Te láttál már Magyarországon kínait gagyi autóban? Én sajnos még nem igazán, ellenben bennem a sztereotip gondolat, amit a szemem csak megerősített az elmúlt években, hogy általában az Audi-BMW-Mercedes luxusmárkákban ülnek, időnként a másodvonalból (még midnig elérhetetlen az átlag magyarnak) válogatnak. Ezzel csak perspektívába szeretném állítani a következő történetet, amiről nem mondom, hogy valóság és nem állítom hogy kizárólag az elmém szüleménye. Döntsd el te magad, hogy mi lehet az igazság.
A budapesti WestEnd egyik távol-keleti gyorséttermében tartottak ellenőrzést múlt héten a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai. A koszos és rendezetlen, élelmiszer-biztonsági szempontból aggályos étterem működését azonnali hatállyal felfüggesztették a szakemberek - adta hírül a hivatal. A most bezárt éttermet a C.Y. Shun Fa Kereskedelmi Kft. működtette a budapesti WestEnd City Centerben. Az egymillió forint jegyzett tőkéjű, 2009-ben alapított cég három tulajdonosa Yin Xue Qin, Chen Xiao Qing és Chen Xiao Dong. A kft. 2015-ben 25,15 millió forint árbevétel mellett 9,2 M forintos veszteséget ért el - derül ki a ceginfo.hu adataiból.
Szerinted hogyan lehet veszteséges egy étterem abban a Westend bevásárlóközpont étterem részlegén, amelyik minden nap csordultig van?
Oké, bezárták az éttermet, de engem a gazdasági oldala érdekel és meglep, hogy a NAV-ot egy picit sem érdekli ez az oldal! Az pedig végképp bosszant, hogy alig pár százezer forintos bűntetést szabtak ki egy olyan cégnek, ami vélhetően sok tízmillió forintot tett zsebre szabálytalanul. Fura az élet, mondjuk ki.
Vegyük azt példának, hogy egy vásárló1500 forintot költött el ebben az étteremben. Ez már csak azért is nagyon pesszimista hozzáállás a részemről, mert bevásárlóközpontok kínai részlegénél sosem sikerült még 2000 forint alatt eljönnöm (üdítő, köret, hús, leves), ha pedig a párom is ott volt, akkor 4-5000 forint a számla.
Ahhoz, hogy az árbevétel 25M forint legyen tavaly, pontosan 16.777 alkalommal kellett elköltenie a vásárlóknak 1500 forintot. Ez azért első ránézésre már mennyiség, nem igaz? Havonta 1397 vásárlót jelent, napi szinten pedig átlag 46-47 ügyfelet a hónap minden napján (ebbe belekavarhatott mondjuk a KDNP vasárnapi happyday...). Tehát számoljunk felkerekítve a vasárnapokat levonva napi 60 vásárlóval. Ha azt mondjuk, hogy 10-től este 7-ig megy az aktív időszak, akkor óránként átlag 6-7 ember evett itt.
Csak nekem hihetetlen egy picit, hogy létezik olyan étterem a Westendben, ahol óránként átlagban csak 6-7 ember eszik? Mondom ezt úgy, hogy akárhányszor eszem ilyen helyen, akkor amíg megkapom a kajámat és eljutok a rendelésig elöttem állnak 5-en és utánam is folyamatosan érkeznek. Persze nyilván más elosztásban érkeznek a hot órákban és a lazzy órákban, de ettől függetlenül gondolom azt, hogy egy ilyen étterem óránként átlag 40 vásárlót etet meg átlag 1500 forintért cserébe.
194.400.000 forintot kapunk
Biztosan vannak eltérések étterem és étterem között és nem biztos, hogy ez a kínai étterem ilyen forgalmat bonyolított. Csupán a tényre szeretném felhívni a figyelmet, hogy immár 7 éve működött ez a cég, a ceginfo.hu adatai szerint pedig még ennél is siralmasabb árbevétel mellett. Hogyan lehetséges ez?
- Ha ennyire élhetetlen a bevétel, akkor a cégnek 1-2 év alatt csődbe kellett volna mennie, mert nem éri meg "betolni" a pénzt
- Ha megéri, akkor az miért nem mutatkozik a hivatalos bevételi adatokban?
- A NAV-ot ez miért nem érdekli?
Egy kis ráadásként pedig ne felejtsük el a tényt, hogy ez az étterem nem valamelyik szaros budapesti no name mellékutcában funkcionált, hanem az egyik legdrágább és legfelkapottabb helyen, ahol tuti üzlet éttermet nyitni, ahol naponta tízezrek fordulnak meg minden áldott nap. Valószínűleg a Westend sem egy liter kóláért adta bérbe a helyet, hanem havi szinten súlyos százezrekért.
Példaként vegyük azt, hogy havi 200.000 forint a bérleti díj (szerintem sokkal több). Ez évi 2,4M forintot jelent.
Példaként vegyük hozzá, hogy legalább 6 embert foglalkoztat hivatalosan ez az étterem (szerintem többet és nem feltétlenül hivatalosan) és legalább a minimálbért kifizetik nekik (szerintem kézbe többet kapnak): a munkaadó éves bérköltsége 1.619.100 forint/fő= 9.714.600 forint.
És akkor még anyagköltségről nem beszéltünk, máris éves szinten közel 13 millió forintnál vagyunk.
Ehhez képest a ceginfo.hu adatai alapján tavaly 26 millió forint volt az anyagráfordítás és személy jellegű ráfordításra "csupán" 7,4 millió forintot költöttek el. Tehát ez papíron már önmagában 35 millió forint, azaz 10 millió forinttal több, mint a teljes árbevétel (papíron). Még mindig nem gyanús?
Nem is számolok tovább, mert sírva fogunk fakadni. Merül fel, hogy akkor hova tűnik az adófizetők pénze a kínai éttermekből?
►►►►
Ha segítséget szeretnél a pénzügyeidhez vagy kérdésed van, nekem is megírhatod:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket:
Az utolsó 100 komment: