Ha figyelted az elmúlt években a magyar gazdasági témájú lakossági publikációkat, akkor érzékelhetted, hogy a súlypont a nyugdíj irányába tolódott el. Mindenhonnan a közelgő nyugdíjas katasztrófára figyelmeztetnek minket, miközben most még nagyon kevés szó esik a gyerekeinket érintő anyagi jellegű katasztrófára, ami akár ketté hasíthatja végleg a társadalmunkat!
Mi lesz azokkal a gyerekekkel, akik nem örökölnek semmit?
Érzékelhetően átalakul a magyar társadalmi összetétel. A jövőben méginkább szélesedik az a bizonyos szakadék a szegények és a gazdagok között. Hiába hangoztatja mindenki, hogy ez már a lehetőségek hazája, ahol a nyugati társadalmi felfogással abszolút megegyező potens DIY (do it yourself) mentalitás az uralkodó, mégis érezhetően vannak egyenlőbbek az egyenlők között.
És miből keletkezik ez az eltérés az egyenlőségen alapuló társadalmon belül?
A számos ok közül most kettőt érdemes kiemelni:
- A család szerepe
- Az örökség
A család szerepéről érintőlegesen érdemes ebben a cikkben beszélnünk. Anyagi értelemben véve (itt határozottan nem a szeretetről beszélünk, ami mindenen felül áll) hihetetlenül fontos, hogy "honnan jöttünk és hol nőttünk fel". Fontos, hiszen a leginkább hozzánk közelálló emberektől tanuljuk el már gyerekkorban a gondolkodásmódot, a pénzhez való viszonyunkat. Egyáltalán nem mindegy, hogy mit láttunk otthon!
Tilos a pénzről beszélni vagy kell a pénzről beszélnünk?
Talán a család szerepe az egyetlen egyetemes magyarázata annak, hogy a hirtelen jött gazdagságot miért képtelenek a szegény emberek valójában megérteni, átélni és sikeresen túlélni. Ugyanis egész életükben ellentétes tanítást, a pénzhez teljesen más attitüdöt kaptak meg, amit aztán a hirtelen jött pénzmennyiségen is megpróbálnak alkalmazni!
Az örökség
Valamilyen szinten össze kellene érnie logikailag ennek a két pontnak. A józan ész azt diktálja, hogy azoknak a gyerekeknek lesz értékes öröksége, akiknek a szülei, a családja felelősségteljesen döntött a múltban és értett a pénzhez. Tehát megvolt a megfelelő attitüd.
Ma mégis valami nagyon furcsa dologra, egy igen komoly változásra figyelhetünk fel Magyarországon!
Mostanában kezdtek el örökölni az Y generáció tagjai, akik életük jelentős részét és társadalmi szocializálódását már a vadhajtásos kapitalizmusban a rendszerváltás után élték meg. Mindezt a hatást exponenciálisan pörgette tovább az internet és a globalizáció erőteljessége és határtalansága.
Annyit érdemes megismétenünk az elmúlt 27 évről, hogy Magyarország alapvetően gazdasági alapú pályára állította saját magát, ahol mindent a fogyasztói társadalom és a kereslet-kínálat határoz meg (még nem teljesen sikerült az állami behatást elengedni, ami torzítja a versenyt). Miközben évről évre egyre inkább öntudatra ébrednek a fiatalabb generációk, akik már sokkal értékesebbre tartják saját munkájukat, addig a piac is elkezdte saját magát a nyugathoz viszonyítani és ezen viszonyítás alapján árazza be magát.
És mi történt az elmúlt években?
Egyetlen értékes vagyonelemmel rendelkeznek az átlagos emberek. Ez pedig az ingatlan birtoklása. De miért ez az egyetlen értékes dolog? Ha belegondolunk, akkor a mostani örökösök jellemzően ingatlanokat örökölnek és nem pénzt. Ennek számtalan társadalmi és gazdasági oka lehet, ami most nem mennék bele. Viszont még azoknak az átlagembereknek is nagyon nehéz lehetett mai szabad szemmel is látható vagyont felépíteni pénzben, akik az elmúlt 25 évben megpróbáltak félretenni.
Okai:
- magas infláció elértéktelenítette a kezdetben elhelyezett vagyonokat. Teljesen mást jelent ma 100.000 forint, mint jelentett 25 évvel ezelőtt
- Teljesen más volt a pénzintézetekhez való viszony, más lehetőségek voltak
- A bérszínvonal drasztikus emelkedése is folyamatosan elértéktelenítette a megtakarításokat, hiszen drasztikusan emelkedtek a bérek és az ezáltan megtakarítható összegek
A fesorolás folytatása helyett gondoljunk bele abba, hogy mit értek el a nagyszüleink, akik abban gondolkodtak, hogy 1990-ben elkezdenek gyűjteni, hogy 2010-ben összegyűljön egy igen tekintélyes összeg (mondjuk 2M forint)? Ez ma már nem elég a felsőoktatásra, miközben régen lakást lehetett belőle vásárolni.
Azért volt lehetetlen mai szemmel is értékelhető kp vagyont felhalmozni, mert Magyarország rendszerváltása utáni átalakulásokban mindig sokkal többet kellett volna félretenni, mint amire lehetőség volt. Egy szekér, amire soha nem tudunk felszállni, de nincs is túl messze...
Viszont az ingatlanvagyonok pontosan ellentétes utat jártak be. Az ingatlanoknak kedvezett az árszínvonal emelkedése és az ország nyugatra hajazó árazása. Ugyanis drasztikusan emelkedtek az ingatlanárak és manapság az újabb ingatlanboom időszakot érjük, amikor gyakorlatilag egy közepes helyen levő lakást is 50-80%-kal lehet drágábban eladni, mint mondjuk 10 évvel ezelőtt.
Egy nagyon ritka jelenségnek lehetünk tanúi. Miközben az X és Y generáció tagjai mostanában kezdenek el örökölni, az ingatlanárak is az egekbe szöktek. Példának okáért egy régebben lesajnált budapesti polgári lakást ma már vagyonokért lehet eladni. Ez azt jelenti, hogy amíg az átlagos KSH jövedelem 160 ezer körül alakul, addig egy budapesti polgári lakás megöröklésével akár 40-50-60 millió forintos vagyonra tehetnek hirtelen szert az örökösök.
Ez olyan összeg, amiért egész életében kellene az átlagos polgárnak félretennie és még akkor sem lenne biztos az eredmény. Most mégis sokak ölébe hullik hirtelen egy lehetőség, hogy kiváltsák saját családjuknak a középosztálybeli tagságot.
Erről az egyenlőtlenségről beszélek
Nézzünk meg két osztálytársat, akinek a szülei nagyjából ugyanannyit kerestek egész életükben, csoporttársak az egyetemen és ugyanúgy suli mellett dolgozva keresnek havi 140-160 ezer forintot. Az élet alapfeltétele, hogy laknunk kell valahol és ennünk kell. Az albérleti árak úgy megemelkedtek, hogy gyakorlatilag a rezsivel és az étellel máris elviszik a havi fizetést. Nem marad nagyjából semmi a hó végére, amiből félre lehetne tenni.
Miközben egyikük nem fog semmit örökölni, addig a másiknak a nagymamája egy budapesti polgári lakásban él, amit majd megörököl a család. Tehát abban a tudatban éli a második ember a mindennapjait, hogy a családjának sok tízmilliós vagyon hullott az ölébe, amiből mindenkinek jutni fog.
Ezt a fajta létbiztonságot nem lehet kiváltani semmi mással. Ez a létbiztonság az, ami megalapozza a mindennapokat. Ráadásul egyre elterjedtebb jelenség, hogy nem egy lakást örökölnek a takarékos nagyszülőktől a családok,hanem akár többet. Miközben egyesek úgy indulnak huszas éveikben, hogy kaptak egy öröklakást, addig azok, akik nem örökölnek semmit, 10-15-20 évig azért küzdenek, hogy eljussanak egyáltalán a start mezőre, ahol van egy saját lakás.
Ez brutális különbségeket fog eredményezni.
Ajánló: Érdemes elolvasni a vagyon felépítés törvényeit, hogy mi történik egy tudatos építkezés végén: Klikk
Szóval mostanában lesznek olyanok, akik hirtelen örökölnek 20-30-40-60 millió forintos ingatlanvagyonokat és lesznek, akiknek marad a DIY (do it yourself). hiába az erkölcsi győzelem, ha közben teljesen más pályán fognak játszani. Az egyik fél azért küzd, hogy kitőrjön, a másik pedig azért, hogy a csúcson maradjon. Más kávéház.
Mit lehet tenni?
véleményem szerint ez egy történelmi pillanat, ami hamarosan lezajlik. A folyamat végén (hasonlóan Londonhoz)ott tartunk, hogy már nem olcsóbb lakást venni, mint bérelni. Berögzülnek az ingatlantulajdonosok, akik bérlakásokat tartanak fenn, míg az olyan átlagos emberek, akik kizárólag a saját keresetükből élnek, egyre nehezebben jutnak saját lakáshoz (mert annyira elmozdulnak az árak a keresettől).
Egyetlen lehetősége van azoknak a családoknak, akik nem örökölnek vagyont. Fel kel azt építeni, amire ismerünk jó megoldásokat!
- Fektess az oktatásodba! Nem létezik megtérülőbb és jobb megoldás, mint az edukációba való invesztálás.
- Amíg nem késő, addig meg kell próbálni ingatlanvagyont is felhalmozni.Erre még jó megoldást jelenthet az LTP ajánlatok 30%-os állami támogatással.
- Tudatosan tegyünk félre a gyerekünkek havi szinten és próbáljunk meg vagyont felhalmozni azzal a kitétellel, hogy nem fix összeget teszünk végig 18 évig, hanem rugalmasan kezelve növeljük a befizetéseket, ha növekszik a jövedelmünk is. Itt segítenek végigjárni a gyerekmegtakarítási lehetőségeket.
Végszó
Katasztrófa lesz e ebből? Erre nagyon nehéz válaszolni. Az biztos, hogy mindenki jobbat akar magának és a családjának. Biztosan feszültséget fog okozni az emberek között az az igazságtalanság, hogy ugyanazt a munkát végezve az egyiknek nincsen vagyona, míg a másik örökölt sok tízmillió forintot.
Ráadásul kicsit összekötve a nyugdíjkatasztrófával, azt sem szabad elfelejteni, hogy attól még nem fognak több nyugdíjjárulékot befizetni, mert örököltek egy vagyont. Valószínűleg ugyanannyit fog a fizetéséből fizetni, mint a munkatársa. Ez pedig további kérdéseket vet fel és feszültséget generál.
Ha érdekesnek találtad a cikket, akkor csatlakozz hozzánk Facebookon!
►►►►
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Az utolsó 100 komment: