Mindenki a sikerről beszél, miközben sikertlennek lenni, sikertelen életet kialakítani magunknak, legalább olyan komoly erőfeszítésekbe kerül. A sikertelenséget szokás negatívumként értékelni, amit kötelező elkerülni. Nem mondom, hogy sikertelennek lenni a legjobb dolog. De ha egy percig belegondolunk az általunk ismert életnek az életpályájába, akkor rájövünk, hogy nem létezik abszolút siker. Az abszolút sikert felváltja a valóságba az ingadozás, mondhatni a sikertelenségből sikertelenségbe való helyezkedés, amiket egy olyan időszak köt össze, amit sikernek nevezünk. Ritkán tanulnak az emberek a sikerből, miközben az élet legjobb tanítója saját magunk sikertelensége. Szokták mondani, hogy az ember a saját hibájából tanul. Nézzünk 5 nem random pontot, aminek ha a tényállása fenáll, akkor megint sikertelen vagy és lehetőséget kaptál az élettől a fejlődésre. Fejlődni pedig pozitívum. Az életemet úgy élem, hogy belekalkulálom a sikertelen időszakokat. Nem akarom minden erőmmel elkerülni ezeket. Inkább arra törekszem, hogy a sikertelenségemet a lehető legmagasabb hatásfokkal tudjam felhasználni.
1. Túl gyakran keveredsz éles konfliktusba
Egyértelmű, hogy emberfüggő a konfliktus felvállalásának a mértéke. Ha viszont azon veszed észre magad, hogy a saját konfliktusfelvállalásodhoz képest is egyre több ember idegesít, egyre több emberrel veszel össze, akkor szar van a palacsintában. Biztos lehetsz benne, hogy valami az életedben egyre jobban frusztrál, valamitől egyre sikertelenebbnek érzed magad kimondva-kimondatlanul. Érdekes, hogy egyre kisebb dolgokon tudod magad egyre jobban felhúzni. Folyamatosan puffogsz valamin.
2. Az életed a lemondásokról szól
A sikeres időszak nem azt jelenti, hogy nem kell lemondani. Az élet minden esetben a lemondásokról szól. Viszont az egyensúlyt fenntartva rendkívül fontos, hogy megtaláld az értelmét és a ritmusát ennek. Ha állandóan csak adsz (lemondás), és sosem kapsz (jutalom), akkor egy idő után frusztráltá válsz, asz életedet pedig érdektelennek és értelmetlennek fogod gondolni. Lemondani valamiről akkor van értelme, ha egy magasztosabb célt akarsz elérni. De ezt a célt el kell érned valamikor, máskülönben feleslegesen mondtál le. Honnan tudod, hogy sikertelen vagy? Már semmilyen szinten nem okozol magadnak örömet az életben, egy új ruhát vagy eszközt sem vagy hajlandó magadnak megvenni, hiszen elfogadtad, hogy nincsen rá lehetőséged, le kell mondani ezekről. Csak azt nem tudod, hogy a lemondásnak a létfenntartáson kívül mi értelme van.
3. Utálod a napi rutint
Több helyen is olvastam egy féligazságot, amikor a sikertelenséget a munkahelyi közönnyel azonosítják. "Ha utálsz bemenni a melóba, akkor váltani kell, mert sikertelen vagy."- írják az okosok. Én a napi rutinról beszélnék egy kicsit. A napi szentháromságról. Ez azt jelenti, hogy mindenkinek van az életben három egymástól független terület, ami kiteszi az életét. Nekem ez a szentháromságom a munka-család-sport. De ez mindenkinek más. Bátran kijelenthetem, hogy a napi rutinom is ezen három terület mentén alakult ki. Amikor 1 vagy 2 terület a három közül idegesít, nem okoz örömet, akkor egyszerűen elkezdek a harmadik részre öszpontosítani, ami kizökkent a biliből és felfrissít. A baj akkor van, amikor már nem tudsz hova menekülni, ugyanis az életedben már semmi nem okoz örömet, gyűlölöd a saját napi szentháromságodat. Amikor eljutsz erre a pontra, akkor azonnal változtatni kell valamit, és akár kicserélni 1 területet. Keresd a lelki felfrissülést!
4. Bosszant a "gazdag rokon".
A "gazdag rokon" lehet egy tényleges rokonod vagy a baráti társaágod egyik tagja. Ő az, aki anyagilag többet tud felmutatni, emiatt lazább nálad. Normális helyzetben nem idegesít a létezése, hiszen elfogadod a másik sikerét (talán örülsz is neki). Ennek az oka, hogy tisztában vagy saját erényeiddel, bízol a saját sikeredben. Mivel sikeresnek érzed magad, ezért az egészséges versenyhelyzeten kívül egyáltalán nem foglalkozol a másikkal. Viszont amikor beüt a sikertelenség, akkor hirtelen ettől a "gazdag rokontól" mindent támadásnak, kérkedésnek fogsz érezni. Bosszantani fog a jelenléte és úgy érzed, hogy minden tettével téged akar megalázni, az orrod alá akar dörgölni valamit. Hidd el, hogy a hiba nem az ő készülékében van. Természetes reakció, hiszen amikor elfogy a természetes muníciód (sikeres és magabiztos vagy, természetes versenyhelyzet), akkor beindul az önvédelmi mechanizmus (sikertelen vagy) és kreálsz magadnak okokat, magyarázatokat, amik miatt őt gonoszként, magadat áldozatként tudod megmagyarázni.
5. Mindig neked van igazad
Gyakorlatilag saját magadat véded meg ezzel. Létrehozol egy alibi világot, egy másik dimenziót, amiben mindig neked van igazad, mindig mindent jól csinálsz és kizárólag a körülmények áldozata vagy. Nem akarod elfogadni a kritikát és az eshetőségét annak, hogy mégsem mindig neked van igazad. Nyílván minél dominánsabb személyiséggel van dolgunk, annál jellemzőbb személyiségjegye az "igazam van". De mégis azt gondolom, hogy a magát sikeresnek érző-tartó ember gyakrabban képes a belátásra, mint sikertelenebb énje, aki mindenben önigazolást keres. Egy percig képzeld el, hogy nem neked van igazad. Menni fog?
Mi a megoldás?
Most én leírtam 5 pontot. Mások leírnak kevesebbet vagy többet. Te elolvasod és bólogatsz, mennyire igazam van. Semmi nem történik, hiszen megegyeztünk a valóságban, de nem léptünk semmit. Hogy mi a megoldás, ami túlmutat a pontokon? Akármilyen fura, de te magad vagy a változás. Én életem során gyakran vesztettem el az irányítást és kerültem sikertelen állapotba. Ilyenkor az ember hajlamos megfeledkezni a tényekről, és nem hajlandó megtenni a szükségest. Viszont minden esetben a változást én magam és a hozzáállásom jelentette:
1. Mindig minden helyzetben tanulni és fejlődni
2. Minden helyzetről elmondani legalább egy pozitívumot
3. Be kell "ugratnom" magam, vagyis kockáztatni és nem foglalkozni a következményekkel
4. A célom egy dolog. De ha megrémít a hatalmas egész, akkor részfeladatokat kell kitűznöm magam elé- meglesznek a részsikerek
5. Nincs olyan, hogy mindig más a hibás
:::
Sokan jeleztétek, hogy írjam ki a posztok végére, mert számukra is segítséget jelentett:
A nyugdíj sokakat érint, sokaknak fontos. Ha ezzel kapcsolatban kérdésed van, vagy segítséget szeretnél kérni a döntésedben, akkor írj bátran: szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy klikk