Azt gondolom, ha a magyar ember meghallja a "rogán baráti társaságnak" bármelyik szájából elhangozva a "nemzeti..." és "pénztári vagyon" szavakat, akkor kirázza a hideg. Ezeket a szavakat könnyen össze tudjuk kapcsolni a nemzeti dohányboltokkal és a magánnyugdíjpénztári vagyon likvidálásával. Mondjuk úgy, hogy nem feltétlenül fűződik a halandó embernek jó emléke ezekhez az intézkedésekhez. A napokban sikerült új szinte emelni a nemzeti agyvérzést, amikor Rogán bejelentette, hogy létre kívánják hozni a lakástakarékpénztárak ellenfelének szánt Nemzeti Otthonteremtési Közösséget. Csak jelzem, hogy a lakástakarékpénztárak kezelt vagyona 600 milliárd forint feletti. Ez pedig már tétel. Az indoklás elég bugyuta, és én emiatt félek...
A versennyel amúgy semmi bajom nem lenne, hiszen a piac majd beárazza magát és eldönti, hogy melyik szemléletmóddal tud azonosulni. Ezért nem értem a Taxis dühöngést sem, hiszen azon kívül, hogy csináltak egy ingyen flash mob reklámot a Ubernek, semmi érdemlegeset nem tudnak felmutatni. Gyakorlatilag olyan, mintha az autó nepperek azért tüntetnének, hogy magánszemélyek ne adhassanak el magánszemélynek autót, mert ők amatőrök, mert nem feltétlenül adóznak, mert... Szóval félek, hogy lejteni fog a pálya. Amikor orbitális baromsággal próbál meg önigazolni a kormány, abból születnek mindig a fájó ötletek, piaczsugorítások, állami andyvajna-póliumok. Lásd a Nemzeti Dohányboltokat, ahol a dohányzás csökkenését próbálták megindokolni, és nem igazán jött össze.
Szerintem ez az első lépés lehet.
Az a baj, hogy a lakástakarékpénztári megtakarításokból nem épül elég új ingatlan? Ez így nem igaz, hiszen a közel 10% fix hozamot garantáló szerződések pontosan tökéletesek az ingatlancélú öngondoskodásra. Azért nem épül sok új ingatlan, mert az elmúlt években a bankok behúzták a hitelféket, az emberek felélték a megtakarításaikat / bizonytalanná váltak. A piac viszont fellendülni látszik, így egyértelmű, hogy az ebben a rendszerben öngondoskodók is nagyobb számban fognak építkezni.
De nem építkezhet mindenki! Gondolni kéne azokra, akiknek csak használt ingatlanra van pénzük.
A building society nevű pénzügyi intézmények szövetkezeti formában működő szervezetek, legtöbbjük Nagy-Britanniában működik. Nem világos, miben térne el a szerepük a Magyarországon működő négy lakás-takarékpénztárétól (OTP, Fundamenta, Erste, Aegon),-portfólió
Nem gondolom, hogy ma veszélyeztetve lenne az Államtól a lakástakarékpénztári rendszer, de hosszú távon komoly problémái lehetnek, ha a Nemzeti Otthonteremtési Közösséget a kormány megfelelő törvényekkel próbálja helyzetbe hozni. Mert az öngondoskodó réteg nagyon hamar képes irányt változtatni megfelelő ösztönzés mellett.
Tudtad, hogy egész Európában Magyarországon a legnagyobb a lakástakarékpénztárak állami támogatottsága (30%)? Az átlag 14-15% körül van, míg Ausztriában 1-2%. Ebből következik, hogy probléma nélkül lehetne csökkenteni a támogatást 15%-ra hivatkozva az európai harmonizációra. Ezzel párhuzamosan pedig a 30%-os támogatást valamilyen formában be lehetne építeni a Nemzeti Otthonteremtési Közösség programjába. Akkor pedig egyre kevesebb kérdés lenne, hogy az átlagos öngondoskodó hova viszi a pénzét.
Lehetne arról is beszélni, hogy megadóztatná a kormány a lakástakarékokat, amennyiben 6 éven belül hozzájuk nyúlunk (akkor a 4 és 5 éves programok kiestek). Alternatívaként ott lenne a ...., ami természetesen adómentes.
Már most látszik, hogy a building society mintájára megalkotandó Nemzeti Otthonteremtési Közösség feloldaná a lakáskasszák legnagyobb hibáját. A lakáskasszába egy ember maximum havi 20.000 forint befizetés után kap támogatást. Ez jól hangzott 5 -8 évvel ezelőtt, de egyre rosszabbul a növekvő árak mellett. Az Állam alternatívája ezt a "konfliktust" is feloldhatná, hiszen alternatívája egy plafon nélküli államilag támogatott befizetési opciót jelenthetne. Akkor pedig a magasabb jövedelműek azonnal ebbe az irányba fordulnak, hiszen sokan vannak, akik nem 20 hanem 60-100 ezer forintot is félretennének havonta olyan programba amit az Állam 30%-al támogat.
És aztán a brókerbotrányok és takarékszövetkezeti bedőlések idején nem kéne foglalkozni a mára teljesen kiürült kasszával operáló OBA-BEVA duóval, hanem garanciának ott lenne az állami kezességvállalás. Ez pedig több, mint elég lehet sokaknak, akiknek elege van, hogy a bürokráciában ide oda hárítják a cégek a felelősséget.
Jah, hogy ez csak pár ötlet a sok közül, amivel lehetne változtatni az erőviszonyokon? És mi ennek a vége? A lakástakarékok mostanában nem mennek csődbe, de a jelentős vagyon elvándorolhat tőlük és állami érdekeltség alá kerülhet. De meddig bírja el a rendszer, hogy folyamatosan újat építsenek? Ma még rendben van, de ha minden a használt ingatlanpiac elengedésére és az építkezések ösztönzésére vonatkozik, akkor mikor jön el az a pont, amikor az újból használt lesz, a használtból pedig eladhatatlan?
Én személy szerint nagyon nem szeretem, ha minden "nemzeti" akar lenni. Ez ugyanis sérti a szabad piac működési elvét. Nem lehet ugyanazon szervezet a bíró, a hóhér és a "vádlott" is, mert annak a vége... Különösen fáj nekem, hogy a kormány ebbe is bele akar szólni, mivel Magyarországon pénzügyekkel kapcsolatban kevés dolog működik vitán felül jól. A lakástakarékpénztári rendszer pont egy ilyen tétel. Van, amit "nem kell megjavítani". Ugyanis az építkezések is remélhetőleg mindig önerővel kezdődnek el. Önerőt pedig gyűjteni kell annak, aki építkezni akar. Mi lenne jobb megoldás, mint az a program, aminél kapunk grátisz 30%-ot a befizetéseinkre?
:::
Ha kérdésed van CSOK-al, hitellel, vagy bármivel kapcsolatban, ami pénzügy, írj bátran: szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy klikk