2013-ban pontosan azt kaptuk, amire számítani lehetett. Egy hatalmas kabaré volt az egész év politikai és gazdasági szempontból, ami számos esetben hozott megbotránkozást, csakúgy mint egy mosolyt. Kétségtelen, hogy az Orbán-kormány kezében tartja a hatalmat, nélküle semmi sem történhet ebben az országban. Idén többek között láthattuk, ahogyan a kormány betör a telekommunikációs piacra, láthattuk Matolcsy új arcát és szembesülhettük a nemzeti dohányleszoktatással. Hajtás után 2013 madártávlatból innen és túl:
(2013.03) Kiderűlt, hogy a hülyeség pozíció és nem emberfüggő- Matolcsy az új jegybankelnök
Matolcsy Györgynek sikerült az elmúlt években betöltenie a Hofi által itt hagyott űrt, ami a humort és öniróniát illeti. Ez a kétségkívül gazdaságilag túlképzett ember a Fidesz kormány alatt ez idáig saját maga paródiája volt, aki a hormontúltengésben szenvedő tiniket megszégyenítő magabiztossággal csinált bolondot magából, tette értéktelenné a nemzetgazdasági miniszteri pozíciót és hozta vissza a világ színpadjára a magyar humort. Kódneve: Unortodoxia
Aztán a gazdasági szakértők legmélyebb rémálmait felidézve nevezték ki Matolcsyt az addig Mordor seregeivel szemben utolsóként megmaradt vár vezetőjévé (jegybankelnök). Féltünk, hogy az ember megbolondult és az egész országot romba dönti. Helyette viszont nagy meglepetésre kiderült, hogy Matolcsy képes még gazdasági szakemberként viselkedni, aki ugyan még mindig szenved az unortodoxia tüneteitől, de mégis mintha rálépett volna a fékre, és elhagyta volna bolond mivoltának bizonygatását. Helyette viszont bebizonyosodott, hogy a nemzetgazdasági miniszteri pozíció felvételi követelménye a paródia, a bolondság és az antigazdaság. Varga Mihály tökéletesen hozta a szerepet, amit ez a pozíció megkövetel ezek szerint mostanában.
(2013.03.15) A kormány felfedezte magának a telekommunikációt.
Ez a nap az év és talán az elmúlt 23 év legsötétebb napja volt a magyar nép számára. A reménytelenség, magára hagyatottság és a kormány töketlensége volt éppen terítéken, miközben emberek ezreinek az életével játszottak. Másrészről viszont az elmúlt 23 év talán legjobb napja is volt ez egyben, hiszen a reménytelenségben felütötte a fejét a társadalmi összetartás, a segítségnyújtás, a civil összefogás. Megerősítettük magunkat abban, hogy senki sincsen egyedül ebben az országban (politikától, vallástól és bőrszíntől függetlenül), ha valóban baj van.
A belügyminisztérium a nagy hóvihar után megkésve ugyan, bár törve nem adta ki hangzatosabbnál hangzatosabb nyilatkozatait, hogy a viharról már 1 héttel az eset előtt lehetett tudni és fel lehetett volna rá készülni. Csak a legvérmesebb újságíró horda mert visszakérdezni, hogy ha ez ennyire nyilvánvaló volt, akkor a kormány tulajdonképpen miért is nem készült fel rá? A valóságban a helyzet csúcspontjában csak a Facebook és civil csoportok összefogása tartott sokakat életben, szerveztek meg önkéntes alapon segítséget, miközben a hatalom az első 24 órában a saját embereinek a kimentésével volt elfoglalva. Aztán pedig egy sms-re futotta, amikor már a vihar elvonult.
De még ebben a felemelkedett hangulatban is sikerült a kormánynak érvényesítenie stratégiáját és azon nyomban betámadta az egyik telekommunikációs vállalatot, aki nem volt hajlandó úgy ugrálni, ahogy a kormány fütyül, miközben a szektorra nagyon komoly adókat erőltettek rá. Még egyszer köszönöm mindenkinek, hogy önkéntes alapon sikerült megszervezni a mentést és sikerült emberéleteket menteni, miközben a milliárdokból fenntartott katasztrófa elhárításnak sikerült totális csődöt mondania.
(2013.03) A pofátlan költségtérítések ellen fellép a Fidesz
A Fidesz mára a pofátlan végkielégítések és költségtérítések elleni harc szimbólumává vált. Igazi úttörő, aki néha beleesik a saját csapdájába, amit bizonyít az alábbi lista vagy éppen az elmúlt hetekben közzétett év végi Fidesz érdekeltségű intézményi vezetők több tízmilliós prémiuma. Sikerként könyvelhető el, hogy valójában a Fidesz teljesítette az ígéretét és leszámolt az MSZP-Jobbik és társai pofátlan pénzfelvételeivel. (Mára csak a saját embereik juthatnak ilyen pénzekhez).
(2013. 04) Rezsicsökkentés első fázisa, amit azóta követett még 1-2-3 lépés
Rogán Antal fémjelezte intézkedéssorozat áprilisban vette kezdetét, amit manapság a nagy nemzeti rezsicsökkentésnek hívunk. Idén csak úgy röpködtek a -10%-ok, amik bizonyos választói bázisok soha nem látott elégedettségét eredményezték. Eltelt már jó pár hónap azóta, de még mindig nem akarja nagyon senki belátni, hogy ezek a rezsicsökkentések sokkal többe kerülnek az emberek számára, mint amennyit a spórolás jelent. Mindegy hogy gázszámlát akarnak csökkenteni erőszakosan vagy pedig a banki dolgokat...
Remélem egyszer mindenki meg fogja érteni, hogy a piac rendelkezik egy kiigazító mechanizmussal, aminek a lényege az, hogy az állam által erővel elvett bevételt valamilyen módon pótolja. Ha az állam a lakosságot akarja védeni, akkor a szolgáltató egyértelműen a vállalati szférát kezdi el terhelni, akik viszont továbbterhelnek a lakosságra. Így végső soron 1 dolog lesz olcsóbb, míg minden más drágább. Ez a trükkös adóbevétel emelés az állam részéről, hiszen így a lakosság nem a korményt hibáztatja, hanem a vállalati szektort, akik kénytelenek emelni emiatt is az áraikon, ami többletbevételt-többletadózást eredményez. Hát ez rogánisztikus.
Stadiont és cirkuszt a népnek!
Orbán Viktor szereti a focit, ezért a Fidesz is szereti a focit. Ráadásul egy bizonyos megalománia is megfigyelhető, hiszen Felcsútra arányaiban drágább stadiont építenek, mint amennyibe az olasz többszörös bajnok Juventus modern stadionja került. Az már mellékes, hogy a felcsúti stadion Orbán Viktor kertjében épül és befogadóképessége 2-szerese a falu lélekszámának. Másfelől a stadionépítést következetesen és ellentmondást nem tűrően viszi végbe Orbán Viktor és bandája. Többször kinyilatkoztatta már, hogy szégyen a focit nem annyira támogatni anyagiakban, mint az egészségügyet vagy az oktatás (amit Hoffman Rózsa idén szétvert).
Miközben a teljes magyar egészségügyi szektor közel 60 milliárdos adósságtól fulladozik, ami miatt az eddig se túl színvonalas szolgáltatás folyamatosan romlik, addig a stadionokra idén több száz milliárd forintot szavatak meg. Példának okáért olyan csapatok is kapnak fél milliárdokat, akik az NB2 végén kullognak és életünkben nem hallottunk még róluk, de legalább fideszes polgármesterük van.
2013 a devizahitelesek megmentéséről is szólt
Talán a legnagyobb megosztottságot idén a devizahitelesek ügye hozta a társadalomban. Politikusok, bankárok, ügyvédek, és mindenki más valamilyen módon megpróbál nyerészkedni az ügyből, miközben a száguldó devizavasúton elvétve találni olyan adóst, akit tényleg meg kellene menteni, mert:
1. Van munkája, de nem tud 2x nagyobb törlesztőt fizetni. Nem azért nem fizet mert egyáltalán nem tud semmit se.
2. A hitelből nem a hatodik házát vette, nem huszonmilliókat vett fel, de még csak nem is BMW-re költötte el a pénzt, hanem egyetlen lakására, ahol a családjával lakik.
Ehelyett viszont megjelentek a hiénák, akik arra bíztatnak mindenkit, hogy döntsék romba a magyar bankrendszert és minden hitelt semmisítsenek meg. Erre a vonatra felszálltak olyanok, akik akkor sem tudtak volna fizetni, ha nincsen válság, megjelentek azok, akik luxus életre költötték a pénzt, de most nyerészkedni próbálnak és megjelentek jogosan az átlagos adósok is, akik eddig rendesen fizettek, de elegük van abból, hogy minden terhet rájuk hárítanak át, mert ők becsületesen fizetnek.
Közben az állam dobálta be a mentőmellényeket a piacra, amit egy rendkívül elrontott kommunikáció kísért. Nem is lett megfelelő eredménye az árfolyamgátnak. Pedig az árfolyamgát nem rossz megoldás. Csak annak rossz megoldás a válság előtti törlesztő állapot visszaállítása, aki most már csak a teljes győzelemmel elégszik meg. Ha harc ma is folyik, miközben haladunk saját vesztünk felé. Stabil bankrendszer nélkül garantálható a gazdasági összeomlás. A kormány folyamatosan adóztatja a bankrendszert, az emberek elfordultak a rendszertől és a hitelesek pedig újabb lyukakat akarnak ütni a páncéljukon. Egyre egyértelműbb a végkifejlett, ami tökéletesen megegyezik a kormány céljával. Elkergetni a külföldi bankokat, akik viszik magukkal a versenyhelyzetet, és helyette létrehozni a nemzeti bankrendszert, amit monopol szintre emelnek.
Nemzeti dohányboltok a választási propaganda legújabb vívmányai
A rendszerváltás utáni legnyilvánvalóbb csibészséget követték el, amikor a dohányárusítást (mint az egyik legnagyobb biznisz) jogokhoz kötötték és a forgalmat beterelték az árusításra létrejött nemzeti dohányboltokba. Eredménye az addig tradicionális trafikok csődbe vitele, több tízezer ember elbocsájtása, a dohányból származó drasztikus adóbevétel csökkenés, és a "haverok" jóllakatása. De akkor miért is nagyon jó kampányprogramnak?
Az elmúlt hónapokban egyértelművé vált, hogy a benzinkutakon és a nagy forgalmat generáló bevásárlóközpontokban koncentrálódik a teljes bevétel 22%-a, amit szinte kivétel nélkül "haverok" bitorolnak. Ebből a helyzetből a Fidesz a választások előtt csak úgy tud kijönni, ha szembemegy eddigi ténykedésével és csinál egy látszatintézkedést, amivel igazából az emberek szívatja tovább. Törvényileg megtiltják a benzinkutak és bevásárlóközpontokban/közelükben ténykedő cigaretta árusítást. Tehát nem elég, hogy kutatni kell a trafikokat, nemsokára már az egyértelmű helyeken sem fogjuk megtalálni sokak kedvenc függőségét.
Ettől viszont sok választó azt fogja érezni, hogy a Fidesz az emberek érdekét képviseli és még a "haverokkal", oligarchákkal is kiszúr ha a választókról van szó. Tulajdonképpen igen és nem.
Az idei évről eszembe jutott egy elbeszélés, ami tökéletesen leírja a történéseket szerintem:
A kisgyerek otthon megkérdezi az apját, hogy mi az a POLITIKA?
Az apja leülteti, és példákkal elmagyarázza:
Hát figyelj, édes fiam. Én hozom haza a pénzt, tehát én vagyok a KAPITALIZMUS.
Anyád ügyel a pénzre, tehát ő a KORMÁNY.
Nagyapád ügyel arra, hogy minden rendben legyen, tehát ő a SZAKSZERVEZET.
A bébicsősz, aki az öcsédre vigyáz meg a DOLGOZÓ OSZTÁLY.
MI mindannyian azért dolgozunk, hogy te fiam, a NÉP jól érezd magad, és minden rendben legyen. A pár hónapos kisöcséd pedig a mi közös JÖVŐNK.A kisgyerek megjegyzi, amit hallott, és elmegy aludni.
Éjjel arra ébred, hogy a kisöccse ''telerakta a pelenkáját'' és keservesen sír.
Felkel, és szólni akar az anyjának, de olyan mélyen alszik, hogy nem bírja felkelteni.
Bemegy szólni a bébicsősznek, de a szobájában látja, hogy az apja éppen kufircol vele az ágyban, miközben a nagyapja kukucskál be kintről az ablakon.
Senki sem veszi észre, hogy ő is ott van, így visszamegy aludni.Másnap kérdezi a kisgyereket az apja, hogy most már el tudja-e mondani a saját szavaival, hogy mi is az a POLITIKA?
A kisfiúnak eszébe jutnak az éjszaka látottak s így szól: -- A politika az, amikor a kapitalizmus kihasználja a dolgozó osztályt, amit a szakszervezet csak tétlenül bámul. A kormány alszik, a néppel senki sem törődik, és a közös jövőnk is szarban van.
Minden vágyad, hogy kijavíthass? Eljött a te időd!
Amennyiben helyesírási hibát vagy elütést észlelsz, akkor kommentbe írd le a megoldást és bekerülsz a cikkbe!
Például:
Cikkben: Amenyiben helyesírási...
KisPista komment: Nem amenyiben hanem amennyiben
Javítás: Amennyiben (j. KisPista) helyesírási...