Általában az emberek utólag okosak, utólag tudják, hogy mit kellett volna tenni, de előre az ismeretlnbe nem mernek cselekedni. Valószínűleg így vagyunk a nyugdíjjal kapcsolatban is annak ellenére, hogy egyre több ember fogja fel ennek a sürgösségét és jelentőségét. A legtöbben még mindig abban reménykednek, hogy megmarad az a nyugdíjrendszer (állami nyugdíj), aminek struktúrális instabilitását mit sem jelez jobban, minthogy a lényegesen gazdagabb Németországban is csődött mondott az állami nyugdíj (ma már lecsökkentették a nyugdíjat: férfi: 1040 euro, nő 700 euro körül kap átlagban). Németországban is egyre jelentősebb kérdés a rendszer felszámolása és a privatizálás. Magyarországon is csak idő kérdése, mikor válik a nyugdíjfolyósító fizetésképtelenné és a parlament mikortól szavazza meg az alapnyugdíjat (100-150 euro- 30-40e forint).
Ez a probléma nem a mai nyugdíjasokat fogja érinteni, akik mindenféleképpen megkapják a pénzüket. De talán nem is a mai huszonévesek legsürgetőbb problémája ez, akiknek még van relatív elég idejük az öngondoskodásra. A ma ismert nyugdíjrendszer komplett felszámolása a 35-, de inkább 45 felettieket fogja igazán arcon csapni, akiknek már nem lesz elég idejük öngondoskodni a szükős anyagi lehetőségek miatt. Hiszen belátható, hogy 30 évig havi 20.000-ret félretenni az nem ugyanaz, mint 10-15 évig havi 40-60 ezret!
Ez a baj a nyugdíjjal: Klikk
Mi fog történi záros határidőn belül?
Hogy ez most két év, öt év vagy 10 év, azt nem fogom tudni megmondani neked. Nagyon sok függ a politikai tényezőktől és olyan egyéb körülményektől, amikbe nem látunk bele. Az biztos, hogy egyszer csak kongatni fognak. Egyszer kapod a levelet, miszerint eltörölték a jövedelmed arányában kiszámított nyugdíjat, holnaptól csak alapnyugdíjra vagy jgosult. Egyszer rádöbbensz arra, hogy a wc-n lehúzták addigi életedet, ami a nyugdíjas éveid tervezését illeti. Aztán csak nézel ki magadból: hogyan tovább?
Nagyon brutális lesz arra ébredni, hogy már korántsem havi 80-100-150 ezer forintnyi nyugdíjat kapsz, holott te ennek arányában fizettél be a kasszába. A sokadik sokk után persze ösztönösen elkezdesz azon gondolkozni, hogyan lehetne megoldani a helyzetet!
De mit tudsz tenni?
Nézzünk egy konkrét példát:
1. verzió
Hiszel a rendszerben és nem öngondoskodsz. Ma 45 éves vagy. 10 év múlva jelentik be, hogy vége ennek a rendszernek. Tehát a következő 10 évben még az állami nyugdíjba fizettél be a jövedelmed arányába, amit egy tollvonással semmissé tettek. Ketyeg az óra, hiszen 55 évesen a kilátásaid az alapnyugdíj és 10 évnyi idő az öngondoskodásra. Abból indulok ki, hogy jelenértéken ma is 20 ezer forintot és 55 évesen is 20 ezer forintot tudsz öngondoskodni.
Megtalálod a legjobb nyugdíjbiztosítást/önkéntes nyugdíjpénztárat/Nyeszt és oda pakolod a pénzed a hozamokért és állami adókedvezményért cserébe! Mennyi jön össze?
A számításaim szerint nagyjából (termék és hozamfüggő) 3-4M forint.
2. verzió
Belátod, hogy ez a rendszer az utolsókat rúgja és minél több időt vesztegetsz el, annál jobban meg fogod szívni. Már ma elindítod a nyugdíjcélú megtakarításodat havi 20 ezer forinttal. Mivel ma még 10 évvel több időd van, ezért lényegesen több pénzt fogsz tudni összegyűjteni!
Számításaim szerint: 12-14M forint környékén gyűlik össze a pénzed.
Nem ígérem, hogy ez a pénz elég lesz ahhoz, hogy megélj!
De számoljunk tovább:
15 évig leszel nyugdíjas.
4M/15év/12 hónap= 22.222,- / hó
14M/15 év/12 hónap = 77.777,- /hó
Melyikből fogsz tudni jobban kijönni?
És akkor a legfőbb kérdés, hogy valóban szükség van öngondoskodásra? Valószínűleg sokan jönnek kommentekbe a bizonyításaikkal, és a vádaskodásaikkal! De bárki tudja azt neked vagy nekem írásban garantálni, hogy nem történik meg az Magyarországon, ami Szlovákiában volt (nyugdíjrendszer privatlizálása)?Bárki tudja garantálni, hogy az elmúlt tizenévek alatt befizetett pénzed alapján fogják a nyugdíjadat meghatározni?És mi van, ha nem?
Az életedről beszélünk és nem egy tárgyról. Ha nincs pénzed a tárgyra, akkor nem veszed meg. De ha nincsen pénzed a (nyugdíjas)életedre, akkor mihez kezdesz? Feladod?
:::
Ha kérdésed van vagy tanácsot szeretnél kérni, akkor írj bátran: szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy klikk
Az egész országban elérhető vagyok!
Amiben tudok segíteni: Nyesz, Önkéntes nyugdíjpénztár vagy Nyugdíjbiztosítás