Szerintem mára nagyjából minden szülő tudatáig eljutott, hogy a gyermekének aktív anyagi támogatása nélkül nagyon nehéz helyzetbe kerülhet a felnőttéválás kapujában a ma még "adókedvezményemnek" becézett pici. Egy korábbi cikkünkben bemutattam a gyerek esélyeit az idő múlásával arra, hogy a szülei tegyenek félre. Exponenciálisan csökken az idő előrehaladtával.A leglelkesebb a gyerek születésénél leszel és a legtöbben mindig találnak egy közelebbi célt, hogy miért ne kezdjék el előre megoldani ezt a kérdést. De mi van azokkal, akik lépnek az ügy érdekében?Nézzük az öt leggyakoribb hibát, amit gyerekmegtakarítási céllal kötött program esetében el szoktak követni a lelkes szülők.
Mikor érdemes elindítani egy gyerekmegtakarítást? Sajnos már tegnap késő volt...
1. Igazából magunknak kötünk valamit
Legjellegzetesebb esete ennek a lakástakarékpénztár, amit megköt a szülő 4-10 évre a "gyereke" miatt. Sajnos ez egy önigazolás, a valóságban az esetek 99%-ában ez a pénz a családi költségvetésbe/lakhatásba megy bele, amiből a gyerek 18-20 éves korában semmit nem profitál. Ugyanis neki sovány vigasz, hogy az oktatásának az árából a szülei 10-15 évvel ezelőtt felújították a fürdőszobát.
Arra gondolsz, hogy neki építed, csinosítgatod a házat? Hülyeség! Ugyanis normálisan esetben a szülő még 30-40 évig biztosan nem adja át a "helyét" és lakását. Inkább azt mondanám, hogy ezzel a cselekedettel egy léleksimogató köztes megoldást találnak a korlátozott lehetőségekkel rendelkező családok. Úgy tudnak félretenni a saját érdekükben, rövid távú céljaik érdekében, hogy közben papíron a gyereknek gyűjtenek.
2. Túl keveset teszünk félre
A szülők hajlamosak elbagatelizálni ezt a dolgot. Sokan abban gondolkodnak, hogy a családi pótlékot teszik félre erre a célra és azzal minden problémát megoldanak. Ebben a tévhitben segítenek a képzetlen és buta értékesítők, akik hozzák a csodás számokat a szerződés érdekében. A végén kijön, hogy 10.000 forint félretételével 20 év múlva lesz 5-8.000.000 forintunk. Ez pedig mai árfolyamon minimum egy kis garzon.
A valóságban havi 10.000 forintból nem lesz 20 év múlva 8M forintunk nagy valószínűséggel, ráadásul ha lenne, se tudnánk venni egy kisgarzont belőle. Gondolj bele, hogy 20 évvel ezelőtt te vagy a szüleid mennyiért vásárolták a lakásukat? Na pontosan ez az infláció. Tehát rossz stratégia minden hónapban 10.000 forintot félretenni, vagy pedig igazítani kell a célon. Érdemes minden évben emelni a befizetésen 5-10%-ot és még akkor sem gondolom, hogy elég lesz a teljes tandíj kifizetésére.
3. A haverommal kötöm meg
Szerintem az egyik legtipic hiba, amikor különösebb körültekintés nélkül rábízzuk ezt a fontos lépést egy haverra, aki pár hete még pénztáros volt, ma meg ő akar tanácsot adni a megtakarításban. Sajnos jellegzetes, hogy nem megfelelően informálódunk. Nem azzal van baj, ha haverral szerződsz inkább, hanem azzal, hogy a haver miatt szerződsz. Látod, hogy nem biztosan ez a legjobb opció, de azért kötöd meg, hogy a havernak jó legyen. Közben akár százezreket buksz a dolgon...
Érdemes valódi szakemberek segítségét kérni és közösen megtervezni a lehetőségeket, a startégiát és a buktatókat. Ez egy üzleti döntés, amit nem lehet kizárólag szimpátiára alapozni. A szimpátia fontos, de azért a józan eszünket se hagyjuk otthon. A jó gyerekprogram olyan, amit megértesz, amit tudsz felügyelni, és ami nem fogja megsokszorozni a befizetéseidet. Hogy miért nem jó opció, ha azt választod, ami 8x-os pénzt ígér? Szoktál fogadni? Ismered az ODDS-okat? Mit gondolsz, amikor 1,45 az odds és arról, amikor 8,32? Mi a különbség?
4. Az állami támogatás túl kecsegtető
Sokakat kecsegtet a start számla és a 10%-os állami támogatás. Ez a hívószó, amiért megkötik a terméket. A probléma ezzel az, hogy a sok megkötés mellett évente maximum 6.000 forintot kaphatunk a 10% támogatás címén. És mit ér ma 6.000 forint? 60.000 forinthoz képest mennyit ér? 600.000 forinthoz képest? És 6.000.000 forinthoz képest az évi 6.000? A program azért nem ennyire egyszerű, most csak a támogatásból eredő félreértéseket akarom megvilágítani.
Ugyanez a helyzet a lakástakarékpénztárral, ami vitán felül a legjobb elérhető termék a teljes piacon a megfelelő konkrét cél esetében. De minden másra használhatatlan. Mégis sok szülő ezt az opciót választja az évi 72.000 forint miatt, miközben az egész semmit nem ér, ha a gyereknek pénzt akartunk adni vagy a tanulmányait támogatni. A támogatás egy plusz dolog, ami megfelelő keretek között rendkívül jó lehetőséget nyújt. Tudni kell viszont ezeket a kereteket meghatározni.
5. Nem kényszeríted magadat
Említettem már az imént, hogy a szülők a legelején a leglelkesebbek. Ilyenkor nagyon fegyelmezetten rakosgatják félre a havi pénzeket a gyereknek. Ez nagyjából 1-2-3 évig működik, után elkezdenek a befizetések elmaradozni, végül abbamarad a dolog Extrém esetben az összegyűjtött pénznek is találnak egy jobb helyet egy új autó, egy új tv vagy mosogép formájában.
Sokan félnek az elköteleződéstől, de valójában az elköteleződés az egyetlen opciód, ha komolyak a szándékaid. Enélkül esélyed nem lesz 20 éven keresztül minden hónapban gyűjteni a pénzt. Sajnos a "sárga csekk" a legnagyobb erő, ami képes kényszeríteni téged a fegyelmezett befizetésekre. Ennek azonban ára van, mint például nem férsz hozzá hamarabb a pénzhez. Neked kell eldönteni, hogy melyik a jobb opció: nem kötelező fizetni és végül nem lesz gyerekmegtakarítás vagy kötelező fizetni, de ezt tényleg mindig teljesíteni kell.
►►►►
Ha segítséget szeretnél vagy kérdésed van, nekem is megírhatod:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket: