Kicsit késve ugyan, de megérkezett a devizában eladósodottak "új" mentőcsomagja, ami leginkább egy felturbózott régi csomagnak felel meg. Biztos vagyok benne, hogy ezt a lépést már két évvel ezelőtt is meg lehetett volna lépni. Viszont örömteli hír, hogy végre mindenki beléphet az árfolyamgátba, ami főleg a 90 napnál régebben tartozókat érinti érzékenyen. Persze most is vannak (és lesznek) elégedetlenkedők, akik összeesküvést látnak a háttérben, akiknek nem elég a tüneti kezelés.
E szerint a kilakoltatási moratórium április 30-áig meghosszabbodik. A már működő árfolyamgát pedig azoknak is hozzáférhetővé válik, akik eddig nem léphettek be. Eltörölték ugyanis azt a feltételt, hogy a rögzített árfolyamon való törlesztést igénylő adós fizetési késedelme nem haladhatja meg a 90 napot, hogy a kölcsön folyósításakor alkalmazott árfolyamon számított összege nem lehet több húszmillió forintnál, illetve hogy a hiteladós nem állhat fizetéskönnyítő program hatálya alatt.
Az árfolyamgát nem jelent többet vagy kevesebbet egy 2008-as (árfolyam) állapot mesterséges előidézésénél (j. Elegem Van). Mivel 2008-ban 180 forintos árfolyam környékén még senki nem akart csődbe menni ( csak azok, akik amúgy sem tudták különböző okok miatt fizetni a hiteleiket), ezért joggal várható el az adósoktól, hogy örömmel fogadják ezt a lehetőséget. A valóságban (és a kormány rossz kommunikációjának köszönhetően) a pozitív fogadtatást felváltotta az elégedetlenkedés és kivárásra játszás. Valamiért sokan úgy gondolták, hogy a kormány évről évre jobbnál jobb lehetőséget fog teremteni a piaci kamatozású devizahitelekkel kapcsolatos egyre mérsékeltebb veszteség realizálásával kapcsolatban.
A kormány ott követte el a bankszövetséggel karöltve a legnagyobb hibát (döntéshozói hatalmat mérlegelve a felelősség 70%-30%), hogy a mostani komplett megoldási javaslatot nem a legelső mentőcsomag részeként hozta meg. Helyette évről évről folyamatosan és apránként fejlesztve több verzió után jutottunk el a mostani állapotig, ami még mindig nem tekinthető 100%-ban véglegesnek, ha az emberek nem kezdenek tömegesen belépni a programba.
Maga a kiterjesztett csomag pénzügyileg értelmezhető és értékelendő elemeket tartalmaz. A továbbiakban nem lesz kizárva senki a segítségből (még azok sem, akik nagyobb lábon akartak élni és 20 millió forint felett vettek fel hitelt), és azok sem akik a leginkább rá vannak szorulva a segítségre. A kibővített árfolyamgátnak van egy gazdaságilag és emberileg is értékelhető logikus megoldása, és van egy társadalmi empátia miatt keletkező embertelen oldala.
Pozitív a csomag, hiszen egy olyan időszaknak az árfolyamszintjét állítja be 5 évre fixen és kiszámíthatóan, amikor még nem feltétlenül volt baja senkinek, nem pereskedtek az emberek a bankok ellen. Persze sokaknak már 180 forintos árfolyamszint is több volt, mint amin felvették a hitelt (140-150), de ez mégsem jelentett olyan drasztikus törlesztőemelkedést (j. Elegem Van). Inkább az adósok elfogadták a megemelkedett követeléseket, hiszen TUDATÁBAN voltak az árfolyamkockázattal (és ezt 180 forintos árfolyamig ennek tudták be). Pénzügyi racionalitása a csomagnak pedig a megosztott teherviselés. Az államnak és a bankszektornak nem érdeke, hogy nagy mennyiségben menjenek csődbe a hitelesek, mert akkor az ország is a csőd közelébe kerül. Viszont az sem járható út, ha mindent elengednének és következmények nélkül (+ a bankszektor veszteségességével) kapnák meg a devizahitelesek például a 180 forintos árfolyamot. Ez önmagában sértené azokat az adósokat, akik a drágább forint alapú hitelt vették fel és fizették mostanáig. Márpedig az ő érdekük nem sérülhet, a devizahitelesek nem járhatnak állami segítséggel jobban, mint forintos társaik. Ezért logikus, hogy a 180 forint feletti részt felosztva fizessék meg. A kamatok lekerülnek az adós válláról, neki csak a tőkerészt kell kompenzálnia.
Társadalmilag viszont továbbra is negatív hangja lesz a mentőcsomagnak. Többek között ennek oka, hogy az állam és a bankszektor hagyta idáig elfajulni a helyzetet és nem sietett valódi megoldás létrehozására az elmúlt években. Emiatt az emberek öntudatra ébredtek, csoportokba szerveződtek és elkezdték megkérdőjelezni a devizahitelek jogalapját, valóságosságát. Ez az a pont, ahol a legtöbben már nem elégszenek meg egy elfogadható állapot visszaállításával, ők már többet akarnak (ami viszont sértené a forint hitelesek és a társadalom hitellel nem rendelkező részét). Másrészről a negatív hozzáállásra a média is rá fog továbbra is segíteni. Ez egy olyan csont, amit a tökéletesen működő magyar média nem hagyhat ki. Egy ziccer, amit be kell lőni. Továbbra is gyártani fogják azokat a történeteket, ahol bemutatnak olyan családokat, akik elveszítik a házukat, az életüket. Az erre amúgy is érzékeny társadalom negatívan fog reagálni. A valóság ilyen helyzetekben viszont az, hogy akik a 180 forintos árfolyamon nem tudják fizetni a hitel törlesztését (ez 2008-as állapot), azok akkor is csődbe mentek volna, ha nem lett volna gazdasági világválság és a kormányon nem a Fidesz vagy az MSZP lett volna, hanem Mickey egér. A társadalom viszont nem szívesen ismeri be ennek a ténynek a valóságtartalmát, létezését, és még kevésbé fogadja el azt.
Az árfolyamgátba mindenkinek be kellene lépnie, mert egy olyan lehetőség, ami ritkán adatik meg az emberek életében. Gyakorlatilag "ingyen" kapnak pénzt. Abból indulok ki, hogy ha tetszik, ha nem tetszik, de az adósnak van egy érvényes szerződése, egy havi törlesztőrészlete, amit ki kell fizetni. Abban a pillanatban, hogy az állam azt mondja a bankokkal közösen, hogy ma 100.000-ret kell fizetni, de holnap már csak 75.000 forintot+ 12.500-at elhelyeznek külön számlán+ 12.500-at kifizetnek helyetted, akkor bátran mondhatjuk, hogy "ingyen" pénzt kaptunk. Ezen felül pedig nem szabad elfelejteni, hogy az árfolyamgátból való kilépést követően a törlesztőrészlet nem lehet 15%-nál magasabb. Most mindenki gondoljon bele abba, hogy a jövedelme az elmúlt 5 évben 15%-nál nagyobb mértékben nőtt vagy pedig csökkent? A gazdasági statisztika és gazdasági előrejelzések azt mutatják, hogy 5 év múlva Magyarországon a 15%-al megemelkedett törlesztő részletek kevésbé fognak fájni, mint a mostani normális törlesztőrészlet (stagnáló árfolyamon számolva).
Minden vágyad, hogy kijavíthass? Eljött a te időd!
Amennyiben helyesírási hibát vagy elütést észlelsz, akkor kommentbe írd le a megoldást és bekerülsz a cikkbe!
Például:
Cikkben: Amenyiben helyesírási...
KisPista komment: Nem amenyiben hanem amennyiben
Javítás: Amennyiben (j. KisPista) helyesírási...