gyerekmegtakarításról szeretnél többet megtudni? Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. szeptember.25. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.