Ma még mindig elterjedt hit a lakosság körében, hogy léteznek élősködő szakmák, amik nélkül egyszerűen boldogabbak lennénk és semmiféle hozzáadott értékük nincsen, de legalább a pénzünket akarják elvenni tőlünk. Én ezzel mélységesen egyet értek, hiszen már régen megtanultuk valakitől az interneten, hogy mindent meg tudunk saját magunk oldalni. Nincsen szükség hitelközvetítőre, hiszen nélkülük is fel tudjuk venni a legszarabb hiteleket. Ingatlanközvetítőre sincsen szükség, hiszen nélküle is át tudjuk vágni a vásárlót. Én a határt a sajtkészítőnél húznám meg, ugyanis sajtkészítőre mindig szükség van. Egy jó camambert azért nem érlelnék otthon a budin....
Az alapvető probléma véleményem szerint onnan kezdődik, hogy az emberek egyszerűen smucigok, nem hajlandóak semmiért sem fizetni. Inkább ott spórolnak ahol lehet. Persze ez addig funny, amíg nem velük szemben spórolja le az építési vállalkozó a jobb anyagot, vagy a pék a lisztet. Minden ember szent meggyőződése, hogy amit dolgozik, az a világ legfontosabb, legnélkülözhetetlenebb pozíciója és feladata.
Én ezt a biztonsági őr effektusnak hívom:
A ház nem sétál el magától, mert nincsen biztonsági őr. De biztonsági őrrel minden sokkal biztonságosabb.
Még mindig egy evolúciós fejlődés elején toporgunk egyhelyben, amikor komplett zavar támadt a fejekben és a legtöbben a mai napig képtelenek elvonatkoztatni a múltbeli dolgoktól. A múltban az igazi munka= valami, amivel alkotsz egy fizikai dolgot (házat, falat..stb) vagy állami alkalmazott vagy (orvos, tanár, hivatalnok). Aki ezektől eltért az vagy munkakerülő vagy szemét vállalkozó vagy élősködő.
Ilyen élősködő például a pénzügyi tanácsadó ezek szerint, akitől az isten óvjon meg mindenkit. Hiszen ha egy pénzügyi tanácsadó tanácsa a legjobb szándék ellenére elromlik, akkor bizony egy élősködő, ráadásul minden pénzügyi tanácsadó ilyen lesz. Ellenben (maradva a példáknál), ha egy autószerelő elcseszi neked a motort és mehetsz vissza, akkor azt nem nevezzük élősködőnek és nem gondoljuk, hogy minden autószerelő ilyen lenne.
Ennek a kettősségnek a lényegét én a fejlődésben látom. Egy átlagos ember számára nagyon nehéz megfogni bizonyos szolgáltatások tényleges értékét. Mivel nem tudja megérteni, ezért úgy érzi, hogy felesleges kiadás. Ha pedig felesleges, akkor élősködőkről van szó...
Óvakodj az élősködő hitelközvetítőktől, akik ránkeröltették a deviza hiteleket
Pont tegnap írta valaki kommentbe valamelyik cikkbe. Mivel szakmába vág, ezért ezt a példát fogom boncolni. Azt nagyon gyakran hallani, hogy az élősködő hitelközvetítők beszélték rá az embereket a devizahitelre. Ezt a hullámot Csányival az élen a bankok is meglovagolták. Arról mindenki mélyen hallgat, hogy a közvetítők mindig csak azt tudták közvetíteni, amit az adott bank engedélyezett és nyomatott.
Sőt! A bankrendszer a színfalak mögött egyenesen lebeszélte a közvetítőket a forint hitelekről. Ezekről ritkán beszélünk, de most nem erről van szó. Maradjunk a lényegnél. Arról soha egyetlen "károsult" sem beszél, hogy a közvetítő milyen munkát végzett el neki. Valamilyen perverz oknál fogva az emberek természetesnek veszik, ha valami ingyen van. Mindaddig természetes, amíg nem saját maguknak kell ingyen dolgozniuk.
Jellemzően akkoriban a hitelközvetítők jutalékot kaptak a közvetített hitelért. Az átlag ügyfél azért gondolja azt, hogy a hitelközvetítő élősködő, mert mondjuk a 10M forintos hitelért a közvetítő megkapott 100.000 forintot. Ingyen pénz, ugye?
Miről nem beszélnek?
- a közvetítő hányszor találkozott az ügyféllel?
- a közvetítő hány bankba ment el előszürni?
- a közvetítő elment a földhivatalba? Hányszor?
- a közvetítő hányszor beszélt telefonon az ügyféllel?
- a közvetítő hányszor beszélt a bankkal az ügylet miatt?
- a közvetítő hány órát töltött az ügyféllel a közjegyzőnél?
Ez mindig olyan idő, amiről senki nem beszél. Az élősködő szakmákban jellemzőek ezek a "holtidők", amikor ingyen foglalkozik relatív az ügylettel és az ügyfél észre sem veszi ezt. Márpedig ezeket az órákat illene belevenni a közvetítés után járó jutalék elbírálásába. Ugyanis a közvetítők nem a 10M forintért kapják a valóságban a pénzt, hanem ezekért a körökért...
És még mik maradnak ki?
- a közvetítő miből fizeti az irodát, utazási költségeket, telefonköltségeket, vállalkozás költségeit, adót?
- 3-4 ügyfél esetén átlag 1-ből lesz jutalék. Mi van a másik 2-3-al 4 ügyfelenként? A velük töltött időt ki fizeti meg?
Rengeteg olyan járulékos kötséget tudok felhozni neked, ami teljesebb képet ad a szolgáltatásról. Mert legyen az bármilyen élősködő szakma, egy szolgáltatást választasz minden esetben, aminek sok aspektusa van. Persze könnyebb azt látni, hogy jött a hitelközvetítő, találkoztál vele háromszor, aztán megkapott 100.000 forintot. De érdemes lenne arról beszélni, hogy mennyi adót kell fizetni, milyen járulékos költségei vannak (iroda, marketing, rezsi..stb) és hány órát foglalkozott ténylegesen a te ügyeddel (akár a háttérben).
Tudod az autószervíz, vagy a magánorvos sem azért ennyire drága, mert pofátlanok. Ők beleszámolják az áraikba ezeket a költségeket, hiszen senki nem dolgozik ingyen. Azt kell elfogadni, hogy a munka bizonyos területeken nem áll meg ott, amikor az ügyfél elmegy. A munkának vannak ügyfél nélküli része is.
A közvetítő mondjuk abban a hónapban 4 ügyféllel találkozott (ez egy reális átlag) és 200.000 forint jutalékot kapott összesen. Ebből a rezsire, irodára, adóra, könyvelőre..stb elment mondjuk 100.000 forint. A 4 ügyféllel összesen foglalkozott (utazások, tárgyalások, telefonálás, bankok...stb) 40 órát. 2.500 forint volt az órabére ebben az esetben. Ez azért nem egy élősködő órabére véleményem szerint. De! A 4 ügyfelet meg is kellett találni, emberekkel beszélgetni, hirdetni. Így biztosan elment az ügyfélkereséssel további 30 óra. Így az órabér máris 1.428 forintra zuhan.
És még nem mentem bele komolyabban a matekba...
Van egy rossz hírem: a társadalom által megbecsült szakmák: orvos, ügyvéd.. ugyanannyira élősködik, mint a bankár vagy az ingatlanközvetítő.
Tudom, hogy most teljesen kibuktál az állításon, de így van. Az orvos báró, aki élet-halál ura, gyakorlatilag elvárja a hálapénzt, és nem tehetsz más ezellen, mert ki vagy szolgáltatva. A közjegyzők szintén élősködnek, durvának érzem, hogy egy közjegyzői okirat (előre megszerkesztett sablon) aláírásáért és felolvasásáért, 1 óra munkáért járna a 60-100-200 ezer forint. Őket valamiért mégis jobban elfogadja a társadalom.
Én nem gondolom, hogy minden orvos élősködne vagy egyáltalán bármelyik szakma globális szinten élősködne. Egyszerűen egy társadalmi igényt elégítenek ki, amire választ maga az ügyfél ad. Az ügyfeleknek pedig azt kell pontosan megérteniük, hogy az adott szolgáltatás mit tartalmaz összességében.
Mert a közjegyző esetében sem csak azt az 1 órát fizeted meg. Az árban benne van a közel 10 évnyi tanulás, a sokmilliós tandíj, a diákhitel, az exkluzív iroda, az adó, a rezsi...stb. De ezek biztosan ismerős elemek lehetnek a saját munkahelyedről, ahol az árba bele van építve szintén számos passzív tétel. Akkor most te is élősködő vagy?
A helyzet az, hogy mindeannyian egymás pénzéből élünk... Ha én nem nálad vásárolok, akkor a munkáltatódnak nem lesz pénze kifizetni téged. Ha viszont te nem nálam vásárolsz, akkor én halok éhen. Gyakorlatilag egymáson élősködünk és mégsem...
►►►►
[ajándék nagy értékben]
► Két hétig ingyenesen letölthető a lakás-takarékpénztár könyv, ami rengeteg fontos információt tartalmaz Klikk
Ha kérdésed , akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
Itt találsz meg minket: