Gyakran hivatkozunk és panaszkodunk a "bezzeg nyugaton" fizetésekre. Hiszen ott könnyebb a boldogulás, jobb a megélhetés, minőségibb az élet. Mindezt általában a "szomszéd Jocitól" szerzett információból vesszük ki, aki elment szerencsét próbálni németbe vagy londonba. De mi ebből a valóság? Egy nagyon izgalmas adatsorra bukkantam!
#1 A Big Mac menü mindenhol szinte azonos
Oké, Angliában ez alapján lényegesen drágább, közel 800 forinttal. Viccet félretéve mindegy, hogy kenyeret, sajtot vagy Big Mac menüt akarunk vásárolni, valamivel biztosan olcsóbban jutunk hozzá ezekhez az élelmiszerekhez, mint a vizsgált további 3 országban.
Ilyen alapon érdemes elgondolkodnunk azon, hogy az alacsonyabb bérek és az alacsonyabb árszínvonal közötti relációt milyen mértékben borítja fel "külföld" és a magyar bérek közötti hányados? Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy miközben mondjuk a kenyér nálunk 20%-kal olcsóbb, mint a németeknél, addig a bérekben található egy többszöröződés.
#2 A bérunió egyáltalán nem lenne jó nekünk
Az egész összehasonlítás a bérek közötti különbségekből indul ki. Egyre hangosabbak azok a hangok (tipikusan Európa perifériáján elhelyezkedők tagországok), amik béruniót, azaz közel azonos fizetéseket követelnek. Ők abban gondolkodnak, hogy a magyar pénztárosnak ugyanannyit kellene ugyanazért a munkáért kapnia, mint a németnek.
Ez egy nagyon divatos és jól hangzó elképzelés, aminek ugyanakkor (félő, hogy...) semmilyen létjogosultsága nincsen. Különösebb kutatás nélkül három, számunkra kifejezetten fontos következményt feljegyezhetünk, amiből kiderül, hogy a mostani "szabad bérezés" minket véd meg, míg a bérunió ellenünk dolgozna...
- A piac beépítené az áraiba és mindent "nyugati áron" számolna
- Magyarországon a levert termelőipart felváltotta a szolgáltatás alapú "összeszerelő ipar", azaz leginkább a hozzánk érkező multi-gyárakból akarunk boldogulni. Ma azért vonzó Magyarországra települni, mivel logisztikai szempontból kulcsfontosságú az országunk elhelyezkedése, másrészt olcsóbb a magyar munkaerő
Ha a magyarnak kötelezően annyit kellene fizetnie, mint a németnek (és közben megmaradnának a ma ismert magasabb magyar adók), akkor nem érné meg a továbbiakban pl.: az Audinak Győrben összeszerelni az autóit, hanem menne keletebbre - A 2-es pont következménye pedig egyfajta társadalmi-gazdasági összeomlás lehetne, hiszen a multik kivándorlásával növekedne a munkaerőhiány, miközben az "egységesített" árunió miatt drágulna az élet
Azt gondolom, hogy az igazság nem sarkos. Kellenek a bérunióhoz hasonló érdekérvényesítő kezdeményezések, hiszen a multi lehetőleg minél kevesebbet akar fizetni, a munkás pedig minél többet. Viszont a munkás van kiszolgáltatott helyzetben. Ezeknek a kezdeményezéseknek a legfontosabb feladata, hogy hallassák a hangjukat és ösztökéljék a multit.
# Külvárosi 55nm-es panel 70 millió forintot? KELL
Vegyük észre a táblázatban a bal oldalsó részt is, ami a hasonló paraméterekkel rendelkező ingatlanok árait hasonlítja össze. Talán ez alapján megérthető, hogy ma Magyarországon miért "könnyebb" saját lakáshoz jutni, mint mondjuk Németországban vagy Angliában.
Ami itthon 19,7 millió, az Angliában 79,4, Németországban pedig 73,2 millió forint a legfrissebb adatok alapján. Mindenkit figyelmeztetnék arra, hogy per pillanat Magyarországon egy átlagos családnak sokkal könnyebb lakáshoz jutnia (hitelből). Ha létrejönne a bérunió, akkor a piac azonnal beépítené az áraiba a többletet, mint ahogyan megtette a CSOK esetében is.
Tehát bérunió esetén ne csak növekvő bevétellel, hanem drasztikusan dráguló élettel is számolnunk kellene. Másik oldalt viszont mégis érdekes koncepció lenne egy olyan magyar társadalom víziója, akik akár a németekhez hasonlóan nem ájulnak el az áraktól, ha külföldre mennek.
Kérdés, hogyan alakulna a jövőbe ebben az esetben? Az egész társadalmunk a gazdagabbak-szegényebbek egyensúlyára van berendezkedve. Ha az EU létrehozná a béruniót, akkor képes lenne találni magának "újabb" perimétert? Mihez vezetne, ha megszünnének a társadalmi és fizetésbeli különbségek?
Te mit gondolsz erről? Szerinted biztosan jó lenne, ha az EU beavatkozna a piaci folyamatokba és béruniót hozznának létre?
►►►►
Elkészült, nézd meg!: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. november. 20. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az utolsó 100 komment: