Egy olvasóm írta az alábbi üzenetet. Mivel nagyon érdekes dolgokról, mindenkit foglalkoztató kérdéseket érint, ezért megkértem, adja áldását a változatlan közléshez. Érdekesek ezek a személyes történetek, hiszen ilyenkor jönnek rá sokan, hogy nem kizárólag őket foglalkoztatják bizonyos kérdések. A végén én is megírom ezzel kapcsolatban a véleményemet!
A levél
Szervusz Norbi,
Rég írtam, de nem is nagyon volt miről. Remélem jól vagytok! Követem a blogot, a videókat hallgatni sajnos nincs lehetőségem egyelőre. Majd februártól mikor mobiltelefon-csomagot válthatok.
Az utóbbi időben nagyon kerestem az utam, valami nem klappolt, munkahelyet akartam váltani. Amit viszont a munkapiacon találtam, kicsit meglepett, ezért kicsit magamba is néztem. Letöltöttem a bankszámlakivonataim az elmúlt 12 évből hogy kicsit kielemezzem az adatokat, ne csak érzések alapján tájékozódjak. Íme a tapasztalataim az elmúlt időből.
1. Fizetésemelés: évek óta úgy éreztem, hogy nem emelkedik a jövedelmem. Mikor megkérdeztek, szemrebbenés nélkül állítottam hogy 5 éve nem kaptam fizetésemelést. Hát a bankszámlám nem ezt mondja. Igaz hogy az utóbbi két évben nagyon lelassult az emelkedés, de egészen 2015-ig dinamikusan emelkedett a bérem, még 16 és 17-ben is csurrant-cseppent 1-2 plusz %. Túl könnyen átvettem az uralkodó hangulatot, miszerint "kevés a pénz, fukar a cég".
2. Munkaerőpiac: Lehet hogy munkaerőhiány van sok területen, de pénzügyi vonalon ez nem annyira igaz. Illetve, sok junior pozíciót hirdet a mindenféle új center, de szenior állás kevés van, azt is sokszor inkább belső, jólismert emberekkel töltik fel.
3. Angol: visszanézve 2006-ra, a felsőfokú angol nyelvtudásnak köszönhetően egy jó váltás után azonnal másfélszeresre emelkedett a nettó fizetésem. Olyan helyről mentem ahol nem kellett a nyelv, olyan helyre ahol kell. Tanulság, azért kell fejlődni hogy legyen mit kapitalizálni a piacon, és oda kell váltani ahol az adott tudást értékelik. Csak érzésből váltani elég nagy kockázat és kevés a valószínnűsége, hogy jobban fognak fizetni. (Bár láttam már ilyet... "Itt nem értékelik a tehetségemet!")
4. Második nyelv: Juniorként is sokat érhet egy második nyelvtudás, de szeniorként lehet igazán hasznos. Sajnos, nem annyira mindegy hogy mi is az a második nyelv. Mostanában sok CEE nyelvet beszélőt keresnek, de más főleg európai nyelv is jól jöhet. Az exotikusabb nyelvek nem lesznek értékesebbek, csak azért mert ritkák. A kereslet ezekre gyakorlatilag nulla.
5. Diploma: Egy főiskolai diplomával gyorsan el lehet helyezkedni és el lehet kezdeni pénzt keresni. Viszont szenior pozíciókban bizony sokszor már érték az egyetemi diploma. Felnőttként, családosként megszerezni ezt piszok nehéz. Kétmillió forint plusz két évig alig látod a családot. És még akkor sincs garancia.
6. Belső mozgások: Sok cég azt értékeli, ha sokféle területről van tapasztalatod, de mindenhol eltöltöttél legalább két évet. A világ az extrovertáltaknak áll, folyamatosan ismerkedni kell, kapcsolatokat építeni, mozogni. Szenior pozíciókhoz már sokszor kérnek változatos tapasztalatot, menedzsment tapasztalatot, specifikus rendszerismeretet.
7. Rendszerismeret: meglepődtem, de az SQL és VBA tudás nagyon keresett pénzügyes vonalon is.
8. Összkereset: én megdöbbentem, és nem lepődnék meg ha a legtöbb ember szintén döbbenten nézne, hogy 12 év alatt mennyi pénzt keresett és költött el, miközben panaszkodik hogy semmire sem telik. Én ennyi idő alatt nettó 50 millió forintot kerestem. Ha egy hónapja mondja ezt nekem valaki, kinevetem.
9. Tervezés: mikor leültünk a feleségemmel, hogy megbeszéljük mire is ment el ennyi pénz, megint meglepődtünk. Nagyon sok ment el arra hogy terv nélkül sodródtunk. Például öt évig laktunk albérletben, csak bérleti díjra 4 milliót költöttünk úgy, hogy abból négy évig ismerősnél laktunk olcsón. Ha korábban észbe kapunk, simán beruházhattunk volna egy pici, egy-másfél szobás lakásba, amit mostmár kiadhatnánk mi. (Igen, kiszámoltuk, meg lehetett volna csinálni.)
10. Autó: az autó nevetségesen sokba került. Vételár, hitel, biztosítás, adó, benzin, casco, szervíz. Tíz éve van meg és csak egy kisautó, de összesen csak erre 10 millió ment el!!! o_O Max 4 évre visszamenőleg tudnám azt mondani hogy több hasznot hoz mint költséget termel, tehát ez minimum 6 millió bukta.
11. Megtakarítás: Kb az összkeresetem 20-22%-át sikerült megtartani mint vagyont, a többi "költség" volt. Nem túl jó eredmény. Sokat vitatkoztunk anno ismerősökkel, hogy albérlet vagy saját lakás. Miközben elismerem hogy az albérletnek van értelme, de sokszor annyi a mögöttes indoklás hogy "egy x milliós házban/lakásban lakunk, amit soha nem tudnánk magunknak megvenni, tehát megéri". Csakhogy ezek a barátaim, (csakúgy mint sajnos mi is) egyszerűen nem gondoltak bele hogy egyszer gyerekeik lesznek, és a vagyonfelhalmozásnak hosszútávú (évtizedes) indokai is lehetnek.
Sokat fizetünk a kényelmünkért (albérlet, kocsi), majd mikor családunk van, rájövünk hogy sem időnk, sem energiánk, sem lehetőségünk sem bátorságunk nem maradt bepótolni azokat a dolgokat, amiket nagyvonalúan elengedtünk. Diploma, nyelvtanulás, spórolás... gyerekekkel ezekre már sokkal kevésbé jut. Hiába akarunk jót a gyerekünknek, ha közben szinte mindent magunkra áldozunk. Aztán nem foglalkozunk a gyerekkel, mondván "túl fáradt vagyok, sokat kell dolgozni hogy jusson neki egyetemre, lakásra". Lehet nem kellett volna elkölteni az elején...
Ennyit akartam kiírni magamból.
A vélemény
Peti nagyon jól leírta a rögvalóságot, azaz ahogyan kénytelenek vagyunk idővel szembesülni saját hibáinkkal. Mert a fiatalok nem hiszik el, hogy megöregednek, addig a középkorúak már sejtik, amit az idősek tudnak. ÉS a közben eltelt időt senki nem fogja tudni számunkra visszaadni.
Mindig ezt próbálom mindenkinek elmagyarázni, hogy nincsen olyan, hogy valaki "túl fiatal legyen" a pénzügyeihez. Nincsen olyan, hogy "most még 20 éves vagyok és van időm". Pusztán évek vannak mindenféle önigazolás és indoklás nélkül. Ha a huszas éveidben nem tervezel tudatosan, akkor szimplán elbuktál 10 évet ezen a fronton.
A legjobb, amit tehetsz, ha fogod magad, egy kockás füzetet és ceruzát és összeírod a saját felismeréseidet. Szembenézel a valósággal és megtalálod, hogy neked mik azok a felesleges kiadásaid, amik meggátolnak majd abban, hogy ténylegesen előbbre jussál!
Ez nem egy leb@szós poszt, hanem egy ébresztős poszt! Ha érted a különbséget, akkor van remény!
►►►►
Ha tetszett a cikk, akkor meg tudsz hívni egy “kávéra”: Támogatom a blogot 1-3 dollárral
IFL prémium blog: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2018. március. 12. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.