Állítólag több, mint 600 000 magyar ember dolgozik külföldön! Sajnos én is ezt tapasztalom a környezetemben, hogy egyre többen találják a boldogulás kulcsát a "külföldi mosogatólében". Mert mennyivel jobban megéri ausland gürizni, mint idehaza. Persze kiérezni ennek a folyamatnak a morbid humorát, azonban billentyűzetemet vitriolban megmártva mégis azt mondom, hogy "csináljuk, de mi a f@sznak?"
Kezembe került mégegy, meg még egy és még egy kutatás arról, hogy miért menekülnek innen az emberek. Most ezt fogjuk sorba venni, hogy tényleg így van e. Azt azonban már most hangsúlyoznám a lehető legáltudományosabb alapossággal, hogy a saját valóságunkat mi rendezzük meg. Ha úgy érzed, hogy körülötted tele a platz szar emberrel, fos köztéri hangulattal és gáncsolós bugrisokkal, akkor előbb utóbb be kell látni, hogy te is egy vagy közülök.
Mert imádom ezeket a hatalmas megvilágosodásokat külföldön, ahol még a kutyaszarnak is negédes rózsaillata van egy kis citrommal. Ott, ahol a kakas is csak akkor rikkant, ha előzetesen megbizonyosodott róla, hogy nem zavar téged. És ott, ahol a munkádért pénzt, a pénzért értéket, az értékért pedig extázist szerzel magadnak.
óóóóó drága ausland, kérlek várj meg! Jövök, Jönnek, Jöttök
Értelmezzük a sorokat
Aranyásókkal van dolgunk
Ha megnézzük az időbeni penetrációt, akkor láthatjuk, hogy hosszútávon a sokaság kevesebbik része tartózkodik odaát. Sokkal jellemzőbb adat az 5 vagy annál kevesebb ideje külföldi tartózkodás. Ezt persze lehet egyfajta hullámnak is hívni, bár esküdni mernék, hogy én 10 évvel ezelőtt is boldog boldogtalantól hallottam, hogy kiment külföldre.
Sokkal inkább gondolom, hogy a számításokat odakinn sem találja meg a többség. Helyette összehúzza magát és elkezd gyűjteni évekig kolduséletet élve, hogy hazatérve poggyászában a vélt egzisztenciát biztosító euró kötegekkel legénykedjen egyet. Ezen a ponton mintha különválna az egzisztencia és a karrier. Mert ritkán találkozni olyan vezérigazgatóval, aki két éve még londonban menedzselte a piszkos tányérokat.
#1 Anyagi kilátástalanság
Ugye az egyik megkérdezett, amelyik vélhetően reprezentatív a sokaság képviselete azt mondja, hogy legalább 150 000 forintot meg tudna keresni, mert akkor máris betúrbózná díszmagyar mívoltát és vágtatna haza. Bármit is jelentsen az európai integrációban ez a dolog.
Az igazság az, hogy 2018-tól a minimálbér 138 800 forint lesz bruttóban, míg a KSH átlagkeresett 2017 szeptemberi adatok alapján br. 292 000 forint. Ennél is érdekesebb, hogy ma már egyre kevesebben keresnek 150 000 forint alatt. Persze a munkanélküli ebbe a felsorolásban nem számít bele, hiszen azért munkanélküli, mert nem keletkezik munkából bérjövedelme, mint ahogyan a minimálbéres vállalkozókkal is Dunát lehetne rekeszteni...
Nem kezdek bele különösebb felsorolásba, de azt általában elmondhatjuk, hogy a bérhelyzet önbeteljesítő jóslatként napról napra javul. Ennek morbid módon véleményem szerint nem kizárólag a bérszínvonal általános emelkedése vagy a gazdaság erősödése a letéteményesen, hanem az, hogy az aktív korú-státuszú magyarok jelentős része kivándorolt a jobb élet reményében, amily olyan brutális munkaerőhiányt okoztott fontos szektorokban, ami önmagában megnyomta kínálati oldalon a bértáblát.
#kösziatöbbiekneveben
#2 Alkalmatlan munkaviszonyok
Érdekes a kettősmérce, ahogyan ausland a moslékban is hajlandó az ember gürizni, de idehaza már úr, akinek követelései vannak a munkahelyén. Ugyanakkor állítom, hogy a megfelelő munkakörülmények ugyanannyira fontosak lennének a munkáltatónak, mint a munkavállalónak.
Mivel az egyes pontból megtudtuk, hogy "munkaerőhiány" uralkodik az országban, az azt is jelenti, hogy soha nem látott esélyünk kínálkozik a munkahelyünk megválogatására. És ez egyáltalán nem vicc! Biztosan tudsz ellenpéldát felhozni, de a munkaerőhiány és az alacsony munkanélküliségi ráta arra enged következtetni, hogy egyre könnyebb elhelyezkedni.
A magyar vállalkozói virtust már ismerjük. Ott spórol a többség, ahol nem szégyel. Akármilyen szabályozást vezetünk be, a javulás nem feltétlenül arányos. Érdemes belátni azt a faékegyszerűségű ok-okozati összefüggést, hogyha sz@r a körülmény, akkor nem dolgozik nálam senki. Ha senki nem dolgozik nálam, akkor csődbe megyek. Tehát akkor törekednem kell a megfelelő körülményre.
#működik
#3 Kiábrándultság, korrupció
Nekem azt tanították, hogy vagy jót vagy semmit
#4 Továbbtanulási lehetőségek
Ez a pont a magyar jóléti társadalom egyik rákfenéje. Történt ugyanis, hogy az emberiség 90%-ánál messze jobb lehetőségei vannak a továbbtanulásra egy magyar fiatalnak. Ezen a ponton én erőteljesen vitatkoznék azokkal, akik nem találják a megoldást.
A felsőoktatás ma már gyakorlatilag boldog-boldogtalant beenged a felsőoktatásba, ahol büfészakokon lehet melegedőbe járni. Akkor a demokrácia ezen a területen, hogy az már teljesen hazavágta (meg a felsőbb belepofázás) a minőséget. Ugyanis minél többen vesznek részt a rendszerben, annál jobban higul a "szakma". Egyre gyengébb képességű diplomásokat gyárt a rendszer, ami végképp semmire nem jó.
Ettől függetlenül alanyi jogon kapnak lehetőséget a szegényebb diákok (is) arra, hogy ösztöndíjat, egyéb támogatásokat szerezzenek pusztán tanulmányi eredményeik után. Ha ez nem megy,mert radikálisan csökkennek ezek a helyek, akkor pedig ott van megint két lehetőség:
1. diákhitel
2. iskola melletti munka
A diákhitelt a nőknek ráadásul az Állam gyerekszámtól függően átvállalja, tehát még a leggyengébb képességű női diák is ingyen tanulhat ebben az országban /vagy félig ingyen, ha családot alapított és legalább 2 gyereket megszült. Ez egy korrekt ajánlatt, bár hiányolom a férfiak kedvezményét ezen a területen.
Érdemi vita azért nem tud kialakulni erről a témáról, mert az érdekelteket nagyon elkapatta a túlzott jólét és egyre kevésbé fülik a foguk megküzdeni valamiért. Mindent ingyen és azonnal. Másik oldalról pedig a döntnökökkel is komoly probléma van. Meddő örökös vita, amit társadalmi érdek lenne megoldani. De kérdezem én, hogy mit szólna a társadalom, ha teljesen ingyenes lenne a felsőoktatás, azonban nem engednének be boldog-boldogtalant? Ha lenne egy konkrét keretlétszám?
#dolgozzunkegyütt
#5 Nyelvismeret szerzése
Komolyan mondon, hogy ez az első igazi érv, aminek van létjogosultsága. Biztossn nem a Katedra szakkörén fogod megszerezni az anyanyelvi kompetenciákat. Azt kizárólag külföldön élve lehetséges elsajátítani igazán. El tudom fogadni, hogy valaki azért megy külföldre, mert megakarja tanulni a nyelvet vagy integrálódni akar egy másik kultúrába. Ezek értelmes, átgondolt érvek, amiket nem a panaszkodás és a csalódottság hajt, hanem a logika és vágy a fejlődésre.
Zusammen
Az elmúlt években túl sok ember gerincét láttam meggörbülni, miközben lejjebb adott külföldön a saját igényeiből, amikből nem akart idehaza engedni. Holott egy lakás idehaza is könnyen összejön, ha hajlandó vagy 3-5 évre beköltözni egy kolesz szobába, akciós parizeren élni és napi 10-12 órát dolgozni.
Ezzel szemben mi a rögvalóság? Idehaza már csak 8 órát akarunk dolgozni, lehetőleg havonta a mozi-étterem-buli befityeg, mellünkön a Ralph Lauren státuszplüss és lakni kizárólag saját albérletben, ami minimum legyen két szobás három percre a munkahelyünktől 180-ért...
Mindig mondom, hogy meg kell találni a közös nevezőt a lehetőségeink és az igényeink között!
►►►►
Nyugdíjmegtakarítás: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. december. 04. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az utolsó 100 komment: