Puli, mákos guba, Széchenyi, Liszt, Budapest, Közgép. Kihallottad a magyarságot az iménti felsorolásból? Igazi hungarikum mindegyik. A Közgép építőipari konszern a modern magyar vállalkozások egyik legfőbb etalonja, amelyik bebizonyítja, hogyan lehet sikeresen és nyereségesen működni a gazdasági mélyrepülés időszakában. A sikerrecepthez nem kellett más, mint az érdekeket egy szintre hozni, és megfelelő motivációval maguk mellé állítani a magyar állami svédasztalt. Erről a közbeszerzési svédasztalról pedig ízlés szerint lehetett az elmúlt években válogatni, aminek még a jó ízlés sem szabott határt. Persze ma már más szelek fújnak, hiszen Simicska öri hariba keveredett Orbán Viktorral. A látszat fenntartásához pedig elengedhetetlen az Állam fideszes oldalának a bosszúja sem. Ahogyan a Fidesz képes volt komplett városokat megbosszulni véleménykülönbség miatt, úgy bizonyára nem fog gondot jelenteni a nép által annyira nem közkedvelt vállalkozás letiltása az állami csöcsről. És akkor máris egy űr keletkezett...
A nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály nyilatkozott tegnap. Baromi okosakat mondott. Kár, hogy ez még soha senkinek nem jutott eszébe. Nem véletlenül van ez az ember abban a pozícióban ahol.
„jó lenne, ha több magyar cég tudna közbeszerzési eljárást nyerni”,
mert még mindig dominálnak a külföldi cégek. Varga Mihály az ATV Szabad szemmel című műsorában beszélt erről – írja az MTI.
És tényleg. Kár, hogy a magyar szakma, köznép, újságíró horda, vagy az ellenzék ilyesmit egyáltalán nem követelt a karhatalomtól, hogy ne mindig csak ugyanazok nyerjenek. Mert ha ezt tették volna, akkor a Varga most baromi pofátlan és cinikus lett volna. Bár gondolom, ilyet pozíciójánál fogva sem engedhetne meg magának. Sem.
„Kétségkívül vannak nagy vállalatok az építőiparban is, amelyek több ilyen nagy beruházást tudnak vállalni, és több közbeszerzési eljáráson tudnak elindulni, és jó lenne ha az említett cég mellett más cégek is fel tudnának nőni magyar cégként az építőiparban”
A közbeszerzésekről egy nagyságrend felett érdemes tudni, hogy olyan elvárásokat támasztanak működési múltra, likviditásra vagy éppen szakmai múltra illetőleg, ami általában kizárja a piaci versenyzők 99,9%-át és a véletlen folytán mindig ugyanaz a (eddig) kormány közeli cég marad, aki végül viszi a pénzt is, meg a nőt is. Aztán az egész rendszer önbeteljesítő jóslatként pörög tovább egyfajta 22-es csapdája stílusban. Olvastam néhány közbeszerzési elvárást, amikből kitűnt, hogy referenciaként elvárt a már elvégzett sikeres állami beruházás. De ilyen referenciát csak olyan tud felmutatni, aki már bekerült ebbe a körbe. Innentől kezdve a Varga által hiányolt új szereplők, akik ráadásul hazai vállalkozások, egyértelműen teljesíthetetlen feladat elé kerülnek. KIVÉVE...
Kivéve, ha véletlenül a tulajdonosi körben található Orbán veje, mert náluk az sem akadály, ha nemrég alakított cégként nyerik sorra a pályázatokat és két év alatt nőnek a semmiről állami pénzből milliárd feletti vállalkozássá. Ez is egy út, amit megint nem tud természeténél fogva sok mindenki teljesíteni. De ha a Közgép és a Simicska konszern látszólag kiesik a buliból, akkor ki fogja helyettesíteni? Ugyanis ne féljen senki attól, hogy állami beruházások nélkül fogunk maradni. Csak most találni kell egy másik kollégiumi havert, aki majd szépen megalakít egy konszernt, amivel részt vehet a svédasztalos vacsorán.
"Varga azt mondta, hogy a bankok privatizálásakor a kormány arra törekszik majd, hogy a mérlegfőösszeg szerinti 50 százalék feletti magyar tulajdon megmaradjon a hazai bankrendszerben." 444
Tehát akkor ez egy dejavu vagy valóság? Nem ilyesmi történt a rendszerváltáskor is, amikor állami vagyont mentettek ki a buliból? Ha jól értelmezem, akkor a magyar Állam bevásárolja magát a bankrendszerbe, hogy aztán feltőkésítsen, stabilizáljon jó sok adóforintból, majd amikor már prosperál az üzlet, akkor haszon nélkül, mondhatni hasztalanul adja vissza magánkézbe a részesedését? Mindezt nemzetgazdaságilag megfontolva magyar kézbe, hogy a külföldi kitettség csökkenjen. Mivel magyar kéz szinte csak az ismerősi körből kerülhet ki (már csak anyagi korlátok miatt is), így tulajdonképpen
a Fidesz az adófizetők pénzéből megerősített bankot fogja kedvezményesen és alanyi jogon magyar pénzes haveroknak tovább osztani, akik realizálhatják az adóforintokat nyereségként? Jól értem a táblát, vagy fordítva tartom a könyvet?
Ma hallottam egy idevágó idézetet:
"Mindenkinek van egy téglája a börtönben, de nektek egy egész falatok van már..."
Tetszik a performance? Ez Like: