Bizonyára a szürke hétköznapokban sokatokban megfogalmazódott már kismilliószor a döbbenet, hogy a 21-ik században, amikor a technológia forradalomnak hála már mindenki zsebében egy fejlett komputer motoszkál, hogyan lehetséges az, hogy bizonyos milliárdos forgalmú szolgáltatót képtelenek megfelelni az alap elvárásainknak, mint például kártyás fizetés. A Magyar Posta a leggyönyörűbb ebből a szempontból, hiszen nálunk megvan az informatikai háttere a kártyás leolvasásnak. Viszont a kártyás vásárlás nálunk nem játszik, helyette viszont a lényegesen drágább kártyás kp felvétel mappába és árfolyamába kerül minden, amit postán kártyával próbálsz intézni. A sárga csekk a menő, van még kérdés?
Hidd el, hogy a magyar gazdaság egésze szempontjából stratégiai kérdés lenne a pénzforgalom online térbe terelése, amivel komoly kötelezettségeket lehetne levenni az MNB válláról a készpénzforgalommal kapcsolatban, illetve a pénzügyi folyamatok lényegesen átláthatóbbak lennének (akár a NAV számára is). Sokáig az állami törekvés ebbe az irányba tartott, amíg nem adott a teljes felfogásnak egy jobbost a folyószámla reformjaival, aminek hála a bankszámlák 2014-ben már nem olyan jó üzletek az ügyfelek számára (költségesebbek lettek), mint akár 3 évvel ezelőtt.
Nyílván titokban belátták ezt Rogán és gazdasági tanácsadói titkos egylete is. Nyomban érkezett a rezsicsökkentés nevében egy brutálisan túlértékelt, mégis zseniálisan kampányolható módosító intézkedés, amit ingyenes kp felvételként ismer a közvélemény. Azért vannak megkötések (amiről a legtöbb ember a mai napig nem tud, bár ez nem a kormány hibája), de a kommunikációs célt elérték. Az emberek pedig 150 ezer forintig maximum két felvétel alkalmával ingyenesen vehetnek fel pénzt bárhonnan. Igaz, a gazdaság nem kezdett el fehéredni, az MNB-nek nem lett könnyebb, de legalább az emberek nem szívtak akkorát, mint amekkorának először tünt a buli.
Az adott társadalomra jellemző sztereotípiákat, idegi berögződéseket, szokásokat baromi nehéz megváltoztatni. Pláne ha az aktuális generációváltásokban olyan brutális torzulások keletkeznek, mint ami mostanában jellemzi az országot. A fiatalok különböző kimutatások szerint több információval rendelkeznek az életről, de mégis sokkal életképtelenebbek, mint a szüleik, nagyszüleik. KSH kimutatások szerint a a legtöbb családban a kisfelnőttek pénzügyi döntéseit, pénzügyi szokásait a szüleik hozzák meg helyettük. Ha a szülő azt tanulta a szülőjétől, hogy sárga csekk, akkor ugyanezt fogja nagy általánosságban leoktatni gyermekének is.
A szokás lendületét lehetetlen úgy megtörni, hogy közben várunk egy "elmúlt" rendszer "gyermekeinek" a hirtelen megvilágosodására. A változást országos szinten az államnak kell erőteljesebben erőltetni. Fontos pont volt, amikor a fizetéseket évekkel ezelőtt folyószámlákra terelték. Ma már más szelek fújnak a gazdaságban, nem látni ennek a prioritását. Bár a kormányzattól még nem kaptunk választ arra a kérdéskörre, hogyan tervezik a gazdaság fehérítését, átláthatóságát.
Most még órákig tudnék beszélni nektek a sárga csekk társadalmi hátteréről, de valószínűleg halálra unnád magad, sok ponton konfrontálódnánk és még like gombot is megnyomnád (se). Nagyon leegyszerűsítve a témát az egyetlen valódi igazi oka a sárga csekk folyamatos létjogosultságának az ember biztonságra való törekvése.
Abban a világban, ahol bárki egy pillanat alatt (legyen az biztosító, NAV, vagy egy hülye ügyintéző) le tudja akár nullázni a folyószámládat különösebb következmények nélkül, bizony nagyon nehéz hinni a rendszerben. A cégemnek a NAV két évvel ezelőtt az összes pénzt levette a folyószámlájáról egy elírás miatt, amit azonnal be is bizonyítottunk hivatalos papírokkal, hogy hiba volt. A vicc az egészben az volt, hogy szerdán levették minden pénzünket, csütörtökön már minden papírt benyújtottam, amit az egyik vezető el is fogadott, el is ismerte igazamat. Viszont nem voltak hajlandóak azonnal visszautalni a pénzt, mivel 90 nap az 90 nap és utána is papírok sokaságát kell újra benyújtani. Magyarul kuncsorogni kellett volna a pénzünkért. Ha nem lett volna a házi pénztárban pénzünk, akkor csődöt jelentettünk volna, mivel a rendszer teljesen mást támogat, mint a termelő vállalatokat, mint az embereket.
Egy másik esetben nagyon kedves ismerősömtől vont le a biztosító "véletlenül" két havi megtakarítási díjat (esetében 2x30e forint) egy hónap alatt indokolatlanul. Ilyenkor persze jön a "félreértés történt" sztorizás, de ez nem biztos, hogy segítség. Itt két hét volt, mire a pénzt visszakapta. A törvényi háttér a mai napig nem adott, nem védi az embert az utalásokkal, inkasszálással szemben. Én szakemberként napi szinten teszem fel magamban a kérdést, hogyan lehetséges, hogy a pénzt azonnal le tudja a rendszer vonni, de semmilyen mechanizmus nincsen ennek fordítottjára. Persze elhiszem, hogy nem lehet azonnal visszautalni a különféle könyvelési dolgok miatt. De azért a szükséges papírok bemutatása után elvárnám rögtön a cselekményt is.
A sárga csekk ezzel szemben egy örökzöld téma, maga a megbízhatóság, amire lehet építeni. Az ember látja a kp-t, mennyit költhet (virtuális számláról könnyebben költekezünk, mert nem látjuk), kézzel fogja a csekket (ami sokat számít) és ő maga intézi a dolgokat. Nincsen probléma, minden tiszta.
Én személy szerint teljesen megértem a csekkezőket, bár nem szeretek postára járni, sorban állni a világ legelcseszettebb, legértetlenebb logisztikai rendszerében (ami a hívószámok elosztását jelenti tevékenységre bontva) egy valag pénzzel. Persze nincsen más megoldás, hiszen így biztosan megvéded a pénzed, a legolcsóbb tevékenységet (hála az ingyenes felvételnek) választva csekkezéshez. Bár ha tehetem, akkor szerencsejátékos vagyok és megkockáztatom a folyószámlázást. Jobban szeretek utalni, gyorsabb is a történet, de jelenleg még veszélyesebb, mivel egy kóbor emberi hülyeség miatt bármikor bármennyi lekerülhet a számládról, ami után futhatsz, mint állat.
Nem sokára azért sok minden megváltozhat! Kérdés, hogy az önkéntesség, mennyire lesz húzóerő ebben az esetben?
"Magyar Posta végre bevezetheti a kártyás fizetést a fiókjaiban. A válallat szerint az óriási technikai újítást a POS-terminálok cseréje teszi lehetővé, de köze lehet hozzá annak is, hogy az FHB-val való összefonódás eredményeként megalakult egy közös vállalat, amely képes átvenni az OTP-től és az Erstétől a kártyaelszámolást. A közös tulajdonú Díjbeszedő Kártyaközpontnak 2,6 milliárdot fizet a Posta, hogy ellássa ezt a feladatot, és további 1 milliárdot az eszközökért. Évekkel ezelőtt még 510 millióért sem vállalta hasonló rendszer kiépítését. " origo
Te csekkezel vagy utalsz? Miért? Fogsz kártyával fizetni, ha lehet?
Tetszik a performance? Ez Like: