Valamilyen szinten szerintem szörnyű és felháborító, hogy az általánosan elterjedt HR-es nézet szerint még mindig ugyanazokkal a trendinek hazudott álláshirdetési szövegekkel vagyunk kénytelenek 2017-ben találkozni, amit már 2010-ben is utáltunk. Ahogyan semmitmondó hazugság a jelentkező részéről néhány üres frázis (pl.: terhelhető vagyok, precíz, szorgalmas...), ugyanúgy ezekkel a jellegtelen frázisokkal találkozhatunk az álláshirdetési oldalakon is. Nézzük a 10 legbénább szöveget!
Dinamikus csapat
Amúgy ezt el tudom képzelni a valóságban hogyan néz ki:
Ez szinte az össze álláshirdetési szöveg egyik legjellegzetesebb hívószava. De most komolyan! Mit jelent az, hogy dinamikus csapat? Egyáltalán az adott cég (és azon belül a saját csoportunk) szervezeti működése milyen elvek mentén működik? Lineáris? Funkcionális? Mátrix? Projektorientált?
Milyen jellemzők mentén viszonyulnak egymáshoz a beosztottak és a vezetőség? Miért kell ilyen szinten degradálni a munka leírásában ezt a területet? Elég annyival elintézni, hogy dinamikus és akkor minden happy?
De mihez képest dinamikus? Mire lehet számítani? Mert ez az információ egyenlő a semmivel, de legalább divatos és jól hangzik. A csapat tűzoltókhoz hasonló dinamikusággal dolgozik vagy inkább a postán megszokott állapotok az iránymutatóak?
Fiatalos csapat
De akkor most az új munkahelyem egy óvodai foglalkozásra fog hasonlítani tele 18-20 éves gyerekkel, akiket nevelni kell vagy inkább egy marxista munkakörnyezetet képzeljek el tele élekkel? Esetleg azt jelöli a fiatalos csapat, hogy tele lesz olyan 40+-os emberrel, aki harminc évesnek hiszi magát? Fontos lenne tudni, hogy mire készüljünk fel.
Ha az álláshirdetésekből indulunk ki, akkor ma minden munkahelyen kizárólag fiatalok dolgoznak. Az időseket fogtuk, kaptak egy csomag alföldi kekszet és kilöktük eszkimók módjára a határra szerencsét próbálni. Valójában ez a kijelentés, hogy "fiatal-fiatalos csapat" igazán degradáló, felesleges és egyáltalán nem informatív.
Attól mert ezt írjuk bele az álláshirdetésbe, még nem lesznek a 19 évesekből 25 évesek, mint ahogyan az idősebb kollegák sem fiatalodnak meg. Ráadásul nem hiszem, hogy ez lenne a helyes irány, hiszen minden korosztálynak megvan a maga erőssége és gyengesége. Ha a csapatról szeretnénk valami vonzót írni, akkor lehet érdemesebb lenne a csapatkohéziót előveni és arról néhány szót elejteni (nem feltétlenül kétszavas jelmondatokban kéne kommunikálni):
" Nálunk egy igazán kompetens közösség részese lehetsz, ahol figyelünk egymásra és jó iramban tudunk együtt dolgozni a feladaton"
Európai szintű munkakörnyezet.
És ez Kelet vagy Nyugat Európai környezet? Ha Kelet, akkor inkább cseh vagy albán munkakörnyezetről beszélünk? Ha cseh munkakörnyezet, akkor pedig inkább a prágai vonalat vagy az ostravai vonalat képviselitek? Sajnos ezen a téren egyszerűen lefagyott a társadalom. És eme az időben és térben megfagyasztott társadalmi kérdésekre próbálnak üres lózungokkal válaszolni.
Pedig ma már nem Nyugat versenyez Kelettel, hanem országok országokkal, régiók régiókkal, városok városokkal. Sőt! Cégek cégekkel! Gondolkodjunk mikrokörnyezetekben, mert számodra ez határozza meg a munkakörnyezetet. Elég csak felhozni a magyar (Kelet-Európa) Prezi-t és szembeállítani bármelyik egekig magasztalt nyugati munkakörnyezettel!
Versenyképes fizetés
Szerinted létezik olyan vállalkozás a Földön aki bevallaná, hogy versenyképtelen fizetést akar adni neked? Egyáltalán mit jelent az, hogy versenyképes fizetés? Kivel versenyez? A munkatársaddal? A német kollégával? A kínaival? A magyar KSH szerinti átlaggal? A szomszédoddal? Az árakkal? Az elvárásaiddal?
Nem szabadna, hogy ez ma még hívószó legyen bárkinek is. Egyszerűen nem szabad elhinni! Mert hazugság! Azért hazugság, mert nincsen definiálva a másik oldal és innentől kezdve elvesztetted a tárgyalási alapodat. Mindenki mondhatja magáról, hogy versenyképes fizetést ad! De sokkal érdekesebb lenne, ha azt mondaná:
" Versenyképes fizetés az orosz mélytengeri algakutatókkal szemben"
Kiváncsi vagyok, hogy mikor fejlődik tovább a HR szakma és ad olyan releváns információt a hirdetéseiben, amiből már tudsz következtetni. Azt elhiszem, hogy egyre több helyen a személyes bértárgyaláson akarják felfedni ezt a kártyát. Tiszta sor. De akkor ne ezzel akarjanak meggyőzni!
Ha mégis akarnak valamit írni a fizetésről, akkor írjanak olyan gondolatokat, mint például:
" az adott pozició magyarországi átlagbéréhez képest magasabb fizetést tudunk biztosítani"
Izgalmas feladatok
Hát ez biztos nagyon izgi lesz! Valaki leírta, hogy izgalmas feladatokat kell elvégezni és akkor biztosan úgy lesz! Már alig várom, hogy felvegyenek! Megint egy üres ígéret, aminek se füle, se farka. Mihez képest izgalmas feladatok? Egyáltalán miért akarja bárki bárkivel elhitetni, hogy itt kizárólag izgalmas feladatokat lehet majd elvégezni? Ez alapján megtagadható az izgalmas feladattal járó unalmas (boooooring alert) adminisztráció? Ésha valakinek az adminisztráció az izgalmas, míg a kreatív munka ijesztő?
Ilyenkor mindig arra gondolok, hogy ezt a szöveget a HR specialista überalles emberke saját magának körmölte be, mert biztosan izgalmas feladat lehetett olyan álláshirdetést megfogalmazni, ami legalább egy mondatában eredeti és izgalmas.
Teljesen barátságos munkaórák
Ez nem feltétlenül jelemző mondat, de bele kellett vennem a válogatásba, mert 5 perce olvastam és nagyon megtetszett! Szóval ezen a helyen a munkaórák barátságosak. Zseniális! Mert ki menne ezek után olyan helyre, ahol barátságtalan munkaórák várják?
Amúgy ez a munkahely már lassan a hipszter kollegák paradicsomára kezd hasonlítani! Fiatalos csapat, európai munkakörnyezetben, ahol még a munkaórák is barátságosak. Tiszta lollipop élményt kapunk! Már csak egy nyalóka hiányzik innen és egy kentaúr!
Rugalmas munkaidő
És akkor elérkeztünk a munkaidővel kapcsolatosan elképzelhető legegyedibb örökzöldségre! A munkavállalók azon trendi elhatározásából indult ki a történet, hogy a munkaidő igazodjon a délutáni focihoz vagy a gyerek iskolájához. Mindenki ilyen munkahelyet akar magának. Persze merül fel a kérdés, hogy akkor miért nem megy el vállalkozónak az illető?
Hát mert a rugalmas munkaidő mellé fix fizetést szeretne magának. Pedig a kettő üti egymást. Vagyis jelen szervezeti és gazdasági környezetben enyhe poroszos beütéssel még sajnos elképzelhetetlen a produktivitás azon szintre emelése, ahol lebontjuk a fix munkaidő láncait (ahol lehetséges) és idő helyett minőségben,produktivitásban kezdünk el gondolkodni.
Amikor rugalmas munkaidőt olvasunk, akkor hajlandóak vagyunk ellazulni, hiszen ez biztos a mi (munkavállaló) igényeihez fog alkalmazkodni. Pedig ez hatalmas tévedés! A rugalmas munkaidő a munkáltató elvárásaihoz igazodik. Rugalmas, mert lesz amikor vasárnap is be kell jönni vagy még a munka végén 2 órát ráhúzni a dolgokra. Ezzel nem ijesztgetni akarok, csak eloszlatni egy lassan évtizedes félreértést a munkaerőpiacon.
Helyi parkolás
Van, amikor már teljesen kifogyott a HR az érvekből. Azért elgondolkozom ilyenkor, hogy milyen a nem hely parkolás? Tedd le az autót a szomszéd kerületben? Úgy gondolom, hogy akkor inkább ne írjunk semmit, mintsem ilyen sületlenségeket egy hirdetésbe. Általában az autós egy olyan állatfaj, aki végtelenül lusta, ésha már autót tart fenn, akkor helyben szeretne leparkolni! Lehetőleg az íróasztala mellett!
Stabil céges háttér
És mitől stabil egy céges háttér? Hány példát hozzak fel neked arra, hogy stabilnak hitt cégek egyik percről a másikra megszűntek létezni? Az üzleti világban a minimálisnál csak egy picit jelent többet ez a mondat "stabil céges háttér". Sajnos az átlagos ember nem tudja, hol kell ezeknek utána nézni és egyáltalán mit kell figyelni!
Nem biztos, hogy a csillogó iroda vagy a szuper honlap az, aminek meg kellene győznie téged arról, hogy a cég stabil háttérrel rendelkezik! Ráadásul még egy abszolút nyereségesnek látszó lezárt üzleti év sem jelent semmit és egyik napról a másikra bezárhat a bolt!
Gondolj itt a Tesco-ra, aminek az elérhető legfrissebb beszmolók szerint 2015-ben 614 milliárd forint árbevétele és 13 milliárd forint adózott eredménye volt. Alkalmazttainak a száma 19.236.Ez akkor egy stabil céges háttér?
Egyébként tényleg az, viszont nem szabad ezt a mondatot összekeverni és azonosítani azzal a vágyálommal, hogy:
"ugye nem szűnik meg a munkahelyem?"
Nem véletlenül hoztam fel a Tesco-t, akinél mostmár évek óta felmerül, hogy az angliai anyavállalat az Angliában elszenvedett piaczsugorodása miatt felszámolja néhány leányvállalatát és a rendelkezésekre álló forrásokra a hazai piacra irányítja. A Te munkahelyed (magyarországi Tesco) erős túlzással bármikor véget érhet (persze ebben az esetben nem azonnal több céges ok miatt is).
Viszont a "stabil céges háttér" címkét gyakran látom kis magyar vállalkozásoknál is, ahol az üzleti jelentésekből már a második percben kitűnik, hogy banki hitelekből és pályázatokból élnek. Ha a forrás elapad, akkor hirtelen a stabilból átalakulnak "bezárt" céggé. A munkavállaló a biztonságot keresi és próbálja kerülni a megbízhatatlan cégeket! Céges szempontból szerintem sokkal jobban lehetne támaszkodni egy hirdetésben (ha mindenféleképpen erről akarnak beszélni) tényekre és számokra.
Hosszútávú munkalehetőség
Tudom, hogy ez a kimondott elvárás mindenki részéről és enélkül nem fog mostanában működni egyetlen álláshirdetés sem. Talán a legnagyobb hazugsága ez mindkét oldalnak. Hazugság a fiatal hölgy résézről, aki pontosan tudja, hogy családot szeretne alapítani és lehetőleg a munkaköteléken belül. Hazugság a munkáltató részéről, aki tudja, hogy 1-2 év múlva már teljesen máshol lesznek (telephelyváltás...stb). Lehetne a sort folytatni, de nincsen értelme...
A lényeg ebben, hogy elkopott ennek a frázisnak az értelme. Mindenki így hirdeti magát még akkor is, amikor előre tudja, hogy nem hosszú távra keres munkaerőt. Egy újabb elem, ami nem mond semmit és csak azért van benne, mert ott kell lennie!
Ha pedig ott kell lennie, akkor mennyivel értelmesebb lenne arról beszélni, hogy mi a terv?
" Hosszútávra keresünk munkaerőt, akivel a következő 3 évben biztosan együtt dolgozhatunk az éppen futó projektünk megvalósításában"
►►►►
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.