Ez most nem gazdaság lesz, ez most média. Remélem nem fog fájni senkinek! Ha mégis, akkor az kizárólag az RTL klub felelőssége. A Való Világ 6-ot úgy harangozták be, mint médiatörténeti fordulópontot, amikor a nézőkből élő kamu reality elhagyja a nézői sms-eket és az azoktól való függést, miközben bevezet egy "új" szavazási technikát, ami ingyenes és élvezhető lesz. Sikerült, sikerült, de nem sikerült. Nekem nem adták el.
SMS függés
A saját gyártású, élőszereplős show műsorok jellemzője az sms függőség. A műsor struktúrája arra van felépítve, hogyan tudja maximalizálni az sms-ekből érkező bevételeket, hogyan tudja kiénekelni a pénzt a nézők zsebéből. Ennek érdekében a műsort úgy alakítják, hogy az figyelemfelkeltő legyen, érzelmeket váltson ki és senki ne tudjon szó (sms) nélkül elmenni mellette. Ezért cserébe sérül az adott műsor autonómitása, önállósága és valódisága. Helyette szerethetőbb lesz (azoknak, akiket nem zavar a kamu), izgalmasabb és bizonyosan "drágább".
A Való Világok eddigi részeire jellemző volt az sms függőség. A kalkulált bevételek egy része ezekből érkezett. Ezen bevételek nagysága és fontossága azonban vitathtató a részek előre nyomulásával. Szent meggyőződésem, hogy szériáról szériára csökkent az sms bevételek nagysága, míg az előző 5-ik szériában elért oda a csatorna, hogy egyáltalán nem számottevő a befolyt összeg, több vele a járulékos "veszteség", mint a nyereség. Ennek oka pedig az internet és a közösségi háló elterjedése az országban.
Mára már a célközönség 99%-a aktív internet és applikáció felhasználó, akik egyáltalán nem motiválhatóak plusz felesleges költségek (sms küldés) kiadására, hiszen hozzászoktak az interneten, hogy a szavazás és véleményformálás szofisztikáltabb és ingyenesebb módja is elérhető (pl.: Facebook). Ők már nem akarnak senkire sem szavazni csak azért, hogy jó legyen az illetőnek (és a csatornának), csak szórakozni akarnak.
Erre rájött (szerintem elég lassan) az RTL klub is, feltérképezte lehetőségeit és hajlandó volt elhagyni az sms-es rendszert. Helyette bevezette az okostelefonokra telepíthető vv applikációt, amivel ma már ingyen lehet szavazni a kedvencünkre. Mondhatjuk erre, hogy trendi? Igen. Mondhatjuk erre, hogy jobb? Igen. Mondhatjuk errre, hogy most jött el az ideje? Nem, szerintem már a Való Világ 5 esetében is indokolt lett volna a szemléletváltás. A TV2 pedig csak csodálkozik, mint bálám szamara.
A TV2 innováció szempontjából egy kész kabaré, az RTL klub paródiája. Az RTL klub pedig Magyarország paródiája. Ha megnézzük a nagy magyar média történéseit, akkor látjuk, hogy ez a két fő orgánum létezik egy szimbiotikus rendszerben. A RTL klub a törzs, aki hozza az életet, az energiát (a nézettséget), és a TV2 pedig az élősködő, aki elszívja (lemásolja), amire szüksége van. Ne lepődjön meg senki, ha legközelebbi show műsorában a TV2 is applikációkon keresztül lesz elérhető. A problémám ezzel az, hogy ezek Istenes Bence erőlködései ellenére nem nagy dolgok, nem igazi innovációk. Sőt nem is előremutató fejlesztések, hiszen amiket általában az RTL klub kitalál, azt ma már bármelyik napközis az oviban is ki tudná találni, de legalább felhozná ötletként. De kétségtelenül jól adják el.
A műsorvezetés valódi mérföldkő
Én úgy tudom, hogy a hatályos törvények tiltják a klónozást. Ehhez képest az RTL klub 2014-ben (de már az ezt megelőző években is) végrehajtotta a műsorvezetői klónozást. Megpróbálták Sebestyén Balázst újra megalkotni, az eredmény pedig a képernyőn tetszeleg. Az eredmény Balázs korai munkásságának és arcoskodásának gyenge kópiája lett, aki ráadásul nem rendelkezik a megfelelő szövegállománnyal ahhoz, hogy ne legyen unalmas és semmitmondó a vezetés már a második összefoglalótól. Nem szép dolog ez, kedves RTL...
Bencén látszik az erőlködés, miközben ebben a szerepben már nem szabadna ilyen szinten szenvedni. A Stohl, de leginkább a Balázs bemutatta azt a színvonalat és szerepet, amiben a Való Világ műsorvezetőjének tetszelegnie illik. Ehhez képest Bence se nem vicces, se nem trendi, és a legkevésbé tud bármit is hozzátenni a műsorhoz. Nagyon kevésnek érzem azt az összefoglalók során, hogy minden izgalmas konfliktushelyzethez csak annyit tud hozzászólni: " majd meglátjuk mi lesz ebből"- Köszi, ezt nélküled is sejtettem valahogy. Én a Balázs klónjától elvárnám, hogy ilyen esetekben ne önmagát ismételgesse, hanám mondjon valami frappánsat, valami meglátást, valami nem nyílvánvalót, valami vicceset. De ettől klón a klón, hogy ezt nem tudja.
A szereplők médiatörténeti elemek
Én régebben azért néztem a való világot, mert érdekelt az a társadalmi jelentőségű kísérlete (akármennyire megkonstruált), hogy különböző helyről érkezett különböző kategóriájú emberek egy kis térben, hogyan tudnak szocializálódni, milyen konfliktusok jönnek elő és hogyan reagálnak a nyomásra. Ez számomra, aki meg akarja (j. ígymegyez) ismerni az embereket, érdekes dolog. Bevallom minden erre mutató jel ellenére sem gondoltam volna, hogy szinte fő műsoridőben egy fő tv-s formulát, bejáratott márkát képes lesz Magyarország vezető média orgánuma átalakítani a szereplők összetételében egy olyan szintre, ahol még (ebben a kontextusban) nem járt senki.
Mintha a Való Világ castingosai nem akarták volna túlcastingolni magukat, mintha bementek volna az első strip klubba szólni a kidobó fiúknak és táncos lányoknak:
"Srácok gyertek, meló van és Simon."
Minden vágyad, hogy kijavíthass? Eljött a te időd!
Amennyiben helyesírási hibát vagy elütést észlelsz, akkor kommentbe írd le a megoldást és bekerülsz a cikkbe!
Például:
Cikkben: Amenyiben helyesírási...
KisPista komment: Nem amenyiben hanem amennyiben
Javítás: Amennyiben (j. KisPista) helyesírási...