1. Hogyan kezdjünk neki?
A legelső lépés, hogy pontosan körbejárunk a témát, megismerjük az adózási feltételeket, fizetendő adókat. hiába nagyon egyszerű vállalkozási forma a KATA, érdemes lenne egy könyvelővel konzultáni a témával kapcsolatban, aki ismertetheti számunkra azokat a kisbetűs részeket, feltételeket, amik nélkül nem is lenne szabad elindulni. Ezen nem javaslom, hogy spóroljunk, mivel ma már egy könyvelő 5-10-15 ezer forintért segít elindulni nekünk, de legalább elmondja az alap dolgokat.
A KATA létrehozásának első lépése a szükséges ismeretanyag elsajátítása után, hogy belépünk a www.magyarorszag.hu címre, amihez szükséges rendelkeznünk ügyfélkapus regisztrációval. Ezt a regisztrációt bármelyik okmányirodában létrehozhatjuk. Ráadásul teljesen ingyen. Az ügyfélkapu nem csak a vállalkozáshoz kezd egyre inkább elengedhetetlenné válni, hanem olyan hétköznapi ügyintézéseinkben, ami kapcsolódik a közigazgatáshoz. Például erkölcsi bizonyítványt rendelhetünk ezen keresztül, a diákhitel befizetésnél ügyfélkapuval azonosíthatjuk magunkat...stb. Érdemes megcsinálni vállalkozástól függetlenül.
Mielőtt belevetjük magunkat az adminisztrációba, remélhetőleg már előre felírtuk magunknak azokat a tevékenységi köröket, amiket bele szeretnénk venni a vállalkozásunkba. (Tevékenységi köröket itt nézhetsz: Klikk) Mivel az ügyfélkapun keresztül bármikor saját magunk felvehetünk (könyvelő nélkül is) új tevékenységi kört, ezért nem érdemes előre "betárazni" mindennel olyan 90-es évek mintájára. Kizárólag olyan tev. kört vegyünk fel, amivel foglalkozni fogunk. Ha menet közben új tev. körrel szeretnénk bővíteni a szolgáltatásunkat, akkor azt könnyen megtehetjük. Az átfutás ebben az esetben hihetetlenül gyors, tehát nem kell heteket várni erre sem.
A KATA 2017-ben már 12M forint nettó árbevételig jelent teljes lefedést a havi 50.000 forintos befizetéssel (ez a minimum összeg) illetve 8M forint árbevételig lehetünk alanyi áfamentesek (kizárólag belföldön).
2. Ügyfélkapu
Amint sikerült eldönteni a tevékenységi köröket, az ÁFA hatályát és a többi kérdést, irány az ügyfélkapu.
- www.magyarorszag.hu
- Felső menüsorban: ügyintézésre kattintunk
- Az ügyintézés menü alatt megjelenik egy lilla sáv, ahol a szolgáltatásokat kell kiválasztani
- A szolgáltatások oldalon kiválasztjuk az "E" betüjelet, majd ráklikkelünk az egyéni vállalkozás-online ügyintézés
- Következő oldalon a képernyő közepén elhelyezkedő szürke sávban levő szövegre kattintunk: "használom a szolgáltatást"
- Majd a bal oldalt levő "egyéni vállalkozás" zöld téglalapra kattintunk.
- "bejelentkezés a Központi Azonosítási Ügynök segítségével"
Eljutottunk arra az oldalra, ahol találni fogsz egy olyan opciót a zöld téglalapok között, hogy
"vállalkozói tevékenység elindítása"
3. KATA tevékenység bejelentése
Nagyon fontos, hogy ez a cikk egy általános leírást ad számodra! Nem alkalmas ez az írás arra, hogy előzetes egyeztetések nélkül belevágj és a cikkben bemutatott minták alapján töltsd ki a KATA bejelentést.
Töltsd ki a személyes adatokat és navigálj végig az oldalakon.
Székhely: A KATA egyéni vállalkozásnak is meg kell adnod egy székhelyet. Általában a saját lakcímüket szokták az emberek megadni első lépésként. Fontos, hogy minden tulajdonosnak írásban bele kell egyeznie a székhely megadásába, hogy ebből később ne legyen probléma! Tehát nem kötelező tulajdonnal rendelkeznünk az adott ingatlanban. Ha erre nincsen lehetőségünk, akkor találhatunk az interneten székhely szolgáltatással foglalkozó vállalkozásokat!
Főtevékenység megadása: A KATA egyéni vállalkozásnak meg kell adnunk egy fő tevékenységet, ami a leginkább jellemző a vállalkozói tevékenységünkre, ami a legjobban lefedi azt. Ahogyan elkezdjük írni a tevékenység, a rendszer automatikusan feldob lehetőségeket, amik közül választhatunk.
Fontos! A kereső nem kifejezetten hozzánk rendeli a választható opciókat, hanem a teljes listából válogat az alapján, amit beírunk és amivel egyezőség van.
Tevékenységek: Több tevékenységet megadhatunk korlátozás nélkül. Arra kell figyelnünk, hogy vannak engedély köteles tevékenységek, ahol szakképesítés vagy engedély nélkül nem tevékenykedhetünk. Ennek érdemes előre utána járni, de a rendszer itt is jelezni fog számunkra. Ha rendelkezel a szükséges engedéllyel, akkor hagyd figyelmen kívül a jelzést és haladj tovább.
Adózási adatok
Lehet, hogy te három "x"-nek fogod érezni a kitöltést, viszont nem biztos, hogy ismered a három "x" mögötti tartalmat. Nagyon fontos, hogy helyesen töltsd ki az űrlapot, amihez segítséget kérhetsz a hivataltól is, de lehetőség szerint egy könyvelő bevonásával nem nyúlsz mellé.
Nem lehet azt mondani, hogy létezik általános érvényű megfejtése ennek az oldalnak! Viszont az emberek 80%-ára igaz lehet első körben, hogy:
ÁFA-mentesség/2. pont - alanyi adómentességet választok - igen
Közösségi adószám igénylése/ 1 pont- igen
Bejelentés az ART. 22. § (5), illetve (6) bekezdése alapján / 3. pont- igen
A kisadózói vállalkozások tételes adójával kapcsolatos nyilatkozatok/ 1. pont- igen
A kisadózói vállalkozások tételes adójával kapcsolatos nyilatkozatok/ 2. pont- igen ( ezt abban az esetben, ha nincsen nappali tagozatos tanulóviszony, főállás vagy egyéb olyan "körülmény", ami miatt mellékállású vállalkozónak minősülnél)
A kisadózói vállalkozások tételes adójával kapcsolatos nyilatkozatok/ 3. pont- igen (abban az esetben, ha nem havi 50.000 forintot szeretnél fizetni, hanem a magasabb 75.000 forintot és ezzel növeled például a nyugdíjalapodat)
A kisadózói vállalkozások tételes adójával kapcsolatos nyilatkozatok/ 5. pont- igen
A munkavégzés jellege- Főfoglalkozásként (itt lehet bejelölni, hogyan szeretnéd a vállalkozást végezni. értelemszerűen mindenkinek azt kell jelölnie, amelyik rá illik).
Ezután mehet a tovább, adatellenőrzés, nyilatkozat és az ellenőrzés. Ha mindenen végigmentél, akkor a vállalkozásodat bejelentetted.
Egyéni vállalkozás indítása díjmentes. Ha szeretnénk vállalkozói igazolványt kiváltani, az 10.000 ft-ba kerül, de ez nem kötelező.
4. Utómunkálatok
Helyi Iparűzési adó: Be kell jelentkezned a székhelyed szerinti illetékes Önkorményzathoz, amit egy egyszerűsített nyilatkozat formájában teheted meg. Én azt javaslom, hogy menjél be az adóirodába vagy hívd fel őket és kérj segítséget a bejelentkezéshez illetve kérdezd meg, hogy az első évben kaphatsz e kedvezményt vagy teljes felmentést az adó alól. Ezen felül pedig már érdemes most letisztázni, hogy következő évtől mennyit, mikor és hova kell befizetni illetve az Önkormányzat milyen nyilatkozatokat ír elő.
Kamarai tagság: Évente 5.000 forint, amit tövényileg be kell fizetned. Erről kapsz érteítést.
Vállalkozói folyószámla: Jövőre a tervezet szerint már valóban kötelező lesz a KATA vállalkozók számára is céges számlát nyitni. Én eddig is mindenkinek javasoltam, mivel nem szerencsés a magánszámlánkat összevonni a vállalkozói számlánkkal. Amikor megnyitjuk a vállalkozói számlát, akkor érdemes ráhelyezni legalább 50.000 forintot +kezelési ktg), hogy át lehessen utalni az első 50.000 forintot. Illetve egy rendszeres átutalási megbízással biztosak lehetünk benne, hogy minden hónapban befizetésre kerül az 50.000 forint.
Nagyon fontos, hogy az évet nem zárhatjuk le minimum kéthavi "tartozással" vagy elmaradással, mert például egy két havi elmaradás a KATA-ban automatikus tiltást jelent, és a következő évet már tételes adózóként kell kezdenünk. KATA-t pedig nem létesíthetünk újra abban az évben.
Adóbevallás: Jegyezd meg: A KATA bevallása mindig február vége! Ez egy egyszerűsített nyilatkozat alapvetően a bevételeidről, bár nem árt, ha könyvelő intézi ezeket. Fontos, hogy attól a partnertől, aki az adott naptári évben 1M forint felett fizetett neked, azt külön be kell majd jelenteni.
Számlatömb: Ha szeretnél "körmölni", akkor az ügyfélkapun keresztül a levelezési helyedre megkapott KATA igazolással a kezedben besétálsz egy papír-írószer boltba és megvásárolod. Viszont nem kötelező lépés. Helyette érdemes lehet online számlázó programra előfizetni (vannak ingyenes szolgáltatások, illetve havi 1.000-1.5000 apróba kerülők is).
A számlákra rá kell írnunk: "KISADÓZÓ"- ezt ne felejtsd le
Fontos: az elektronikus számlázást neked kell külön bejelenteni a NAV felé, a program nem fogja megtenni helyetted!
Bélyegző: Véleményem szerint felesleges pénzkidobás, de aki sok számlát fog kiállítani és nem elektronikusan, annak hasznos eszköz lehet.
►►►►
Gyerekmegtakarításról szeretnél többet megtudni? Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. május 11. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.