Még 2009-ben történt velem az eset, ami valószínűleg örökre beleégette magát az agyamba és nyomatékosította bennem, mit is jelent a pénzügyi kultúra és annak hiánya Magyarországon. Beszéltem egy nővel pénzügyekről. Kiderült, hogy van gyermeke, akit nagyon szeret, szívesen takarítana meg neki, de anyagilag nincsen meg hozzá a kellő fedezete. Aztán jött a hitel, amiről kiderült, hogy lenne lehetőség olcsóbbá tenni a havi törlesztést. Ezt a hölgy azonnal elutasította, mire én megkérdeztem...
... Tehát ha jól értelmezem, akkor Ön inkább adja a pénzt a bankjának, mint a saját gyermekének? Gondolhatod, ezen mennyire felháborodott a hölgy ezen a kijelentésen és kikérte magának. Ki is kapta részemről, hiszen nem az a pénzügyes vagyok, aki ráhagyja a hülyeséget az emberre. Minimum még egyszer megvilágítom a dolgokat, aztán vagy lépünk vagy sem. Találd ki mi történt, és írd meg kommentben!
Alaptézis a bankok gonoszsága és lehúzása, míg az emberek a szegények és a tehetetlen áldozatok. Valójában erről van szó? A bankok valóban gonoszságból növekednek, vagy pedig jól használják ki az emberi pszichológiát és hozzáállást? 2009 óta házalok ezzel a történettel és még mindig aktuális, holott elméletben a devizaválsággal el kellett volna érkeznie a pénzügyi tudatosság korszaka, de mégis várat magára a valódi tudatosság, míg helyét a kétely, a gyűlölet és kapkodás tölti be.
A hölgy tulajdonképpen nem rossz indulatból fizette a pénze egy részét a banknak a gyermeke helyette, hanem mert soha nem gondolt bele valódi lehetőségeibe. Ez persze lehet lustaság, félelem vagy tudatlanság. A lényeg, hogy 18 év alatt ennél a konkrét hitelnél egy esetleges átalakítással a hölgy 3,6M forintot tudott volna (+ kamat) megspórolni a gyermekének. A társadalmi pszichózis viszont pontosan ennek a racionalitásnak az ellenkezőjére késztet, hiszen aláírt egy szerződést, egy elköteleződést, amin nem szabad változtatni, hiszen akkor "biztosan" minden rosszabb lesz és a bank is "megsértődik, megharagudik". Most röhöghetsz, de rengetegen gondolják ezt.
Téged már hívott fel a bankod azzal, hogy menjél be aláírni egy papírt és holnaptól 20 ezer forinttal kevesebb lesz a hiteled törlesztője vagy pedig a folyószámlád következő hónaptól 2.000 forinttal olcsóbb? Engem még nem hívtak ilyennel. Nem gondolom, hogy rossz indulatból, hanem egyszerűen így működik egy nyereségorientált vállalkozás a pénzügyi piacon, ahol a kultúra még nem tart ott, ahol az ügyfeleket megtartani jobban megéri, mint beszervezni az újakat. Az ügyfél feladata jelenleg, hogy időnként felülvizsgálja vagy szakemberrel felülvizsgáltassa a termékeit és ne félljen váltani, ha szükséges.
Balesetbiztosítás 30M összértékben napi 39 forintért? Klikk
Nincs hiteled? Folyószámlád már inkább van. Másik történet egy nagyon kedves ismerősömmel történt meg, aki érdektelenségből és a nagy zöld bank iránti "félelemből" nem akarta lépni, holott az elmúlt években többször is szóltam neki, figyelmeztettem. Pár hete hívott fel, hogy baj van, nem bírja tovább a hitelt. Találkoztunk és minden beigazolódott, amire már 5 éve figyelmeztettem. A hitelére már két éve fizet feleslegesen 30 ezer forinttal többet (ez alsó hangon 720 ezer bukta eddig). Ennél is van egy sokkal nagyobb problémám, ami téged is érint. A kényelmesség és a nem törődömség.
Amikor jól megy az életed, akkor hajlamos mindenki, egy picit érdektelenebbé válni a kiadások iránt, ami utólag visszagondolva komoly anyagi buktát jelent. Ezt az ismerősömet már 5 éve figyelmeztettem, hogy a folyószámlájának a költségei nagyon drágák és akár bankon belül (én közrejárásom nélkül) is tudna komoly összegeket spórolni. Mindig bólogatott, majd semmi nem történt, mert bejött az élet. Most, amikor a hitel miatt találkoztunk a bajban, akkor összeszámoltam, mennyibe kerül neki a folyószámlája.
Havonta 9-12 ezer forint között fizet egy mezei OTP-s folyószámlára pénzfelvételi díjat, sms díjat és számladíjat! Fél perc!!!!! alatt adtam neki egy olyan tippet, amivel még számlaszámot sem kell változtatnia és fixen 599 forint lesz a havidíja mindennel együtt! Fél perc alatt spóroltam neki alsó hangon 9.000 forintot havonta, ami gyakorlatilag 5 évvel ezelőtt is megmondtam neki (persze más feltételekkel, de a számok stimmelnek). Számoljunk: 5 év (60 hó)x 9.000 =450.000,- ! Ez az az összeg, amit lustaságból és buta félelemből fizetet be a bankjának teljesen feleslegesen az elmúlt 5 évben, mert jól ment az élet és nem érdekelte.
Most számold ki, neked mennyibe kerül a folyószámlád minden költsége és mennyibe került az elmúlt 5 évben! Lehet, hogy sírni fogsz!
Andre Kostolany idézete itt is aktuális: " jobb egy órát beszélni a pénzről, mint egy hónapot dolgozni érte".
Az emberek szeretnek kényelmes tudatlanságban élni. Vágynak az egyszerűségre, miközben a pénzvilág egyre bonyolultabb. Legtöbbször nem a helyes kérdéseket teszik fel, hanem önigazoló magyarázatokat gyártanak a semmittevésért. Viszont ha nem mersz belegondolni a pénzügyi termékeidbe, nem tudod elképzelni, hogy lehetnének jobbak is, akkor ki fogja helyetted ezt megtenni? Tegyük fel közösen a jó kérdéseket.
Folyószámla
Te azt mondod, hogy mindenkinek pénzbe kerül a bankolás, nincsen értelme váltani. Ráadásul az egész macera és utánajárás.
Én azt a kérdést teszem fel magamban ilyenkor, hogy törvényszerű többet fizetnem egy szolgáltatásért, mint a másik? Ha van a kezemben 1.000 forint, akkor azt kinek adnám szívesebben? A bankomnak vagy a családomnak?
Hitel
Te azt mondod, hogy nem szabad a hitelhez hozzányúlni, mert a bank meg fog szívatni emiatt.
Én azt kérdezem magamtól, hogy a családi nagybevásárlást kötelező mindig a Tescoban végeznem, ha a Metro több ezer forinttal olcsóbb lenne nekem? Ha átmegyek egy másik szolgáltatóhoz, akkor a Tesco nekem drágábban fogja adni a termékeit, mint másoknak? A hitel egy szolgáltatás. Ha szolgáltatást veszek ígénybe, akkor jogom van megválasztani a szolgáltatót?
Biztosítások
Te azt mondod, hogy már régóta ugyanott vagy és elégedett vagy velük. Nem akarsz váltani, mert elvesztenéd a hűségbónuszaidat.
Én azt kérdezem, hogy milyen hűségbónuszok ezek konkrétan? Én azt kérdezem, hogy miért drágább a biztosításod, ha ott vagy már 10 éve, mintha újra kötnél ugyanott egy ugyanolyan biztosítást? Megengedheted magadnak a hűséget, ha a biztosító nem hűséges irántad?
Befektetés
Te azt mondod, hogy neked a legmagasabb hozam kell biztonságosan.
Én azt kérdezem, hogy mennyi pénzed van:)
Valamiért a befektetés az egyetlen olyan pénzügyi témakör nagy általánosságban, amikor nem kérdés a lojalitás. Az ember ebben az esetben mindig hűséges a saját pénze iránt, és hajlandó váltani, ha szükséges. Minden más pénzügyi termék esetben létezik az a nosztalgikus hiú ábránd, ami meggátolja a racionális gondolkodást és a végső kérdés megtételét.
Miért fizetsz a gyereked helyett a bankodnak?
Tetszik a performance? Ez Like: