"Furcsa paradoxont követnek: arról döntenek, hogy nem döntenek, a megoldásuk az,hogy nincs megoldás, hajthatatlanul sodródnak, szilárdan cseppfolyósak és a hatalom teljes birtokában tehetetlenek – mondta Winston Churchill a Chamberlain-kormányról 1930-ban. – A halogatás kora hamarosan véget ér. Helyébe a következmények kora lép” – szögezte le Churchill.
"Az olimpiai pályázat visszavonása után a kormány megerősítette, hogy valamennyi olimpiai helyszínt fel fogja építeni. Mindig is azt ígértük, hogy így teszünk, s ez azt jelenti, hogy a 2024-re vonatkozó pályázat 2028-ban, és 2032-ben is releváns lehet” – mondta az Inside the Games nemzetközi internetes sportoldalnak Fürjes Balázs, a Budapest 2014 olimpiai projekt vezetője.
Tehát akkor most miről (nem) szavaztak az emberek? 2024-ben nem akarnak Budapesten Olimpiát látni, vagy addig, amíg a magyar gazdaság önállóan képtelen a gazdasági fejlődésre mindenféle külső támogatásnak álcázott gazdasági beágyazódás nélkül? Fürjes szavaival élve, ez a szerelem az Olimpia iránt plátói, költői vagy éppen valódi cselekvésre késztető?
Minek tekinthetjük azokat a lépéseket, amiknek köszönhetően Budapest (nem) leszavazta a rendezvényt, és mégis úgy fogják költeni a pénzt, mintha mégis akarnánk az Olimpiát? A lakosság többek között attól félt, hogy túl sokba fog ez nekünk kerülni, túl sok pénz veszti el közpénz jellegét. Tehát nem az olimpiai szellemiségre mondtak nemet, hanem a költekezésre.
És akkor a szellemiség az kuka, de a költekezés az marad? Elég elintézni annyival az egészet, hogy átcímkézzük a dolgokat? Mert a Duna-partra tervezett Olimpiai stadionnak Olimpia nélkül is EL KELL? készülnie? És mi az új indok? 2023-ban Budapest akarja megrendezni az IAAF atlétikai világbajnokságot?
Atlétikai világbajnokság minimum követelményrendszere
- minimum 1 millió fős lakosság
- minimum 30.000 ülőhelyes stadion (Stadion 1-es kategória, 6 sávos 400 méteres futópálya)
- 3 edző létesítmény
- minimum 2.800 4 csillagosnál jobb szálláshely a rendező városban
- minimum költségvetés: 40 millió dollár , ami mai árfolyamon 11,7 milliárd forint
(forrás: IAAF World Athletics Series fact sheets)
Magyarországon a KSH legfrissebb adatai szerint 46 098 négycsillagos és 3 296 ötcsillagos férőhely volt kiadható 2017. februárjában az egész országban. Papíron tehét Budapest megfelele az IAAF ezen feltételeinek.
Más kérdés, hogy például az Olimpiai stadionra mi szüksége lenne az Olimpián kívül és néhány sportesemény megrendezésén kívül az országnak. És itt most gondolok olyan dolgokra, minthogy ki és miből fogja fenntartani a létesítményt, miből fognak majd fejleszteni és így tovább?
És a lényeg
"A kormány a korábban elmondottaknak megfelelően több, az olimpiától függetlenül szükséges sportlétesítmény építését tervezi, e tervek megvalósítását többször is megerősítette" - szögezte le, majd úgy folytatta: "Amennyiben a 120 éves magyar olimpiai álomból egyszer valóság lesz, akkor az minimális költséggel járna a sportlétesítmények tekintetében".
Nagyon helyesen a kormányzati agytröszt felmérte, hogy az Olimpia olyan mértékű összegeket mozgatna meg, ami a mezei szavazók fülét is már sértené.Akkor mit lehet tenni? Ketté kell bontani a költségeket. Mivel Olimpia/2 ezek szerint egy tolerálható összeg lenne...
Mivel nem lehet mindenért kivonulni az utcára, ezért néhány sportlétesítmény felépítése a hátsó kertben még bele fog férni. Mikor pedig megint szóba kerül a budapesti olimpia megrendezése, akkor már kénytelenek lesznek az emberek belemenni, hiszen a drága sportlétesítmények készen vannak (azokra már nem kell költeni- hogyne kéne...a szerk.) és tulajdonképpen azért kell Olimpia, hogy kihasználjuk.
És körbeértünk! Ha a kereslet nem éri körbe a kínálatot, akkor majd a kínálatot visszük a kereslet közelébe- gondolhatja bármelyik alapszakos közgazdász palánta. És tulajdonképpen ez történhet ebben az esetben is. Ha apránként adagolják a költségeket, akkor az már nem olyan lesz...
A kóla esete
Mindenkinek megvannak a saját számára kevésé tolerálható összeghatárok. Sokak számára ilyen lehet egy karton kóla, amiért ki kéne fizetni egyszerre 1800 forintot. Helyette sokkal kényelmesebb lelkileg, ha minden nap veszünk egy üveggel 360 forintért. Összességében többet költöttünk és ugyanazt vettük, de mégsem éreztük soknak, hiszen nem egyszerre kellett szembesülnünk a kiadásokkal. Ha pedig ehhez hozzáveszük, hogy a 6 vásárlásból 4x csak a kóla miatt mentünk botba, ésha már ott voltunk, akkor vettünk mást is (feleslegesen) és ezáltal mégtöbbet költöttünk, akkor láthatjuk, hogy az egész kész katasztrófa... Már ami a pénztárcánkat érinti.
Szóval most nincsen Olimpia, de az nem azt jelenti, hogy nem lesz
Saját határkörben pedig ugyanazokat a közpénzeket el lehet majd költeni, csak más indoklással. Nem az Olimpia miatt építünk Olimpiai stadiont (pl), hanem az Olimpiai stadion miatt kell majd Olimpiát rendezni.
►►►►
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.