Neked is volt már olyan érzésed, hogy az emberek saját magukat áltatják a Facebookon? A hírfolyamodat (nem csak a tiedet) elárasztják a motiválóbbnál motiválóbb, hangzatosabbnál hangaztosabb jútyúb videókkal, coelho-i magasságokat csapkodó idézetekkel. A vicc az egészben, hogy pontosan ismered a posztoló személyét, aki az életben nem lesz sikeres, mert nincsen meg benne valami, amit én mojo-nak hívok (Austin Powers után szabadon). Nézegetem ezeket a motivátorokat, néha megkönnyezem, máskor pedig annyira felpörget, hogy legszívesebben szétcsapnám duzzadó erőmben a legelső szemetest, ami hátráltat a sikeremben. A legtöbben mégsem lesznek sikeresek, pedig még a 3-7-10 pontos motiváció bibliákat is pontról pontra bevetik, követik. Persze általában ezek a motivációs blokkok mindig egy világmegváltó ötlettel kezdődnek. És itt máris a társadalom lefagyott, hiszen kényszeredetten a semmiből nem lesz világmegváltó ötleted. Nézzük az saját antimotivátor pontjaimat, amit követve akár sikeresebb is lehetsz, mint most a motivációs blokkok vágyától fűtve otthon a sötét szobádban a gép elött.
Ha már kötelező pontokba szednem, akkor nézzük:
1. Semmilyen világmegváltó ötlet nem kell
Szerintem a feltörekvő generációk legnagyobb hibája a tudatosságuknak nevezett tudatlanság. A Facebook forradalom elérte kívánt hatását, és mára egyre többen akarnak kitörni a helyzetükből. Emiatt pedig úgy érzik, hogy nem szabad elpazarolni egy másodpercet sem. Energiájukat kizárólag a tuti, világmegváltó ötletre szentelik. Ha pedig ez eltart 5 évig vagy sokáig, az teljesen mindegy. Addig is élvezik a Mama Hotel vendégszeretetét és alibiznek a felsőoktatásban.
Én személy szerint imádom a jó ötleteket, szeretem az egyedi látásmódot. De ettől függetlenül a legfontosabb a siker útján, hogy kezdjünk magunkal valamit. Nem szabad inaktívvá válni, parkolópájára helyezni saját életünket és álmodozni. Szinte teljesen mindegy, hogy mit kezdesz el dolgozni. A lényeg, hogy kezdjél bele és legyél kitartó. Minél jobban koncentrálsz a pillanatnyi "szar" munkád minőségére és hatékonyságára, annál több értékes élettapasztalattal leszel gazdagabb, bónuszként pedig akár felfedezhetnek. De legrosszabb esetben is saját magadat fedezed fel, megtudod mire vagy képes a valódi munkaerőpiacon és az álomvilág helyett a valóságból táplálkozva előbb vagy utóbb kiderül számodra, hogy milyen irányba lépjél tovább.
Sokat olvasok önéletrajzi könyveket. Bármilyen fura, de a Forma 1 királya aka. Bernie Ecclestone nem multimilliomos Forma 1 mogulként kezdte. Ha a szobájában munka helyett arra várt volna, hogy majd egyszer megjön a nagy ötlet, akkor bizony hoppon maradt volna. Helyette elkezdett idejekorán dolgozni, azt csinálni, amit éppen megtud és szépen lépkedett fel a ranglétrán. Bernie volt piti üzletember vagy éppen autókereskedő.
2. Ne kötözködj mindig, de kérdőjelez meg mindent
Nagy probléma, hogy félrevezettek minket. Azt hisszük, hogy mi mindent megkérdőjelezzük, holott mindenről megmagyarázzuk a negatívumot. A kettő nem egy és ugyanaz. Ugyanis megkérdőjelezni mindent (akár egy munkahelyen) alapvetően jó dolog, pozitív töltettel, hiszen ez egyértelműen a fejlődés irányába visz minket. Mindenről beállítani a negatívumot pedig szöges ellentéte annak, amit Facebook-on el akarsz hitetni magaddal és a másokkal ezekkel a motivációs dolgokkal. A való életben az a szürke igazság, hogy mindig mindenben a rosszat akarod kényszeredetten látni, megmagyarázni, hogy miért nem éri meg belevágni, megcsinálni.
Amikor belevetettem magam a munka világába, akkor annyira pozitív voltam, hogy az már szinte hihetetlen. Ugyan átlagos anyagi helyzetű családból jöttem, de mégsem a pénz volt számomra a legfontosabb. Helyette az első éveimben a tapasztalatszerzésre és fejlődésre akartam a hangsúlyt helyezni. Amikor elkezdtem jelenlegi munkahelyemen dolgozni, akkor nagyon hamar felmértem, hogy itt annyit fejlődhetek, ismeretséget szerezhetek, amiért már megérné fizetni is. Persze nem kellett fizetnem, hogy dolgozhassak, de ha ők sem fizettek volna, akkor sem hagytam volna ott. Nem hiszem, hogy mindig mindennek a pénzről kellene szólni. Viszont mindig mindent meg kellene kérdőjelezni. Én legalábbis ezt teszem, megpróbálok minden mögé látni, de nem azért, hogy megmagyarázzam, hanem hogy fejlesszem a dolgokat.
3. Még ne azt csináld, amit szeretsz
A legtöbb szerencsevadász valójában tényleg a szerencséjében bízik és nem hajlandó a végső céltól alantasabb dologgal lendületbe jönni. Pedig az életben a legfontosabb szerintem a lendület. Ha a pályád elején vagy, nem legyenek királyi elvárásaid. Ugye a motivációs cuccok alapja, hogy azt csináld, amit szeretsz, a többit szard le. Hát az a baj, hogy ezt komolyan is veszed. Közben pedig nem veszed észre, hogy átvertek. Először senki nem tudja, hogy mit fog igazán szeretni. Annyit tud, hogy egy terület érdekli. Kezdj el bármit, és törekedj arra, hogy folyamatosan magadat fejlesztve egy idő után már tényleg olyat csinálj, amit élvezel is.
4. Törekedj arra, hogy minél többször bukj el
Mindenki arra tanított eddig, hogy tilos elbukni. Legyél tökéletes, legyen szerencséd és akkor sikeres leszel. A valóság viszont az, hogy a lehető legtöbbször kell elbuknod, kudarcot vallanod, hogy végre elérj valamit. Ugyanis a bukásnak a közhiedelemmel ellentétben vagy egy nagyon erős pozitív töltete. Csak magunkon múlik, hogy ezt felfogjuk e vagy sem. A bukás azt jelenti, hogy találtunk egy módot, amit nem szabad folytatnunk. Tehát közelebb kerültünk a megoldáshoz. Saját életemből merítve a legtöbbet a bukásaimból fejlődtem. Erősebb lettem lelkileg, tudatosabb és mondhatni, okosabb. Minden észrevett hibámból tudtam valamit tanulni. Viszont nehogy egy bukásban gondolkodj. Szerintem a siker nem más, mint bukások sorozata. Minél többször buksz el ugyanabban a dologban, annál sikeresebb lehetsz a végén.
Nyílván a környezeted majd megpróbál lebeszélni téged, elmagyarázni, hogy neked az a dolog nem megy, hiszen sokszor elbuktál benne. Úgy nem fog menni, ha mindig új dologba akarsz kezdeni és nem vagy kitartó! És ez a legfontosabb! A bukás ne eltántorítson, hanem erősítsen meg egy dologban, amit azért kezdtél el, mert szeretted.
5. Ne a félelmeid irányítsanak
Van mindenkiben egyfajta megfelelési kényszer. Meg akarunk felelni a családnak, a haveroknak. Be akarunk olvadni a környezetünkbe. Ezért gyakran elkövetjük azt a hibát, hogy pontosan olyan döntést hozunk, amit a környezetünk elvár. Ez azért necces, mert hiába szereti a haverod a spenótot, ha te utálod. Márpedig gyakorlatilag a döntéseiddel gyakran benyomod a spenótot, mert a másik is azt tenné. Ha pedig felülemelkedsz a többieken, akkor jön egy belső hang, ami folyamatosan le akar beszélni téged mindenről. Félsz attól, hogy nem fix a meló, félsz a jutaléktól, félsz a minimálbértől, félsz az építőipartól, félsz mindentől. Miközben félsz, addig nem csinálsz semmit maximális minőségben. A maximális minőség nélkül pedig örök álmodozó maradsz, aki egyszer az életében eljut arra a pontra, amikor feladja.
6. Hagyd már a motivátorokat a fenébe!
A legnagyobb motivátor saját életünkben mi magunk vagyunk. Nincsen szükséged arra, hogy saját magadat erősítgesd meg mindenféle jútyúb videóval. Ezt csak azért teszed, mert félsz. Félsz attól, hogy önmagadtól beleugorjál valamibe, önmagadtól mindig a legminőségibb énedet hozd. Félsz a kudarctól és attól, hogy a legjobb minőséged sem lesz elég. Helyette hagyod, hogy mindenféle idézet és videó irányítsa az életedet. Ha megnézed, akkor felbátorodsz, ha pedig elmúlt a hatás, akkor abbahagyod. Ha rászánod magad, hogy lendületbe hozod a saját életedet, akkor teljesen mindegy hogy mit fogsz csinálni, mikor, hol, mennyiért. Csak az a fontos, hogy valamit csinálsz, hogy lendületbe akarod magad hozni, fejlődni akarsz, el akarsz bukni, félelmeidtől meg akarsz szabadulni.
mindenki bajnok akar lenni, erről álmodozik, erről posztolgat tuti bölcseleteket! Közben a bajnok felkel es elmegy dolgozni...
U.i.: Ezt a cikket azoknak ajánlom, akikből merítettem. Azoknak az ismerőseimnek, akikkel az életben már volt valamilyen munkakapcsolatom, de nem zárult valami fényesen, mivel az alapvető munkanormákat nem sikerült betartaniuk. Ezek azok az emberek, akik végig a sikerről, a gazdagságról, a csillogásról álmodoztak nekem, de a legelső buktatónál feladták és inkább visszavonultak a Facebook-ra motivációs videókat lövöldözgetni. Ők azok, akik felvették a Facebook-on a láthatatlanság búrája mögé bújva a motivátor szerepét, amivel saját magukat önigazolják, elhitetik magukkal és másokkal, hogy ők bizony máshogyan gondolkodnak, mint az átlag.
U.i. 2.: Kérdőjelezd meg a rendkívülit, a sikerest. Gondolj a dolgok mögé. Lásd meg a valóságot, hogy abszolút szerencse nem létezik abban a formában, ahogy te szeretnéd, ahogyan elhitették veled! A lottónyertes nem lenne szerencsés, ha nem ment volna el a lottózóba kitölteni a szelvényt. Steve Jobs nem alkotta volna meg a ma ismert Apple-t, ha az azt megelőző harminc évben nem dobták volna ki a saját cégétől, nem halmozott volna bukást bukásra. Messi nem lenne focista, ha nem járt volna le minden nap edzésre és fejlesztette volna saját magát. A legfontosabb antimotivációs motivátor:
HOZD LENDÜLETBEN SAJÁT MAGAD BÁRHOGYAN és AZONNAL!
Tetszik a performance? Ez Like: