Sokan kerülnek abba a helyzetbe, hogy szeretnének végre saját autót, de képtelenek pontosan belőni a saját lehetőségeiket. Ennek oka az önjutalmazó reflex működése, azaz a "mert nekem ez most és azonnal jár" érzet, amit elvakít "álmaink" autója, ami elérhető közelségbe került. De valójában milyen autót engedhetsz meg magadnak, ha rendelkezel némi önerővel és biztosan szükséged lesz lízingre? Ha a következő 3 lépést betartod, akkor pontosan megismered a saját lehetőségeidet és nem kell majd visszaadnod az autót a banknak...
#1 Mennyit tudsz félretenni? 100-80-60-as szabály
Amikor autót szeretnénk vásárolni és elkap a hév, akkor sosem a jövőbeli feltételezhető élethelyzetünkből indulunk ki, hanem az aktuális hónapból. Ez azt jelenti, hogyha keresel 250 000 forintot és megmaradt abban a hónapban 120 000 forint, akkor te biztosan minden hónapban félre tudsz ezek szerint tenni ekkora összeget.
Mióta keresel ennyit? 1 éve? Akkor a számládon van már 12x 120 000 forint= 1 440 000 forint. Másképp feltéve a kérdést: az elmúlt 6 hónapban mindig tudtál 120 000 forintot a fizetésedből félretenni? A válasz általában egyértelműen [nem]. Ennek az önigazolása, hogy "mindig közbejött valami". És az önámítás, hogy a jövőben nem fog semmi sem közbejönni.
A valóságban a kettő közötti terület a te mozgástered. Azaz az abszolút 100%, amennyit elvben félre tudsz tenni és a "mindig közbejött kiadás" mértékének a különbsége. Ez lesz az az összeg, amit valóban meg tudnál spórolni és amiből tudnád finanszírozni az autót....Meg a saját lakásodat... Meg a családalapításodat...Meg a nyaralásodat...
A diagram a 100-80-60-as szabályt mutatja be neked, ami azt jelenti, hogy az első hónapban teszed félre a legtöbb pénzt, mert itt még nagyon lelkes vagy és hajlandó vagy meghúzni a határokat. Ez a 100%, aminek a második hónapban már csak a 80%-át fogod tudni félretenni, míg harmadik hónapra 60% lesz a megtakarításod, mivel "valami közbejött".
Mivel az életben azonban több célod is lesz (otthon, család, gyerek), ezért további rendszeres kiadással számolhatsz középtávon. Magyarul a 3. hónapra megkapott számot osztanod kell 2-vel. Ez esetünkben 36 000 forint. Azaz ekkora havi extra kiadást bír el a költségvetésed "autó" címen, amibe beletartozik az adó, üzemanyag, lízingdíj, kgfb is!
#2 A biztonsági tartalék sértetlen marad
Van 500 000 forintod önerőre? Biztos vagy ebben? A legtipikusabb élethelyzet, amikor nagy lelkesedésünkben és a felfokozott (autó)vágy közepette összekeverjük a biztonsági tartalékot az autóra fordítható önerővel. Ha a számládon most van 500 000 forint, és más pénzed nincsen, akkor az önerőd gyakorlatilag:
500 000-3 havi megélhetési költség ((270-120) x 3= 450 000)- átírási költség (kb.: 60 000)- első szerviz (kb. 40 000)- kgfb első éves díja (50 000)= - 100 000 forint.
Tehát neked nem önerőd van, hanem konkrétan mínusz 100 000 forintba van az egyenleged az önerőn felül, ha úgy szeretnél autót vásárolni, hogy közben nem követsz el személyes költségvetési öngyilkosságot! A hiányzó összeget ebben az esetben nem nehéz kiszámolni:
100 000+ 500 000 forint, azaz 600 000 forintot kell először összegyűjteni, hogy stabilan belevághass az autó megvásárlásába ezek mellett a paraméterek mellett. Ez azt jelenti, hogy fél év alatt havi 100 000 forintot kell félretenni vagy 1 év alatt havi 50 000 forintot. Milyen szerencse, hogy papíron és fejben te ennyit biztosan félre tudsz tenni? Ez egy jó cél a következő hónapokra és legalább meglátod, hogy ekkora összegű megtakarítás elkülönítés mellett csődbe mennél e (ha a hitelt kéne fizetned és az autót fenntartani) vagy sem? Kijelölheted kockázat nélkül a határaidat!
#3 Információszerzés
Főleg az első autót vásárlók nem szokták figyelembe venni használt autó megvételénél, hogy bizony igen húzós költségek is felmerülhetnek jobb esetben a szerelőműhelyben, rosszabb esetben út közben, amikor mondjuk a vezérműszíj úgy dönt, hogy elengedi magát és szétveri a motort.
Nagyon fontos, hogy ilyenkor ne csak az autót keressük, hanem az interneten kezdjünk utána olvasni a teljes vásárlási folyamatnak és keressünk véleményeket a kinézett autó típusával-típushibáival kapcsolatban. Mindemellett javasolt minden járulékos költséget előre kiszámolni, mint például az adók vagy a havi üzemanyag költsége. Hiszen csak így kaphatunk teljes képet arról, hogy mennyibe kerülne számunkra az autó fenntartása!
Ha például kiszámoltunk az első pontban, hogy van 36 000 forintunk havonta erre a célra, de közben a hitel törlesztése, az üzemanyag és a többi költség havi szinten 65 000 forintba kerülne, akkor az azt jelenti, hogy nincsen pénzünk arra az autóra!
Ha ezt a 3 nagyon egyszerű alaptételt betartod, akkor biztosan jobban fogsz dönteni az autóvásárlás során!
►►►►
Ha tetszett a cikk, akkor meg tudsz hívni egy “kávéra”: Támogasd a blogot
IFL prémium blog: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2018. március. 26. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.