Úgy érzem eljött az ideje, hogy összehasonlítsam a lakástakarékpénztárakat a 2016.04.19-es hivatalos adatok alapján. Nagyon sokan szeretnétek ilyen terméket kötni, de nem tudjátok átlátni a rendszert. Elvakítanak a reklámok? Ma 10-ből 9 ember a Fundamentához köti a lakástakarékpénztárat, miközben további három szereplője van a piacnak és lényegében ugyanazt tudják. Akkor a Fundamenta a legjobb vagy csak elterjedt néphiedelem?Lerántjuk a leplet, és megmutatom hogyan kell összehasonlítani valójában a módozatokat. Ne engedd, hogy becsapjanak téged az "olcsósággal". Arra jutottam, hogy a legolcsóbb a legdrágább.
Nem írom le, hogy mi a lakástakarékpénztár lényege! Itt el tudod olvasni érthetően: Klikk
Stresszteszt 4 éves lakástakarék esetében
Az alap a 48 hónap lesz, mindegyik konstrukciót erre a szintre hozok havi 20.000-es befizetés mellett
A lakástakarékok azzal tévesztenek meg téged, hogy a legkedveltebb 4 éves konstrukciójukban eltérő a befizetett hónapok száma. Az átlagos ember pedig mindig a végösszeget nézi. Így egyértelmű, hogy a "legjobb" az lesz, amelyiket nem 4 évig (48 hónap), hanem 49 hónapig fizetsz!
a hitelkonstrukciókat nem veszem figyelembe. Ez a cikk azoknak szól, akik nem akarják a lakástakarék hitelt felvenni, kizárólag a saját megtakarításukat
Számoljunk:
Erste lakástakaréknak két módozata érhető el, az agyonreklámozott 0149 és a "rejtett (Erste honlapon már nem megtalálható) 1559.
0149
Ennél a módozatnál az ERSTE elengedi a számlanyitási díját (0,-). Összegyűlik nekünk 1.250.600,- forint.
1559
Ez egy izgalmasabb módozat, mert ki kell fizetnünk az 1% számlanyitási díjat, ami 28.000 forint. Viszont össze tudunk gyűjteni 1.287.564 forintot.
Akkor most melyik a jobb? Számold ki, én is ezt teszem. A végén táblázatban a 48 hónapra vetített számlanyitási költségekkel csökkentett nettó eredmények.
OTP
Itt az otthon 4 módozat a nyerő, ugyanakkor csak 45 hónap a megtakarítási időszak. Tehát a kiindulóponthoz képest (48 hónap) három hónappal és 60.000 forinttal kevesebbet fizetünk be. Itt a végső összehasonlításban ezt a 60.000 forintot hozzá fogom adni az eredményhez (a plusz elméleti állami támogatással együtt), hiszen az ERSTE esetében ezt amúgy befizetnéd.
Az OTP-nek most futó általános akciója,hogy egy havi betétet elenged az 1%-os díjból. 25ezer lenne a díj, 20ezer a havi befizetés, tehát 5.000 forinttal tudod megnyitni a számlát.
Szerinted ez jobb lesz a 60.000 forinttal, mint az ERSTE ajánlata?
Fundamenta
A leghíresebb lakástakarék ellenkező utat jár be, hiszen náluk a 4 év 1 hónap (49 hó) konstrukció a legrövidebb. Tehát itt 1 hónappal, azaz 20.000 forinttal fizetünk be többet. A végén ezt az összeget majd le fogom vonni, hiszen a 48 hónapos szintre időarányosan kell kalkulálnom. A Fundamentánál is ki kell fizetnünk az 1% nyitási költséget, 32.200 forint.
Aegon fix plusz (45 hónap) és fix2 (48 hónap)
Legújabb piacra belépő szereplőnk. Náluk is ki kell fizetni az 1%-ot, ha nem akarunk kapcsolt terméket (pl Önkéntes nyugdíjpénztár) igénybe venni. Most nem akarunk, csak lakástakarékot! 26e forint lesz a nyitási díj, a futamidő 45 hónap a fix plusz esetében. Majd a végén itt is hozzáadunk +3 hónapot, azaz 60.000 forintot (+ az elméleti plusz állami támogatást).
Még mindig a Fundamenta a legjobb ajánlat 4 évre?
Stresszteszt 8 éves lakástakarék esetében, 96 hónapra hozok mindenkit, havi 20.000 befizetés
Erste
0149
Itt 0%-os számlanyitási díjkedvezmény mellett tudunk gyűjteni.
1559
Ebben módozatban ki kell fizetnünk az 1%-os nyitási díjat, azaz 60.000 forint.
OTP start 8
Náluk ismét játszik az egyhavi betéttel megegyező kedvezmény. Tehát összesen 40.000 forintot kell nyitásként befizetni. 96 hónap a megtakarítási időszak.
(van egy Fix 8 módozat, ami a legjobb kifizetést eredményezné az egész piacon, viszont a feltételeiben olyan egyedi, hogy gyakorlatilag alig van ember, aki tudná teljesíteni- American Express hitelkártyát kell kötni az LTP mellé, így ezt nem teszem bele a kalkulációba)
Fundamenta 3,9 és hozamleső
Az ismert 1%-ot meg kell fizetni, azaz 64.000 forint. Viszont náluk 96 hónap helyett 97 hónap a megtakarítási időszak, tehát a nettósításnál le kell vonnom 1 havi befizetést, azaz 20.000 forintot és 6.000 állami támogatást.
hozamleső konstrukció 4 évnél nem elérhető, viszont 8 évnél már igen. 93 hónapos megtakarítási időszakkal száll versenybe, ezért nála is alkalmazom a korrekciót.
Aegon fix plusz és fix 2
96 hónapos megtakarítási idővel indulunk neki. Itt igénybe tudunk venni 50%-os kedvezményt, ha aláírjuk az 5 éves hűségkedvezményt (erősen ajánlott). A kedvezményes nyitási díj: 29.000 forint. A fix 2-nél ki kell mindent fizetni.
Zusammen
Nagyon érdekes, de a két vizsgált megtakarítási időben eltérő győztest avattunk.. Azt gondolom, hogy nem szabad elcsábulni minden esetben a kezdeti díj elengedésének, mert annak oka van. Sokkal fontosabb, hogy ez két konkrét élethelyzetről szól. Ugyanakkor ahány ügyfél, annyi féle megoldás jön ki a különböző élethelyzetekre, így mindig érdemes gondosan átszámolni az ajánlatokat. Na és persze nem szabad egyből kizárni a "nem akciós" módozatokat sem.
és minden ajánlat egy konkrét élethelyzetnek szól. Ráadásul a teljes matek borul, ha a hitelt is szeretnék igénybe venni, ugyanis ott komoly eltérések vannak a pénztárak között. De ezt most nem vizsgáltuk.
Fontos a matek szempontjából, hogy a nettósítás közben nem vontam le például a Fundamenta esetében az egy hónappal alacsonyabb betéti összegre számított betéti kamatot (megint aprópénz), illetve az Aegon és az OTP esetében nem adtam hozzá a plusz befizetések után járó betéti kamatot (megint aprópénz).
:
Ha szeretnéd, hogy kiszámoljam a te élethelyzetedre a lakástakarékot akkor írj: szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy klikk
Ha hasznosnak találtad a cikket, nyomj egy like-ot: