A devizahitelezés rendkívül kényes és komplex téma ma Magyarországon, ugyanis rengetegen buktak bele ebbe a konstrukcióba. Sajnos a hatalmas tömegből lehetetlen kiszűrni a valódi rászorulókat, és rendszerszinten elkülöníteni azoktól, akik nyerészkedni akartak, akik luxust vásároltak maguknak hitelből vagy egyszerűen kihasználták a rendszert. Így vagy mindenki kap kedvezményt, vagy senki!
A következő fél év alkalmat teremthet az úgynevezett elsétálási jog magyarországi bevezetésére - mondta a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György a Magyar Időknek, amely úgy tudja, az elsétálási jog bevezetése már felmerült a kormányzat berkeiben is.... A hazai elsétálási jog például csupán a korábbi devizahiteleknél jöhetne szóba; azért csak ott, mert az ilyen kölcsönök adósait korábban rendkívüli helyzetbe hozta az árfolyamok elszabadulása. Emellett az elsétálás joga csak azokat illethetné meg, akik a banki hitelüket legalább részben megpróbálták törleszteni, miközben minden más fizetési kötelezettségüket teljesítették. - írja a Portfólió
Alibi intézkedés?
Érdekes felvetés lehet, hogy egy újabb alibi intézkedéssel állunk szembe, ami a devizahitelesek egy rendkívül szűk rétegének nyújthatna segítséget. Az nyílvánvaló, hogy a devizahitelesek már ezidáig is több kedvezményt kaptak, mint például a lassan három évvel ezelőtti kötelező forintosítás illetve az azt követő jogosulaltan kamatkompenzáció.
Azt kell látni, hogy a leginkább kiszolgáltatott devizahiteles réteg már elveszítette a lakását vagy pedig képtelen lesz megfelelni az új intézkedésnek, hiszen a hiteltörlesztéseket nem tudták fizetni. Akkor kik maradnak? Az a középréteg, amelyik valahogyan fizetette tovább a hitelt és egy sokkal gazdagabb kör.
A gazdagabbaknak eddig sem volt semmijük
Mindig kétkedve fogadom ezeket az intézkedéseket, ugyanis az elsétálási jog tökéletes alkalmat biztosíthat azon élelmesebb adósok részére, akik felvettek 10-20-30-50-100 millió forint devizahitelt, 180 forinton nem váltották ki és már most sincsen semmi a nevükön.
Nem ördögtől való fantazmagória belátni, hogy létezik az a tehetősebb vállalkozói réteg ma Magyarországon, akiknek a nevén gyakorlatilag nincsen semmi. Mindent a gyerekre, rokonokra iratnak át, illetve a pénzt külföldön "dugták" el. Ők azok, akiknek a törvény szemében nincsen semmilyük, tehát alapvetően (első ránézésre) megfelelhetnek a szabályoknak és szimplán elsétálhatnak.
Számukra sokkal kevésbé problémás ez az "elsétálás", hiszen papíron nincsen veszítenivalójuk, míg egy átlagos adósnak azért ott a nevén a kis cég, a családi autó illetve a kis bankbetét. Ez az átlagos adós az a réteg, amelyik biztosan nem fogja "eltűntetni" a vagyonát, átrendezni az életét csak azért, hogy élhessen az "elsétálási jogával".
A "pereld a bankot" ügyvédek hatalmas kárt okozhattak
Pár éve már megírtam kételyeimet a "pereld a bankod" hullámmal kapcsolatban, ahol komplett iparág keletkezett a kétségbeesett devizahitelesekre támaszkodva. Nem egy ügyféltől, olvasótól hallottam, hogy az ügyvédnek be kellett fizetni 100-150e forintot, aki cserébe hitegetett (és azóta sem lett semmi), illetve a hiteltörlesztés megtagadására bíztatott.
Mindig elmondom mindenkinek, hogy a hitelt nem befizetni a legrosszabb megoldás, ami szóba jöhet, hiszen amíg a bíróság nem mondja ki ellenkezőjét, addig ez az érvényes követelése a banknak. Ha nem fizetünk, akkor simán KHR listára helyeznek minket, amivel évekre elveszítjük a lehetőségünket arra, hogy például kiváltsuk a meglévő hitelt egy másik hitellel. Vagy például éljünk az "elsétálási jogunkkal".
Ilyen értelemben azok a devizahitelesek, akik amúgy ki tudták volna valahogyan fizetni a havi törlesztőt, de nem fizettek, most igen komoly problémával fognak szembesülni. A "pereld a bankod" féle ügyfelek egy része kimeríti a rászoruló fogalmát, akiknek egyetlen reménye lehetne ez a jog. Viszont a törvény ki fogja jelen állás szerint zárni őket, hiszen megtagadták a fizetést.
(Csak halkan teszem fel a kérdést, hogy ezeket az ügyvédeket, akik ilyen remek tanácsokat osztogatnak szervezett szinten, ki és milyen módon fogja felelősségre vonni?)
Jó megoldás lehet?
Mindentől függetlenül azt gondolom, hogy akár jó megoldás is lehetne, ha sikerülne megszűrni a jogosultak körét, és szociális rászorultság alapon szegmentálni. Ez szinte lehetetlen, így biztosan lesznek visszaélések. Jogos félelem lehet, hogy a bank "sosem veszít", éppen emiatt az "elsétálási jog" érvényesítése által elmaradt bevételt megpróbálhatja valamilyen módon a többi ügyfeléből visszaszerezni (kondíciós lista drágítása, kamatdrágítás).
Persze ez a mai felfokozott hitelezési versenyben nem biztos, hogy reális szcenárió, hiszen egy szabad szemmel látható kamatemeléssel potenciális ügyfeleket veszítenének. Viszont a bank hosszú távon gondolkodik, így nem zárom ki ennek a "behajtásnak a jó ügyfeleken" opciónak az elméleti lehetőségét.
Az biztos, hogy dunát lehetne rekeszteni azokkal a sztorikkal, ahol a 10 milliós lakásra a család kifizetett már 20 millió forintot és mág mindig tartozik 10 millióval. Ez egyáltalán nem korrekt és teljesen érthető- indokolható kilépési lehetőség lehetne az "elsétálási jog". A többi pedig (mint mindig), a törvényhozókon múlik!
►►►►
Elkészült, nézd meg!: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2017. november. 8. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.