Az MNB legújabb felméréséből kiderül, hogy a magyaroknak továbbra sincsen biztonsági tartalékuk, tehát egy vis major esetén már az első hónapban elbukna a legtöbb ember. Tényleg szükséges ennyire kicentizni az életünket és hónapról hónapra élni? Talán nem véletlen, hogy a magyarok az egyik legfeszültebb, legpesszimistább nemzet a világ. Összefüggés lehet eközött? Azért vagyunk feszültek mindig, mert mindent kicentizünk? Nézzük meg, hogyan vethetünk ennek véget!
Próbáld ki, milyen érzés, amikor pénz van a zsebedben. Amikor nem kell aggódnod amiatt, hogy elhagyod a pénzt a zsebedből, mert nem okozna különösebb gondot. Képzeld el az érzést, amikor úgy kelsz fel, hogyha a következő két hónapban nem kelsz ki az ágyból, akkor is minden marad a régiben...
1. lépés- Alapozz a számlákkal
Két dolgot tehetünk az életben: csökkentjük a kiadásainkat vagy növeljük a bevételeinket. Én mindkettőt javaslom, mivel nagyon egészséges dolog csökkenteni ÉS növelni. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy érdemes lenne egy hétvégét erre a célra rászánni és minden előfizetői szerződéseden végigfutni.
Nézz utána, hogy mennyit fizetsz folyószámlára, lakásbiztosításra, hitelre, az internetre, az áramra...stb. Ha megvannak a számok, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy valóban szükséged van e mindenre, amit fizetsz! Gondolok itt olyan tételekre, minthogy fizetsz a full UPC csomagra havi 13 ezer forintot, miközben nem is nézel több csatornát, mint ami a közepes csomagban benne van.
Vagy tényleg szükséged van a nagyobb tv-re hitelből vagy kp-ból? Teljesen mindegy ezen a ponton, hiszen a legtöbben a biztonsági tartalékukból veszik el ezt a pénzt. Ha pedig már ez is elfogyott, akkor irány a hitelpult!
Ezeknek a felesleges kiadásoknak véget kell vetni!
2. lépés A pénztárca szabályozása
A finomkodás ideje lejárt. Ha eddig x év alatt nem sikerült összehoznod két havi biztonsági tartalékot, akkor számodra nem jelentenek megoldást a 8-12 havi stratégiák. A rossz hírem az, hogyha április 1 -ig nem leszel képes létrehozni ezt a biztonsági tartalékot, akkor az idei évre elbuktad teljesen és továbbra is pengeélen táncolva imádkozol a munkahelyed és munkaképességed végett.
Először számold ki, hogy mennyibe kerül neked egy hónapban a megélhetésed. Ebbe beletartoznak a fix kiadások és a mozgó tőke is (egy kis mozi itt, egy kis étterem ott, egy új cipő amott). Kijön egy szám, ami legyen a családnak 300 000 forint. Ez azt jelenti, hogy áprilisig legalább 600 000 forintnak kellene ott landolnia a biztonsági tartalékban.
1. Állítsd le a folyamatban levő beruházásaidat
Én sem gondolom, hogy képes leszel pusztán a fizetésedre hagyatkozva kigazdálkodni ezt az összeget. Ide több kell. Biztosan most is vannak pénzigényes futó projektjeid, mint például "nyaraláspénz" vagy "hónap végén elmegyünk étterembe". Rosszabb esetben most tervezed, hogy akkor veszel egy új gépet, tv-t, gitárt, kismalacot.
Egyszerűen állíts le mindent és az idáig felhalmozott pénzt+ az ide felhalmozandó pénzt helyezd át a biztonsági tartalékba. Állítom, hogy sokan ezzel a lépéssel máris 1 havi megélhetési költséget össze tudnak iparkodni.
2. A fizetésedből fizess magadnak fizetést
Eddig sem működött az a lazaság, hogy majd te beosztottad random módon a fizetésedet. Helyette adjál magadnak fizetést a fizetésedből! Ha 300 000 forintot keresel, akkor legyen a fizetésed 250 000 forint és a köztes pénzt helyezd el a biztonsági tartalékban, amíg fel nem sikerül tölteni azt.
De utána sem szabad visszatérni a régi szokásokhoz, hiszen ez a legnagyobb hiba, amit elkövetsz. Aki 300 000 forintot keres, annak nem szabad 250 000-nél több pénzből élni. Aki 500 000 forintot keres, annak a megengedhető keret 400 000 forint kell, hogy legyen. Máskülönben teljesen mindegy, hogy mennyit keresel, soha nem éred utol magad, hiszen mindig nadrágszárig költekezel ki.
3. Két hónap böjt
Harmadik lépésként ideje pénzügyi böjtbe kezdened két hónapig, azaz el kell felejteni a mozikat, kávézókat, ajándékokat, éttermeket, mindenféle pikniket és fizetős programot. Hidd el, hogy ezt te okoztad magadnak azzal, hogy az elmúlt években felelőtlenül kiköltekeztél mindig az "ez még belefér" jeligére!
Két hónapot kell kibírnod és megváltozik a világ számodra, hiszen máris lesz egy szabad szemmel látható összeg a biztonsági tartalékodban, ami megnyugvással tölt majd el. Menet közben pedig észreveszed, hogy kevesebb pénzből is ugyanolyan boldog és teljes életet tudsz élni. Két hónapig nincsen felesleges kiadás. Két hónapig a családot DIY programokra viszed és megtapasztalod, milyen az, amikor egymásra figyeltek, együtt alkottok és gondolkodtok.
Ezek voltak az én tanácsaim az "azonnali pénzügyi beavatkozáshoz"- remélem megfogadod őket! A Te érdekedben...
►►►►
Nyugdíjmegtakarítás: Klikk
✰ ingyenesen letölthetsz egy hasznos pénzügyi eszközt: Klikk
Segítsek neked vagy kérdésed van pénzügyekben? Akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket, ahol további "csak itt megjelenő" egyedi tartalmakat is olvashatsz
Jelen weboldal teljes tartalma és az innen elérhető valamennyi dokumentum tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul, nem minősül biztosítási termék vagy pénzügyi szolgáltatás kiválasztására irányuló, illetve jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek). Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően. A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárjuk.
Ez a cikk 2018. január. 08. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.