Amikor még mi gyerekek voltunk, akkor a LEGO volt az überalles királyság, amire mindannyian vágytunk! Emlékszel még arra, amikor reggel izgatottan kipattantál az ágyból és (akkor még) havazás közepette rohantál a "másik szobába", hogy megpillantsd mit hozott a Jézuska?
És bizony a karácsonyfa alatt sereglett a nagyobbnál nagyobb doboztenger és nem tudtad, hogy akkor melyikkel kezdjed! "Most akkor a legkisebbet bontsam ki és a végére hagyjam a legnagyobbat, vagy egyből térjek rá a lényegre?". Mert bizony régen a méret volt a lényeg. Megtanítottak minket arra, hogy minél nagyobb egy doboz, annál értékesebb.
De számunkra minden értékes volt, amit kaptunk, mert őszinték voltunk és lelkesek. Minden ajándék egy kulcs volt, ami megnyitotta fantáziánk birodalmát. Minden ajándék egy újabb lehetőség volt megváltani a világot! Jódolgunkban pedig azt sem tudtuk hova nyúljunk. Megannyi doboz, megannyi csomag a fa alatt és az idő rövid. Sietni kellett fénysebességgel feldolgozni az ajándéktengert, mintha attól féltünk volna, hogyha lassúak vagyunk, akkor a Jézuska majd visszaviszi, amit nem bontottunk ki.
Kockáztatni pedig nem lehetett!
Nézzük meg, hogy mi volt akkor és mi van ma:
Ugye milyen szörnyű, ha belegondolunk, hogy ma már az érték és a méret szétvált? Egyre kevesebb az esély arra, hogy a gyerekeink átéljék azokat az örömöket és abban a formában, mint amit számunkra ezek a karácsonyi reggelek jelentettek. A világ megváltozott, a gyerekeket teljesen más dolgok érdeklik és ami a legfontosabb: teljesen más lehetőségeink vannak.
Ma már nem tudsz szülőként alibizni egy 10-12 éves gyereknek, hogy veszel pár nagydobozú "gagyit", hogy többnek látszódjon a karácsonyi csomag. A mai gyereket egyre kevésbé érdeklik bizonyos kor felett a fizikai játékok és helyüket valami teljesen más vette, veszi át.
A napokban gondolkodtam el azon, hogy a 11 éves unokahugomnak mit vegyek karácsonyra. Tulajdonképpen mi érdekli őt? Mi az, aminek tényleg örülne? Mi az az ajándék, amivel picit fejleszteni tudom és tanítani? Én még LEGO párti vagyok, de aztán rájöttem:
Sajnos, nem sajnos, de a kedvenc játéka a telefonja és azon belül a letölthető játékok. Folyamatosan azt nyomogatja, az köti le és végső soron ezekből a játékokból egy bizonyos szintig még tanulni is tud. Kicsit elszégyeltem magam, hogy milyen gáz lenne neki egy játékszoftvert vásárolni, letölteni, hiszen nincsenek nagy dobozok, nincsen meg az ajándékbontás öröme. Nincsen semmi. Ez egy másik világ.
Kipróbáltam
Nyilván csak olyat ajándékozok, amit kipróbálok. A szülőnek, a felnőttnek először saját magát kell meggyőznie, hogy minek van értelme és minek nincsen. Úgy gondoltam, hogy megnézek egy videójátékot, és kitalálom, hogy mit tud nyújtani. Egyáltalán többet jelent e egy "hülye értelmetlen" játéknál?
Fogtam magam, irány a Google, ahol mindent sokkal olcsóbban lehet megtalálni, mint a boltban és a www.konzolvilag.hu oldalt megtalálva, felkerestem őket és elmondtam az ötletemet. A koncepció nem egy játék promója volt, a játék bármi lehetett volna. A lényeg, hogy megnézzük egy konkrét példán keresztül a felvetéseimet. Ezúton köszönöm, hogy partnerek voltak ebben a vizsgálatban és rendelkezésemre bocsájtották a játékot! (innen: klikk)
Ez a kosár nem olyan, mint az igazi
Kezdjük a lényeggel. Azért kosaras játékot kértem, mert én is gyakran kosarazom, követem az NBA-t, így nagyjából van egy alapom. A játéktól nem híztam el , de nem is lettem fittebb. Tehát a hagyományos értelemben vett játékteszten az első percben megbukott a szoftver, hiszen nem ösztönzött közvetlen mozgásra.
Viszont:
- a játék angol nyelve miatt a gyerekek egyrészt megérthetik az angol nyelv fontosságát és rákényszerülnek a nyelv tanulására, különben a szoftver legjobb funkcióit nem tudják használni, nem fogják érteni a történéseket a Karrier módnál
- ez a játék megtanítja az alapvető kosárlabda szisztémákat, taktikákat, mozgásokat. Elméleti tudást adhat azoknak, akik az életben is szeretnek kosarazni
- megtanít számolni, és menedzserszemléletet ad, hiszen a játék egyes funkciója a játékosok adás-vételére-cseréjére irányul, amivel erősíthetjük saját csapatunkat. Viszont mindenféle speciális szabály van a rendszerben, amit ismerni kell és jól át kell gondolni minden lépést- ez volt messze a legjobb funkciója a játéknak. Hiszem, hogy ez önmagában komolyan fejleszt és a való élet bizonyos részeire mutat
- szórakoztat, lefoglal
Te mit akarsz adni a gyerekednek?
Még mindig nagyon jó kérdés, hiszen egyik oldalt ott van egy látszólag tökéletes ajándék, ami a legjobb ösztönző a tanulásra, másik oldalt pedig magunkkal hoztuk gyerekkorunk "kedvenc" játékait. Persze, hogy arról álmodtunk: "Majd ha lesz gyerekem, akkor együtt fogjuk kibontani az ajándéktengert, együtt fogunk Lego-zni."
Sajnos ez a fantasztikus vágy megdőlni látszik és merül fel a kérdés, hogy mennyire érdemes ráerőltetni a múltat a jövő nemzedékeire. Képesek vagyunk elengedni a fizikai játékokat? Képesek vagyunk felnőttként fejlődni? Képesek vagyunk elfogadni, hogy a gyerekek élete megváltozott?
A képen egy felmérést látsz, hogy mi érdekli a gyerekeket 6-12 éves kor között. Érdemes ezen elgondolkodni...
►►►►
Ha kérdésed van nyugdíjjal, gyerekprogrammal kapcsolatban, lakástakarékkal vagy cselekedni szeretnél, akkor írj:
✰✰ szarvas.norbert@iflgroup.hu vagy
✰✰ www.iflgroup.hu
� Ajándék ingyenes családi vagyontervező
Letölthető itt: Klikk
� Ajándék lakástakarék választó
Itt találsz meg minket: