Megpróbálom a sokak által demagógiának tartott érvrendszeremet elhagyni, aminek a lényege, hogy a pénzt stadionok helyett el lehetne költeni egészségügyre, oktatásra és egyéb fontosabbnak gondolt dolgokra. Nem is kell demagógnak lennem, hiszen a kormány megteszi ezt helyettem is. Nyílt titok, hogy az Orbán kormány kiemelt stratégiai jelentőségű programja a magyar sport, aminek támogatásáért gyakorlatilag bármit hajlandóak feláldozni. Ezt eddig is tudtuk, nem örültünk neki, de el kellett fogadni. Legújabban, ami újfent kiverheti a biztosítékot, az a támogatások értelmetlennek tűnő felosztása:
"A Pécshez közeli Kozármislenyen közel 6 ezer ember lakik. Idei költségvetésében 540 millió forintnyi kiadással számolt a helyi önkormányzat. Felújításokra ebből is mindössze 8 milliót irányoztak elő. Az egészet a helyi vízvezeték korszerűsítésére fogják költeni. Ha ezeknek a számoknak a viszonylatában nézzük, akkor Kozármisleny szinte felfoghatatlanul nagy beruházás elé néz. Ez a település egyike annak a 21 önkormányzatnak, amely várhatóan jelentős támogatást kap stadionfejlesztésre jövőre. Kozármisleny konkrétan 400 milliót. Ez azt jelenti, hogy a település ötvenszer annyi pénzhez jut egyetlen célra, mint amennyit az egész éves felújítási munkálataira tervez költeni." forrás: origo
Tehát adott egy kormányzati törekvés, amit jónak gondolnak és amihez megvan a kellő hatalmuk. A Fidesz stadionokat és haverokat támogat, mások meg mást támogatnának hasonló helyzetben. Sajnos ilyen a politika, sajnos ilyen a magyar. De hogy a búbánatosba kerül 400 millió forint egy olyan teleülésre, ahol 6.000 ember él, ahol a klub még csak nem is patinás (1989), de még csak nem is az első osztályban van?
A Kozármisleny SE-ről annyit kell tudnunk, hogy a folyamatos építkezés és előrelépés jelei tapasztalhatóak az esetükben. Évről évre lépnek (j.élhetetlen) előre, minek eredményeképp tavaly a másodosztály egyik élcsapatává fejlődtek. NB1 továbbra sincs, idén a másodosztályban az alsó régióban tanyáznak. "A település és a sportegyesület egyaránt virágzását éli, ebben jelentős szerepe van az országban szinte egyedülálló infrastruktúrának és a térségben egyedülálló edzéslehetőségeknek. A csapat rendelkezésére áll egy nemzetközi méretű sportcsarnok, fedett és nagyméretű műfüves pályák, füves pályák. Mindez korszerű módon a helyi iskolával egybeépítve." (forrás: wikipédia)
Elolvasva a wikipédia barátom fenti leírását, első gondolatom az volt, hogy ha egyedülálló és kiváló sport infrastruktúrával rendelkeznek, akkor minek is kell most hirtelenjében építeni egy nagyobb stadiont, mint ami a város befogadó képessége? Félreértés ne essék, itt most nem a kozármislenyiek ellen akarok beszélni (semmi bajom velük). Gazdasági oldalról nézve nem látom ennek a műveletnek a megalapozottságát. A csapat a másodosztályban játszik, ha fel is jutna az első osztályba, azonnal repülne is onnan. Marketingértéke a csapatnak nincs. Ha építenek nekik egy stadiont (mondjuk 3.000 férőhelyeset a példa kedvéért), és minden meccs teltház, akkor is a következő 10-20 évben sem fog megtérülni ez a tőkeinjekció.
( átlagjegyár 1.000 forint- 3.000x1.000= 3.000.000X16 hazai bajnoki= Bruttó 48.000.000/év- ebből lemegy mindenféle költség, fizetés és marad netto 5 millió forint mondjuk. Már az irreális, hogy több ezer ember kimenjen folyamatosan a Kozármisleny és majdnem bármelyik másik csapat hazai meccseire. )
Azt látom, hogy a város képtelen lesz önmagától fenntartani az új stadiont és állni (j. élhetetlen) az azzal járó költségeket. Ráadásul a csapat jövője is vehet egy negatív irányt, ami egy esetleges NBIII-at jelenthet. Ebben az esetben pedig végképp totális csőd stadiont építgetni felelőtlenül. Gondoljunk csak a Stadler féle stadionra, ami mára az enyészeté lett. Azt még értem, hogy egy Sopron, egy Pécs, egy Békéscsaba kap 4-500 millió forintot, hiszen legrosszabb esetben is rendelkeznek ezek a városok akkora lakossággal, hogy akár még képesek is lehetnek komoly bevételeket produkálni marketingértékükből és jegybevételekből eredően (másról Magyarországon nincsen értelme beszélni jelenleg). Az arányok brutálisan eltolódtak, hiszen a 6.000 fős Kozármisleny annyit kap, mint például a 60 ezer főt számláló Sopron.
"Amit ma itt teszünk, az pontosan illeszkedik abba a tervbe, hogy a sportot stratégiai ágazattá tesszük" - mondta Orbán a létesítményfejlesztési koncepcióról, hozzátéve, hogy a sport még mindig "leghátul kullog", ha azt nézzük, mennyit költenek például az egészségügyre, vagy éppen a közoktatásra.
Azt látom, hogy a kormány tökéletesen tartja magát az általa felállított prioritásokhoz, ami önmagában nagyon dicséretes dolog, hiszen az elmúlt évtizedben még ezt sem mondhatta el magáról az aktuális hatalom. Viszont nagyon komoly elvi aggályokba ütközik ez a sorrend. Amíg Magyarország legfontosabb embere számára a sport minimum egyenértékű az egészségüggyel és oktatással - annak ellenére, hogy az államnak ezekből hosszú távon sokkal több bevétele van, mint a fociból, annak ellenére, hogy a társadalom sokkal többet nyer ezekből, mint a fociból és annak ellenére, hogy amíg ezeket milliók használják rendszeresen, addig a magyar profi focit maximum pár százezren -, addig bizonyosak lehetünk benne, hogy a valódi társadalmi átalakulás még várat magára.
Orbán úr gondolatmenetére reagálva azt kell, hogy mondjam tisztelettel:
Hogyan lehet összehasonlítani alapvető társadalmi szükségleteket luxus társadalmi szükségletekkel. A világon a profi sport alapvetően alapvető társadalmi szükséglet, ami kutatások szerint tökéletesen helyettesíti a háborúkat. Ez az a platform, ahol meg tudnak (j. élhetetlen) népek egymással küzdeni anélkül, hogy bárki belehalna. Másrészről Magyarországon a magyar foci annyira jelentéktelen szintet képvisel, hogy inkább számít luxusnak, mint alapvető elemnek. Mindezzel együtt is tisztán látszik bármilyen fejlett társadalmi felépítményben, hogy az alap mindig a közbiztonság, egészségügy és oktatás.
Amikor Ráhel odamegy apukájához, hogy egyetemre szeretne menni, és ezért x százezer forintot szeretne kérni, hogy lediplomázhasson és jobb élete legyen, Viktor válasza a következő:
-Nem adok több pénzt, mert most a család a pénzből nyaralni megy. Elfogadhatatlan, hogy az oktatásodra és a egészséges ételeidre, magánorvosaidra többet költünk, mint a szórakozásunkra!
Valószínű nem?
A bizottsági tagoknak, akik megszavazták ezeket az összeget elment a maradék eszük is? Milyen belső késztetést éreztek, amikor 400 millió forintot adnak olyan településnek, ahol az éves költségvetés nagyságrendileg ugyanennyi és ahol 8 millió forintot tudnak fejlesztésre költeni? Ha ez nem polgárpukkasztás, akkor mi? Ilyenkor arra lennék kíváncsi, hogy ezek az emberek elégedetten veregetik egymást vállát, hogy milyen igazságosan osztották szét az emberek pénzét? És itt most nem is a sport támogatásokkal van a problémám, hanem az arányok felborulásával. Ha a Sopron kap 500 milliót, akkor egy szavam nincs, mert méreteiből adódóan és labdarúgó csapatát elnézve még értem a helyzetet. Ha ugyanannyit kap egy Ajka, egy Balmazújváros, egy Kozármisleny, azt már nem értem és előre látom, hogy ez garantáltan nem a sport érdekében történik, hiszen egyetlen egy a valóságban megálló indokot, érvet nem tudok a támogatás nagysága mellett felhozni.
Ők kapják a stadionpénzt a kormánytól Pécs 500 millió forint Nyíregyháza 500 millió forint Zalaegerszeg 500 millió forint Kaposvár 560 millió forint Kecskemét 560 millió forint Paks 560 millió forint Pápa 560 millió forint Békéscsaba 560 millió forint Mezőkövesd 220 millió forint Siófok 600 millió forint Dunaújváros 600 millió forint Gyirmót 600 millió forint Ajka 400 millió forint Balmazújváros 400 millió forint Cegléd 400 millió forint Kozármisleny 400 millió forint Sopron 400 millió forint Szolnok 400 millió forint Tatabánya 400 millió forint Szigetszentmiklós 120 millió forint Kisvárda 120 millió forint Budapest, Bozsik Stadion 400 millió forint Győri EТО Futball Club 560 millió forint Budapest, Szusza Ferenc Stadion 560 millió forint Budapest, Illovszky Rudolf Stadion 500 millió forint Budapest, Hidegkuti Nándor Stadion 560 millió forint
Minden vágyad, hogy kijavíthass? Eljött a te időd!
Amennyiben helyesírási hibát vagy elütést észlelsz, akkor kommentbe írd le a megoldást és bekerülsz a cikkbe!
Például:
Cikkben: Amenyiben helyesírási...
KisPista komment: Nem amenyiben hanem amennyiben
Javítás: Amennyiben (j. KisPista) helyesírási...