Tegnap voltam a budaörsi Tesco áruházban és egy olyan ártrükköző dologra lettem figyelmes, amiről mindenféleképpen meg kell emlékeznünk. Már célegyenesben a karácsony, és ilyenkor az emberek sokkal költekezőbb hangulatban vannak. A pénztárca akkor nyílik igazán, amikor egy kihagyhatatlan akcióval találkozunk! Pláne ha az akció egy pofátlanul magas összegből ad 40-50-60%-os kedvezményt. Ilyenkor elborul az elme, gyorsan be a vásárlókosárba és elégedetten irány a kassza. Megvolt a napi fogásunk! De mi van akkor, ha a boltok visszaélnek ezzel és direkt megpróbálnak félrevezetni minket a mindenféle árazási technikával? Te mindig utána nézel, hogy az általad kiválasztott akciózott termék valóóban akcióban van e?
A Tescoban ilyen gigajó akciókat találhatunk! Én is majdnem megvásároltam ezeket a játékokat az unokahugomnak karira. Pont ilyen lányos legókat akarok neki venni! Már a kocsiban volt, amikor gondoltam egyet és felmentem a netre. Beírtam a google-be a lego sorozatszámát: 41104 és 41094. Ezt kaptam eredménynek:
Na itt nyomtam egy satuféket, fordultam vissza és dobtam ki a legot a kocsiból. Átverve és megalázva éreztem magam. Nagyon felhúztam magam, mert majdnem bedőltem a trükknek. Feltétel nélkül hittem a boltnak és elhittem, hogy itt bizony 47% és 37%-os akcióról van szó. Közben nem történt más, mint kiírtak egy kamu megemelt árat (vagy alapból ilyen drágán árulják) és akcióban megpróbálták a piaci átlagáron eladni a terméket.
Már csak azért sem vagyok hajlandó megvásárolni ezt a két játékot, ha 200 forinttal olcsóbb és már éppen ott vagyok, akkor sem...
Ezek persze apróságok, de érdemes belegondolni és a dolgok mögé látni. A legtöbb ember, nagymama, nagypapa, mobilnettel nem rendelkező vásárló nem kezd el tudatosan kutakodni a neten a legjobb ajánlat után. Ők pontosan addig jutnak, ameddig én tettem az első körben. Csak amíg én utána néztem, addig a legtöbben már fizetnek a kasszánál. Persze ez egyfajta placebó, hiszen jó érzéssel jönnek ki a boltból, hiszen megvették, amit akartak és úgy gondolják, hogy sokkal jobb áron, mint amennyibe került.
Gondolj bele, hány milliárd forint landol egy évben a te zsebedből a boltok zsebébe az ilyen trükkökel!
Nem az a gond, hogy vásárolsz. Az a gond, hogy a pénzedet nem tudatosan költöd el és ugyanazért a pénzért kevesebbet kapsz, mint kaphatnál. Vagy többet költesz első felindulásból életed lehetősége miatt, mintha tudatosan vásárolnál.
A kérdés a következő!
Te megvetted volna a legot, amelyik 18.990,-ről volt leárazva 9.990-re?