A devizahiteles levelek 7%-át adták fel eddig a bankok. Ez egy körülbelül szám, hiszen a Magyar Posta konkrét tájékoztatását (149 ezer beérkezett elszámoló levél) viszonyította a szaksajtó. Na még gyorsba egy ijesztő szám, aztán belecsapunk a lecsóba! A Magyar Postának közel 2,1 millió darab ajánlott-tértivevényes levélpostai küldeményt kell kézbesítenie a normál forgalmon felül. A törvény kimondja, hogy április 30-ig kell fellőni az éterbe a leveleket a bankoknak. A Posta felkészült, de kérleli az illetékeseket, hogy kezdják el már végre feladogatni a leveleket a torlódás elkerülése végett. Na és akkor kezdjük el a lényeget: Már megint miért ekkora játékosok ezek a bankok?
Az elmúlt években számtalanszor védtem meg a bankokat az egyoldalú és pofátlan támadásoktól. De legalább ugyanennyiszer léptem verbálisan a képükbe a vadkapitalista köntösbe bújtatott szemétkedések végett. Ha nagyon magamat akarnám ismételni, akkor elmondanám újfent a legnagyobb abszurditást a rendszerben.
A bankok egyértelműen profitéhes törtető vállalkozások, akik bújtatott szerződéseik miatt az emberek bizalmából és hiszékenységéből élnek. A banknak nem pénze, hanem jó híre van. Ha a jó hír csorbul, akkor vége a biznisznek és lehet kivonulgatni az országból, majd a világból. Tehát a jóhírt és a bizalmat meg kell védeni mindenáron. Ez persze az elmélet. A gyakorlatban folyamatosan megy a csibészkedés, trükközgetés. A pénzintézetek nagyon ügyesen kitapasztalták, mennyire feledékeny egy társadalom. A társadalmi feledékenység azt jelenti, hogy a társadalomnak mekkora ellenhatás illetve mennyi idő szükséges ahhoz, hogy elfelejtsen egy aktuális negatív kimenetelű dolgot.
Perverz módon, fordított arányos kapcsolat a jellemző a társadalmi feledékenységre és az információáramlásra. Az információ egyre nagyobb mennyiségben és egyre gyorsabban áramlik, míg ezzel tökéletesen inverz módon csökken a társadalmi feledékenység türelmi ideje.
Az optimális piacgazdaságban, ahol a felek kölcsönösségéről beszélünk (Állam, pénzpiac, társadalom, mint fogyasztó) nem fordulhatna elő az a türelmi idő, amivel kezelték a devizahitelesek "megmentését" 2009 óta. Ha a bankok maguktól megtették volna a nyílvánvaló lépéseket, akkor a rendszernek sokkal kevesebbe került volna, ráadásul a társadalmi bizalmat nem ásták volna el a következő 5-10 évre. Bár egyre több kételyem támad ezzel kapcsolatban, hogy a társadalom (nem egyénekre bontva) valóban 5-10 évig lenne ebből az ügyből származtatva bizalmatlan...
Helyette a bankok játszottak, mint hülye gyerek a Lego-val. (Jajj de szar hasonlat, én kérek elnézést). Amikor már azt hinné az ember, hogy minden letisztázódott, a felelősség határai kijelölve, egyértelmű útmutatás (elszámolás) megalkotva, akkor már nem próbálkoznak be olcsó trükkökkel. Nem is szabadna, hiszen ők nem az ellenségeink, hanem a piacgazdasági "üzlettársaink", akikkel közösen határozzuk meg Magyarországot.
Ehhez képest a bankok megint átmentek debil játékosba és pontosan telibekakálják a lényeget és fenntarthatóságot. Nem akarnak tudomást venni a bizalom helyreállításának a létszükségletéről és a kedélyek csillapításáról. Helyette duzzogó nebulóként kicentizik a határidőt, mint Messi a jobb felsőt...Ennek mi értelme van? Miért nem lehet folyamatában és normálisan kiküldeni a leveleket?
Ráadásul ha tényleg az történik, mint amire számítunk( utolsó percben beküldött levelek milliói), akkor megint saját magukat köpték szembe. Eddig ment a duma, hogy a rendszer nem képes gyorsan és egyszerre kezelni a teljes ABC-t. Tehát akinek jó a neve, az hetekkel hamarabb kaphatja meg a levelet. Ehhez képest, ha mindent az utsó percben tudnak elintézni, akkor merül fel a jogos kérdés, hogy tulajdonképpen a rendszer mégis képes kezelni az ABC-t 2-3 napos eltéréssel (maximum!!!)?
Pont ma olvastam egy cikket a Prágai újonnan elkészült Metróról, amit a tervezett 22 milliárd helyett 20 milliárdból készítettek el. Nem hittem a szememnek, hogy létezik valahol a világon olyan állami és pénzpiaci beruházás, amit a tervezetnél olcsóbban építettek meg. Én bevallom nem ehhez vagyok szokva. Ha pedig ebből indulok ki, akkor valószínűleg létezik olyan piaci környezet, ahol a bank nem az utolsó napig húzza a dolgot, hanem első nap beleáll a korrektségbe... Ugyanis ha néhány napod van neked a hiteledet befizetned, különben örihari, akkor a banknak is pár napja legyen a fordítottra...
Tetszik a performance? Ez Like: