Az elmúlt másfél évben új erőre kapott az ingatlanpiac, majd brutál felárral emelkedtek a "divatos kerületekben" az ingatlanárak. Már-már túlkapás érezhető ezen a piacon, hiszen egy átlagos panel lakás értéke is minimum megduplázódott ezen idő alatt. Persze egy szinttel feljebb lépve máris láthatjuk, hogy a legbrutálisabb árváltozás az újépítésű ingatlanok és építkezések esetében volt tapasztalható! A piac beárazt magának többek között a kínálathiányt, szakemberhiányt, a CSOK 10+10-et, az ÁFA 5-öt.
Hatalmas probléma az ingatlanpiacon, hogy egyre több ember akar belépni a piacra és "megnézni", mit ér a saját lakása. Mivel nincsen lépéskényszerben, ezért erősen fog a toll az árazásnál, hiszen semmi veszítenivaló. De mégis meg kell próbálni, hiszen azt hallani, hogy elszálltak az árak! Mivel egyre több túlárazott ingatlan jelenik meg emiatt, így az árakat jelen pillanatban felnyomják addig a pontig, amíg a piac nem kezd egy erőteljes kiigazításba. Akik valóban el akarják adni a lakásukat, azok pedig jogosan viszonyítják a "többiek árához" a sajátjukat, ami az egyik fő oka annak, hogy emelkednek az árak.
A CSOK nagyon bezavart az embereknek
Az elmúlt időszak egyértelműen alátámasztotta számunkra korábbi félelmeinket, miszerint az állami támogatást a piac teljesen felszívja és egyszerűen beépíti mostmár "mesterséges" áraiba. Azért, mert egy újépítésű lakás árcetlijére ráírjuk, hogy 50.000.000 forint, attól még nem biztos, hogy ténylegesen annyit ér.
Az biztos, hogy azért 50.000.000 a korábbi 40 helyett, mert az eladó fél egyértelműen a CSOK 10+10-re számít és tudja, hogy jelen pillanatban még rendkívül komoly kínálathiány uralkodik a piacon. Egyszerűen túl kevés a CSOK 10+10 kompatibilis ingataln, de ezzel szemben rengeteg a potenciális vásárló, aki vagy CSOK-kal vagy anélkül, de mindenféleképpen ezekre az ingatlanokra vadászik.
Persze ez a tendencia hamarosan megfordul és a túlkínálat jellemezte piacon az eladásra kínált ingatlanok pontosan úgy fogják egymás árát lenyomni, mint ahogyan jelen pillanatban egymás árait "hergelik". Elképesztő mennyiségű aktív építkezés zajlik az országban, amivel egyértelműen ezt az igényt akarják minál hamarabb kialakítani.
A blog szerzőjének tanácsai CSOK kapcsán:
- Tedd fel magadban a kérdést, hogy az ingatlant el fogod tudnád adni annyiért pár év múlva, amennyiért most megveszed?
- 10 évig képes leszel egy helyben maradni?
- A CSOK-t alaposan érdemes a tervezési fázisban körbejárni! Ebben nyújthat segítséget ez az oldal, ahol minden információt megtalálhatsz egyértelműen: Klikk
- A bank kiválasztásánál a szoksásos szempontok mellett érdemes a CSOK-ban tapasztalt ügyintézőt találni. (kulcsfontosságú lesz).
- Mindig legyen vésztartalékunk és ne a pénzünk 100%-át tegyük bele az ügyletbe.
- Az igénylési folyamatra számoljunk rá másfél hónapot minimum.
- Építkezés esetén mielőtt sok százezerért elkezdjük megterveztetni a házat, előtte érdemes az illetékes Önkormányzattal egyeztetni az építkezésről. Sok pénzt spórolhatunk meg!
Hosszú távon akár még olcsó is lehet
Nézzük Budapestet és az itt kialakult árakat. Budapest Budapesthez képest kifejezetten drága város, brutálisan megemelkedett ingatlanárakkal. De valójában drága Budapesten az ingatlan a saját kategóriájában, mint világváros-metropolitan?
Szeretnénk azt hinni, hogy Budapest már most világváros, valójában Kelet-Európai mércével mérve nevezhető annak. A JLL és a Business of Cities közösen végzett kutatásában (Globalisation and Competition: The New World of Cities) 2015.decemberi jelentése alapján új világváros státuszba kezd "feltőrni" München, Barcelona, Koppenhága, Bécs, Montreal, Oslo, Hamburg, Toronto és Vancouver. Világviszonylatban nézve Budapest nem nevezhető világvárosnak a szó hagyományos értelmében, ami különböző szempontokat vesz figyelembe.
Ugyanakkor Budapest nagyon jó úton halad...
Viszont összességében Budapesten az ingatlanok árai a fejlődési potenciált és a globalizálódás hatásait figyelembe véve dinamikus növekedés előtt állnak. Joggal lehet hosszútávon arra számítani, hogy Budapest régióban betöltött fontos szerepének köszönhetően az ingatlanárak "elszállnak" és miután lecsengett a CSOK őrület, tovább folytatódik a drasztikus áremelkedés, ami alapvetően a "nyugathoz való orientációnak, európai integrációnak, jóléti kívánalmaknak és a társadalmi rétegek átalakulásának" lesz köszönhető.
Olyan érzésem támad, mintha jelen pillanatban a kelet és a nyugat csapna össze a budapesti ingatlanfronton. Egyik oldalt az árak drasztikus csökkenésére számíthatunk keleti módra, míg másik oldalon az árakat a nyugat húzná egyre feljebb. Hogy ennek rövid és középtávon milyen hatásai lesznek az ingatlanpiacnak, azt nagyon nehéz pontosan a számtalan változó miatt megjósolni.
Legfontosabb következtetésként vonjuk le az alaptézist, miszerint ott van az otthonom, ahol lakom. És ez pénzem nem kifejezthető. Első lakástulajdonosok, akik nem befektetési céllal vásárolnak/építkeznek, azokat nem feltétlenül érinti egy 10-15%-os árelmozdulás. Ők hosszú évekre keresnek otthont maguknak. Számukra nincsen tökéletes pillanat befektetési szempontból.
Befektetési szempontból az ingatlan most túl van rövidtávon árazva valós piaci értékéhez képest, amit a piac 2019.decembere után (kifutnak a CSOK építkezések, ÁFA 5M visszigénylés határidő) várhatóan korrigál. Viszont a rövidtávú túlárazottság nem jelenti, azt hogy hosszútávon nincsenek az ingatlanárak például Budapesten alulárazva. Ez egy látszólagos ellentmondás, amit minden befektetőnek saját magának kell feloldania. Leegyszerűsítve: befektetési szempontból középtávon fogadnál arra, hogy Budapest világváros kategóriává fejlődik?
►►►►
Gyerekmegtakarításról szeretnél többet megtudni? Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. június 7. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.