De most komolyan elhittétek, hogy a kormány tolerálni fogja hosszú távon a magyar középosztály jelentős részének lázadását? Vagy abban reménykedett bárki, hogy jobban hírdethet szabadságharcot a szabadságharcos pöndörbajuszos bránermájszterekkel szemben? És ha még igazad is lett volna, de nem lett. Az elmúlt 2 évben bebizonyosodott magánnyugdíjpénztári mutyi miatt önmaguknak hihetetlenül örülő pénztárban maradtaknak is befellegzett, hiszen valamelyik kormánypárti pénztermelő kisiparos megtalált a rendszerben még közel 200 milliárd forintot, amit azon nyomban lehet államosítani, szétosztani, majd ellenértékét megígérni. Amikor meghallottam, hogy 2015.01.01-től vége a rendszernek az ilyenkor szokásos visszamenő törvénykezéssel, bizony elmosolyodtam, hiszen nagy képzavar van a fejekben. Ezt a pénzt a kormány 2011-ben már elvette, csak mostanáig elhitted... (kép: http://nyugdijkarosultak.blog.hu)
A Fidesz és a szocik az előző évezredben a nyugdíjrendszer következő pillérjét akarta létrehozni az önkéntes és magánnyugdíjpénztári rendszer kialakításával. Az adott pénztárakban párhuzamosan működött az önkéntes és a kötelező rész. Az igazi della viszont a kötelező részből érkezett, míg a kistestvér szerepét töltötte meg maga gyermeki bájával (és bevételi korlátozottságával) az önkéntes rész. A pénztárak kialakítása is a két láb észrevételezésével történt, amit 2011-ben az állam eltőrt. Kivette a képletből a működéshez szükséges kötelező részt, és ott hagyta megdögleni az önkéntest. Nem véletlen, hogy a mai napig szűkül a rendszer és egyre több az önkéntes pénztári összeolvadás. A vége már 2012 óta látható. Hosszú távon az önkéntes pénztárak nem fogják magukat ebben a formában és azonos likviditási tartalék elvonásával fenntartani.
A kormány már 2011-ben is úgy viselkedett mint valami megveszett Zs kategóriás maffiafőnök tanonc, aki csak saját magától akar megvédeni megfelelő anyagi támogatásért cserébe. Kellett a költségvetésnek és a szabadságharcuknak a pénz, ezért elvettek 3000 milliárd forintot, amit azóta is csak keres a rendszer. A pénzért cserébe a kormány egy ígérvényt tett, aminek jórészét nem neki kell majd megtartania, hiszen 30 év múlva az Orbán garnitúra elméletben már sehol nem lesz. Márpedig a 20-30 év múlva hatalmat gyakoroló gittegyletnek kell(ene) elméletben visszafizetnie azokat a milliárdokat, amiket 2011-ben (és most) vettek el a jövő nyugdíjasaitól. A pénzből már nincsen semmi, nagy kérdés a jövő finanszírozhatatlansága! Na ez a kormány ígérvénye.
Ráadásul előbb a média segítségével a válság által buzerált hozamokba kapaszkodott a kormány, hogy meggyőzze saját baromságáról a lakosság kevésbé pénzügyileg tudatos részét. Beállították a pénztári hozamok pillanatnyi sebezhetőségét, mint valami következetesen alulteljesítő, vagyont eljátszó mini kartellt. Holott semmi más nem történt, mit egy történelmi világválság, aminek következtében minden zuhanásba kezdett (szigorúan időlegesen!). Ráadásul a pénztárak saját befektetési stratégiájukat nem politikailag korrekt módon a következő 4 évre határozták meg, hanem 10-20-30-40 évre előre. Ez logikus is, hiszen a pénz sem ma kell, hanem nyugdíjas éveidben! Nem az a lényeg, hogy ma maximalizáld a hasznod, hanem a fenntartható fejlődés, aminek a végére 20-30-40 év múlva a lehető legjobb startégiával fogsz rendelkezni a pénztár által.
(Ha megnézed a 10 éves hozamokat, akkor nem értelmezhető a kormány kijelentése, miszerint eljátszották a vagyont. Kép forrás: MNB)
Ezt persze senki nem akarta elmagyarázni, és inkább pánikoltatták az embereket. Aki ennek még ellenállt, azt hátulról jól megtoszták egy hatalomvisszaélő fenyegetéssel, miszert a vissza nem lépő állampolgár megbélyegzett lesz egész életére és kilökődik a nyugdíjrendszerből. Hirtel a több százezer ellenkező lefogyott 60 ezer szabadságharcosra, akik az átlaghoz képest annyira magas jövedelemmel rendelkeztek (több tízmillió forint összegyűjtött pénztári vagyon egyénenként), amit már öngyilkosság lett volna átjátszani egy olyan ígérvényért cserébe, amit senki nem fog tudni behajtani. De a főnök nem ereszt!
Egyértelmű volt ennek a parasztlázadásnak a tiszavirág életereje és hossza. Várható volt az ilyenkor kötelező színjátékidő letelte utáni ügyeskedés, aminek a vége a még megmaradt milliárdok okosba vétele. Kivéreztették a rendszert és legyilkolták. Bevitték az utolsó ütést a tagonak, pénztáraknak, miközben hiú ábrándban éltek 2 éve. A rendszer már összeomlott és csak szponzorok segítségével tudott minimális szinten működni. Most komolyan elhitte bárki, hogy egy adományokból fenntartott befektetői rendszer képes 20-30-40 éven keresztül szolgáltatni, működni? Egyértelmű volt ennek a bulinak a vége már 2011-től.
A kormány viszont elbaszta, de nem kicsit. Stratégiai analfabétáknak mutatkoznak, hiszen egy visszamenőlegesen megalkotott, egyértelműen geci és támadó törvény helyett egyszerűen le kellett volna kommunikálni a rendszer összeomlását és lehetőséget adni a visszalépésnek azz ígérvényért cserébe. Ilyenkor látszik igazán miért veszélyes bárki kezébe 2/3-ot adni. Ilyenkor már megszűnik a minimális kommunikáció és érvelés. Helyét pedig az okosba indoklás nélkül megalkotott törvények veszik át, amik már látszatukban sem alkalmasak a társadalom bevonására, egyenjogú félként kezelésére. Persze ennyi pénzt nem szabadon otthagyni és megkockáztatni a bedőléseket.
Az elmúlt két évben nem hallottam panaszkodó önkéntesben maradt embert hiszen az alapok magukra találtak és az átlagos banki kamatok többszörösét hozták ügyfeleiknek. Ezek az emberek látták pontosan a számlájukon, hogy mennyi vagyonuk van, látták ahogyan növekszik évi 8-10%-ot és tudták mire számíthatnak. Ők nem panaszkodtak, de irigykedtek az államosítottak rájuk. Irigykedtek, mivel sokan utólag jöttek rá arra, amit feljebb leírtam: eltorzított hozamadatok, befektetési srtatégiák, kötelezőelvűség, fenyegetések és egy hamis ígérvény, amit senki nem tud garantálni. Most ennek vége és mindenki egyenjogú lesz. Mindenkitől elvették a nyugdíjas éveinek kötelező érvényű megtakarításait és nem tudni mi lesz.
Most kéne jönnöm a "talpra magyar, eljött az idő öngondoskodni" szlogenre. De már nem akarok erről beszélni, mert unalmas és többször is leírtam erről a véleményem nektek. Emiatt kéne öngondoskodni? Hát nem. Semmi nem változott 2011-hez képest (mint kiindulópont). Már akkor lehetett tudni, hogy mi lesz, már akkor (is) mondtam mindenkinek az államtól független nyugdíjcélú megtakarítások fontosságát. Az államosítás miatt kellene félretenni magadnak? Baromira nem! A nyugdíjprobléma sokkal régebben jelen van az életedben, mint hinnéd, csak eddig nem vettél róla tudomást. Most őszintén! Mit vártunk? Az Mnyp-be összegyűjtök (havi 20-30e-res befizetésekkel) átlag keresőként 30 év alatt jelenértéken 10-15 millió forintot és akkor mi lesz? Ráadásul a fizetések nem infláció követőek, tehát évről évre a legtöbben kevesebb értékben tudtak volna befizetni a kötelezőbe, mint az előző években. Összejön mai értéken mondjuk 15M forintod és átlagosan még élni fogsz 10 évet (és a nyugdíjas évek száma egyre jobban növekszik). 15M/10= 1,5M/év. Havi 100.000 forintra ítélted magadat a magánban, mint átlagember. Ha többet fizettél be, akkor többre. Ha balszerencséd van és nem 10 hanem 15 évig élsz nyugdíjasként, akkor kevesebbre. Ez még mindig több, mint amit a jövő Magyarországa képes lesz neked adni, de közel sem biztos, hogy elég. Már 1998-ban is öngondoskodni kellett volna. Ez nem új dolog, csak most lett észrevéve.
Tetszik a performance? Ez Like: