Mióta szembesültem a munkaerőpiaccal és elhagytam a homokozó kiváltságos sarkát letéve a lapátot, rájöttem, hogy a legnagyobb kérdés, amit mindenki foglalkoztat: MLM vagy rendes munka? Két részre szakadt a munka, mert még a munkanélküliek tábora is betudja magát azonosítani, hogy munkanélküli rendes melós vagy munkanélküli MLM huszár. Megpróbálom nektek bebizonyítani, hogy sokkal több hasonlóság van a két tábor tagjai között, mint azt eddig hitted. Be fogom neked bizonyítani, hogy mindenhol a legfelsőbb szinten levő vezető keres a legjobban. Mindenhol!
1. Mindenki piramisban dolgozik
Szerintem a "legjobb" érve az MLM ellenzőknek, hogy nem akarnak piramisban a fáraó keze alá dolgozni. Ugye az MLM rendszerekről tudni kell, hogy alapvetően hiearchikusan építkeznek felfele és valójában a legfelső szinteken levő emberek képesek gazdagon élni (amivel hitegetik a munkatársakat, hogy "majd egyszer..."). Ellenben az alkalmazottak egy olyan fantasztikus rendszerben dolgoznak, ahol az előrejutás elemi érdekük, hiszen minél előbbre/feljebb jutunk, annál magasabb lesz a fizetésünk.
Nagy különbség igaz?
a vállalkozókat kicsukom az összehasonlításból, mert ugye ez a réteg lop, csal hazudik
a közszolgákat, politikusokat is kicsukom, mert őket az adófizetők "tartják el"
2. Mindenki teljesítményelvárásban dolgozik
Az alkalmazottak büszkék arra, hogy biztonságban (egzisztenciális és anyagi) élhetnek, de legalább a havi fizetésük fix. Ezzel szemben az MLM menők folyamatosan küzdenek a létbiztonságukért. Én erre azt mondom, hogy mindketten alapjaiban teljesítményelvárásban dolgozik (input), maximum az output (jövedelm nagysága) oldalon van eltérés, hiszen a teljesítmény elvárás teljesítése esetén az alkalmazott ugyanannyit kap, mintha semmit nem teljesített volna, míg az MLM menő a teljesítménye nagyságában kapja a pénzét (többet-kevesebbet.)
Mit értek teljesítményelvárás alatt? Egy cég akkor vesz fel téged, ha neki megéri. A cégnek akkor éri meg, ha te munkád során teljesíted az elvárásokat (teljesítményelvárás). Amennyiben ezeket nem teljesíted huzamosabb ideig, akkor haszontalanná válsz a cég számára és a jövőben nem éri meg kifizetni neked a munkabért (elbocsájt téged= nem lesz fizetésed). MLM rendszerben ugyanez a helyzet, hiszen a teljesítményelvárások teljesítésével megkapod a fizetésed is. Itt annyi eltérés van, hogy alapvetően nem bocsájt el téged a cég, ha haszontalan vagy (nem teljesíted az elvárást), hanem nem fizet neked.
a helyes és univerzális képlet: nem teljesített elvárás= nincsen pénz
3. A cég sikeréért dolgozol
Amikor alkalmazottként elhelyezkedsz egy cégnél, akkor egyértelművé válik számodra, hogy a cég csapatának a részévé válasz és ennek a csapatnak a közös célja a cég sikere. Azért dolgoztok, hogy a cég sikeresen funkcionáljon, hiszen csak ebben az esetben tarthatod meg az állásod és posztolhatod a Facebookon büszkén, hol dolgozol. Az MLM-esek nagyon büszkék szektajellegű csapatdinamikájukra, aminek hatása alatt a munkatársak elvakultan és megbabonázva mennek "csatába". Végső soron mindenki a cégmalmára hajtja a vizet és a jó munkaerő bármilyen rendszerben lojális a céghez.
ránézek a Facebookra és nehéz megkülönböztetni az MLM haverokat az alkalmazott haveroktól. Mindenki lövi fel a céges csapat fotókat ugyanúgy.
4. Csak tehetséggel jutsz feljebb
Az MLM cégek tipikus beetető dumája, hogy náluk mindenki megvalósíthatja magát és átlagon felüli életet alakíthat ki magának. A valóságban viszont az MLM munkatársak 85%-a elbukik, 10-13% lesz képes rendszeres átlagos jövedelemre szert tenni, 2-3%-a képes átlagon felüli életet kialakítani és maximum 0,01% fog gazdaggá válni. Ezzel szemben az alkalmazottakat foglalkoztató cégek "világos" karriertervet prezentálnak számunkra. A ranglétrán lehet ugrálni és feljebb jutni. Alapjaiban szintén nincsen különbség, hiszen az MLM arány ugyanúgy működik a "rendes" cégeknél is és fordítva. A természetes kiválasztódás következtében a tehetség mindig utat talál magának rendszerfüggetlenül. Nem tagadom (de most ezzel nem foglalkozunk), hogy az egyén melyik rendszerben képes jobban fejlődni és melyik testhez álló. Most egy újabb alapelvről van szó.
a sikeres alkalmazott 100%-ban megegyező munkakörrel egy MLM rendszerben is sikeres lenne. Egy sikeres MLM vezető pedig alkalmazottként is ugyanolyan sikeres lenne ugyanabban a munkakörben
5. A munkaidő rugalmatlanul rugalmas
Marginális különbségnek szokták felhozni, hogy alkalmazottként egy fix munkaidő kereten belül kell dolgozni, míg az MLM-ben rugalmas munkaidőben lehet dolgozni. Valójában azonos feltételek mellett az MLM rugalmas munkaideje is rugalmatlanná válik, hiszen a fizetésért ugyanúgy meg kell napi 8-10 órában dolgozni, mint az alkalmazotti fizetésért. Szerencsére az emberek kezdenek erre rájönni, hogy nincsen ingyen pénz. Ideig óráig lehet napi 2 óra MLM munkával menőzni a haverok elött, de hosszú távon az MLM-esnek ugyanolyan fegyelmezetten és következetesen kell dolgoznia napi szinten, mintha alkalmazottként élne. A különbség a "főnök" szereposztása, de ez egy másik kérdés.
Túl sok embert láttam napi 8 órás munkaviszonyból elmenni MLM-be azért, hogy napi 1-2 órát dolgozzon és reménykedjen a nagyobb fizetésben. Pedig az átlagos ember számára egyetlen lehetőség van: munka=pénz
6. Mindenki fix pénzt keres
A jövedelmezőséget most hagyjuk soron kivül. Helyette gondoljuk át, hogy mennyire fix a fix és mennyire változó a jutalék. A néphiedelem hajlamos úgy tenni, mintha jutalékért dolgozni kizárólag a szerencse kérdése lenne. Pedig számtalan kutatás, tapasztalati anyag és statisztika bizonyítja, hogy a jutalék fixálható, csak a megfelelő termeléselvárást kell a kívánt jövedelemhez társítani. Alkalmazottként gondolj bele, hogy a saját céged miért létezik? Miből éltek? Valószínűleg valamit (szolgáltatást/terméket) értékesíteni kell, hogy legyen bevételetek. Te mégis megkapod havonta a fix pénzedet, holott az értékesítés a néphiedelem szerint a szerencsén múlik. Az igazság az, hogy alkalmazottként ugyanúgy pengeélen táncolsz, mint egy MLM dolgozó. annyi a különbség, hogy a gesztenyét nem te kaparod ki, hanem valaki más.
Meggyőződéssel állítom, hogy a jutalék ugyanúgy tervezhető, kiszámítható és stabil, mint a fix jövedelem. Nem mindenki számára, de létezik.
7. Mindenki ugyanarra vágyik
Évek óta hallgatom, ahogy a két egymást nézi le.
"Ez nem akarja megvalósítani magát". " Az csak egy lusta munkakerülő".
Közben mindenki elfeletkezik, hogy ugyanolyan szükségleteink vannak és ugyanolyan emberek vagyunk, akik más úton próbálják kielégíteni a szükségleteiket, ételt rakni az asztalukra, sikerélményt szerezni, elvinni a családot nyaralni, megteremteni az otthont, jól kinézni és végső soron élni. A legfőbb bizonyíték, hogy a "rendes" munka és az MLM ugyanaz:
Mindenki ugyanazért a célért dolgozik: a jobbra való törekvés
:
Az én véleményem
Próbáltam a lehető legkevesebb véleménymorzsával "szennyezni" ezt az összehasonlító és független cikket, mivel nem célom a rábeszélése bármelyik oldalnak. Azt szeretném, hogy gondolkodjatok és lássatok túl azon a maszlagon, amivel etetnek mindenkit. Amíg az emberek a jobb élet reményében egymással foglalkoznak, addig elkerüli a figyelmüket a lényeg:
ugyanabban a mókuskerékben van mindenki és más-más néven, de ugyanazokért a célokért küzdünk. A lehetőségek is nagyjából ugyanolyanok, kizárólag optikai tupírozások és kényelmi funkciók vannak belekódolva a rendszerbe.
Az MLM-ben dolgozók olyan alkalmazottak, akik a cég helyett vállalják a kockázatot és ezért a kockázatért plafon nélküli jövedelemre jogosultak.
Az alkalmazottak olyan MLM-esek, akik helyett a cég vállalja a kockázatot és ezért a kockázatért plafonja van a jövedelmüknek.