Karácsonyi ajándékként kaptam a jó hírt, miszerint a magyar kormány végre egy olyan döntést hozott, amit csak üdvözölni tudok, ami előre mutató, aminek van értelme, ami erősíti a társadalmat és ami a jövő magyar gazdaságát nem fogja nehéz helyzetbe hozni. Számtalanszor megkaptam ezen a blogon, hogy biztosan Fidesz ellenes pártválasztott fizetett kutya vagyok, aki a karhatalom ellen akar érvelni. Függetlenként sajnos nem tudtam nem ellene beszélni, döntéseit vitatni egészen a mai napig. Ezen a napon azonban méltatásról lesz szó és dícséretről! Fókuszban a Nyugdíj reform:
A parlament elfogadta a nyugdíj előtakarékossághoz kapcsolódó kedvezmények átalakításáról szóló módosító javaslatot, így januártól már nem csak az önkéntes nyugdíjkasszákba befizetett pénzek után, hanem az üzleti biztosítókkal kötött szerződések után is jár az adókedvezmény. A kormány által beterjesztett javaslat szerint a cél a nyugdíj előtakarékossági hajlandóság növelése, így nem csak a nyugdíjkasszákba befizetett összegek 20 százaléka, hanem a hazai - illetve EGT-tagállamban letelepedett - üzleti biztostónál kötött nyugdíjszerződés összege levonható az adóból.
Magyarország az elmúlt években letért a tervezhető jövő útjáról. Többé már senki nem számolt a nyugdíjjal, senki nem tervezett 2-4 évnél előrébb. Hiába nyílt titok, hogy a gazdaság a pénzen alapul, emiatt pénzre mindig lesz szükség. A napi megélhetési gondok, a kilátástalanság és a devizahitelezés mellett a legtöbben nem gondolkodtak a jövőben. Amikor a kormány elvette a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat (cserébe egy ígérvényért), akkor a szakemberek egytől egyig megrettentek, hiszen ők már tudták, hogy ez a váltó a jövőben semmit nem fog érni, így sokak nyugdíja elveszett.
Baj lesz. Baj lesz az embereknek, mert éhezni fognak, baj lesz a költségvetésnek, mert komoly összegeket fog felemészteni a rendszer egyben tartása. A nyugdíj még mindig sokaknak elég távoli fantazmagóriának tűnik, amit a legtöbben úgy terveznek, hogy meg sem élnek. Viszont cserébe a megtakarítások szintje az elmúlt években bármilyen időtávot nézve jelentősen megcsappant. Köszönhető ez az elhúzódó válságnak, a hitelbotránynak és még sok egyéb tényezőnek. Az emberek jelentős része nem rendelkezik jelenleg semmilyen megtakarítással, nem hogy nyugdíjprogrammal. Pedig a megtakarítás az alapja a társadalmi előrelépésnek és a gazdasági fellendülésnek.
Tegnap nagy nap volt, hiszen a kormány bejelentette a nyugdíjreformot, ami még nem mondható igazi nyugdíjreformnak (mint, ami történt Szlovákiában), de már egy nagyon jelentős (vissza)lépéssel előrébb kerültünk. A jövőben (2014.01.01-től) kiterjesztik az adókedvezményes (20%) nyugdíjprogramok körét (eddig ÖNYP és NYESZ) a piaci alapon működő nyugdíjbiztosításokra (leánykori nevén UL). A befektetési életbiztosításokhoz járó 20%-os adókedvezmény önmagában nem nagy találmány, hiszen a régi motorosoknak ismerős lehet ez a dolog még az MSZP kormányzásának az idejéből, amikor minden típusú és időtávú UL-re járt a támogatás.
Annyi változás lesz, hogy a támogatás mostantól csak a nyugdíjcélra kötött programok esetében jár (tehát ezzel még nem oldották még meg a többi időtávot). Nagyon jó hír, hiszen ez egy abszolút nyugdíj elő takarékosság ösztönző kezdeményezés egy olyan termékcsoport esetében, ami Magyarország legelterjedtebb programcsomagja. Ráadásul az UL-eket sok vád érheti, de az nem, hogy hosszú távon nem érné meg (15-20+ év). A lényeg szerintem mégis az, hogy elkezdődjön valami, amit öntakarékoskodásnak hívunk, és a társadalom megint kezdjen leszakadni az államtól, amikor a saját gondoskodásunkról van szó.
A jövő nyugdíjrendszerének készítheti elő a terepet ez a kezdeményezés. A mostani rendszer megbukott, hiszen már képtelen kitermelni évek óta a mostani nyugdíjasok pénzét. Ennek okai a minimálbéresek országában a munkanélküliség, a demográfiai adatok negatív tartományba fordulása és a szülői vállalkozó kedv csökkenése a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika hatására. A mostani nyugdíjbefizetések (nyugdíjhozzájárulás) állami gyűjtőszámlára egyáltalán nem igazságos, de még csak nem is garantált.
A nagy veszélye a mostani rendszernek, hogy az Y generáció tagjai hiába fizetnek be a kasszába, számukra már egyáltalán nem garantált a visszaosztás rendszere, amikor eljutnak oda. Így ennek a generációnak jelenleg duplán kellene teljesítenie a befizetéseket. Egyrészt a kötelezőt a fizetésből, másrészt öngondoskodás formájában, hogy saját maguknak legyen nyugdíja. Ez hosszú távon nem működhet. A jövő nyugdíjrendszer biztosan elengedi az állami nyugdíjat, nem az állam feladata lesz a nyugdíj biztosítása, hanem kötelező jelleggel kell mindenkinek megtakarítani piaci alapokon működő nyugdíjprogramokban.
Ez a rendszer azért lesz jó, mert mindenki egyénileg fog felelni a befizetéseiért, és a befizetéseket garantáltan visszakapjuk kamatostul. Hátránya az lesz, hogy mindenki olyan mértékben kap, amilyen mértékben ad. Ennek a rendszernek és az öngondoskád intézményének ágyaz meg ez a támogatás is.
Be kell vallani, hogy ezt most jól csinálta a kormány. Mindig hittem a megtakarítás ösztönző programokban, hiszen a megtakarítás az alapja bármilyen társadalmi jólétnek. Megtakarítások nélkül viszont a társadalom nagyon sebezhető és ki van téve minden világgazdasági változásnak, negatív hatásnak. Az embereknek pedig rá kell térniük arra az útra, ahol nem létezik többé az "amit ma elkölthetsz, költs el többet" elv. A normális az, ha a bevételeid 15-30%-át különböző időtávú megtakarításokba helyezed. Csak így tudsz stabillá és erőssé válni.
A program:
akkor szolgáltat, ha:
1. a biztosított megszerzi a társadalombiztosítási nyugellátásra való jogosultságot, vagy 2. egészségi állapota legalább 40 százalékos mértékben károsodik, vagy 3. eléri a szerződés kötésekor érvényes törvényes nyugdíjkorhatárt, illetve 4. ha elhalálozik.
Minden vágyad, hogy kijavíthass? Eljött a te időd!
Amennyiben helyesírási hibát vagy elütést észlelsz, akkor kommentbe írd le a megoldást és bekerülsz a cikkbe!
Például:
Cikkben: Amenyiben helyesírási...
KisPista komment: Nem amenyiben hanem amennyiben
Javítás: Amennyiben (j. KisPista) helyesírási...