Honnantól számít pénzügyi döntéshozatali értelemben véve felnőtt embernek valaki? Miután elmúlt 18? 21? Leérettségizett? Már van munkája? Nagyon nehéz kérdés, aminek időpontját és mércéjét mindenki máshoz állítja be. Igazságot viszont lehetetlen tenni. A cikkben azokról a körülményekről beszélek, amik miatt kijelenthetjük, hogy egy fiatal felelőtlenül vett e fel hitelt vagy sem?
Következmények nélkül
A diákhitel talán a legprezentatívabb példája annak, amikor a fiatal felnőtt felelőtlen döntést hoz a pénzügyeiben. Már az igénylési metódus közben sem hárul elé semmilyen akadály, hiszen a diákhitelnek nincsen előfeltétele. Gyakorlatilag mindenféle jövedelemigazolás és egyéb dokumentum nélkül, az iskolapadból besétálva bárki megkaphatja azt a (maximalizált) összeget, amit szeretne.
Alapvetően igaz, hogy a fiatalok úgy élnek, mintha nem lenne holnap. Egy 18 éves nehezen hiszi el, hogy hamarosan betölti a 30-at és akár családot alapít. Az még számára nagyon távolinak tűnik és éppen ezért nem mérlegel. Mindig a következő megoldandó feladatot látja maga előtt. Ilyen feladat a tandíj vagy az, hogy hétvégén miből fizeti a bulit. Elvárhatjuk a fiatal felnőttektől a hosszútávú előrelátást, de merül fel a kérdés, hogy jogos e ez tőlünk?
Mama-hotel, mint szociális jóléti intézmény
Ahogyan a rendszerváltásig az állam a szociális háló szent védőburkában (ha minden kötél szakad) gyanútlanul elringatta a társadalmat, úgy kényszeríti bele a Mama-hotel saját lakóit az "otthoni, ha minden kötél szakad" szociális jóléti intézménybe. Ennek szellemében pedig jellemzően "tét nélkül" hoznak pénzügyi döntéseket a fiatal felnőttek, tudván, hogyha nagy a baj, akkor a Mama-hotel vissza nem térítendő mama-támogatásban részesít.
Ez újfent nagyon nehéz téma, hiszen a szülők azért dolgoznak, hogy a gyermeküknek könnyebb legyen. Viszont egyáltalán nem mindegy, hogyan kommunikálják feléjük egész gyermek és fiatalfelnőtt korban a család anyagi képességeit és magát az anyagi értelemben vett hátországot! Az biztos, hogyha nincs tét, akkor nincsen igazi veszítenivaló sem. Akkor pedig jogosan várjuk el tőlük a felelősségteljes döntést?
Az Aranybulla ilyenkor nem segít
Az oktatási rendszert joggal éri a kritika, miszerint hasztalan és teljesen felesleges tudást integrál a tanulók fejébe, miközbe számos, a való életben szükséges készséget-képességet teljes mértékben ignorál. Ilyen készség lehet a pénzügyi tervezés, a hitelszerződés értelmezés és 1-1 felvevendő hitel életünkre gyakorolt káros hatása hosszútávon.
Az igazság az, hogy Magyarországon jog szerint 18 éves kortól felnőttként kezeljük a fiatal felnőtteket, miközben gyerekek. Gyerekek, mivel senki nem tanította meg őket felnőttnek lenni. Ebben a korban jobban tudnak érvényesülni azok a ritka kivételek, akik otthon tudatos nevelést kaptak, ugyanakkor nem szabad elfeledkezni a rendszerszintű problémáról. Azt gondolom, hogy minden fiatal felnőtt állampolgári joga megkapni a felnőttéválláshoz szükséges készségeket.
A birka mechanizmus
A csoportos társadalmi mechanikákat ismerők egyöntetűen állítják, hogy létezik a csorda szellem. Ez azt jelenti, hogy egy kritikus tömeget elérve a csorda tagjai már nem racionális döntéseket hoznak, hanem mennek a többiek után. Ha a csoportban egyre többen vesznek fel könnyen megszerezhető hiteleket, akkor irracionális döntésként ők is megteszik ezt a lépést, függetlenül attól, hogy szükséges e vagy sem.
Éppen ezért rendkívül veszélyes a diákhitel központtól az a marketingvezérelt rendelvűség, amibe csomagolják a diákhitelt, mint valami fantasztikus és vonzó ajánlatot. Gyakorlatilag a fiatal felnőtteket jogilag felnőtté érésük legelső szakaszában sikeresen integráljuk a fogyasztói társadalomban, ahol a törvény a fogyasztás minden áron és mindenek felett. A hitel pedig nem szükséglet, hanem egy eszköz, amivel célt érhetünk. Ezt biztosan jó a társadalom vagy a fiatal felnőtteknek?
►►►►
Gyerekmegtakarításról szeretnél többet megtudni? Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. október.6 napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.